הודעות דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין בארוע פתיחת שנת המשפט שערך ועד מחוז הצפון: "האמירה שצוטטה לכאורה מדבריה של הנשיאה בייניש, כאילו הינה בעד ריבוי עורכי הדין אינה נכונה. היא דיברה על השכלה ולא על עריכת דין, ובהקשר הזה אנחנו רואים את הנושא עין בעין"

03.11.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

יו"ר ועד מחוז הצפון של הלשכה: "מצב התעסוקה במחוזנו קשה, ובמיוחד לצעירים ולמתחילים שבינינו. אין ספק שהגידול המסיבי של עורכי הדין אינו עומד בפרופורציה לגודל האוכלוסייה".

דברים אלה נאמרו באירוע חגיגי, שערך ועד מחוז הצפון של לשכת עורכי הדין ביום 29.10.08 לציון פתיחת שנת המשפט תשס"ט. באירוע, שנערך בגן אירועים RED , השתתפו כ-300 עורכי דין ועורכות דין, וכן נשיאים ושופטים של בתי המשפט בצפון.

 

זוהיר בהלול, שהנחה את האירוע החגיגי, אמר, כי ועד מחוז הצפון של לשכת עורכי הדין הוא דו לאומי. יש בו גם יהודים וגם ערבים, הרוב בו ערבי. "אולי כאן טמונה ההוכחה הניצחת שיהודים וערבים יכולים להתקיים יחדיו. יש בכך תקווה שהמודל המתקיים בוועד של דו קיום ישפיע על שאר תחומי החברה".

 

ראש הלשכה ציין בפתח האירוע, כי מחוז הצפון של הלשכה הוא מחוז מיוחד. "במחוז הצפון יש דו קיום מדהים, והדבר יכול וצריך להקרין גם על מחוזות אחרים וגם מחוץ לעולם המשפט". אשר למחלוקת בעניין בחירת שופטים בעת הזאת, הדגיש, כי לאור בעיית העומס החמורה בבתי המשפט והצפת המקצוע, יכול להיות שיהיה צורך לבצע מינויים מיוחדים עוד לפני סתיו 2009. ברם, אם זוהי עמדת השופטים, יש לכבדה ואין לכנס את ישיבת הועדה". 

 

"מה שאולי חשוב לומר ולבטא, הינה שביעות רצוננו המלאה מהיחסים העכשוויים החמים והמשפחתיים, שעורכי הדין ולשכת עורכי הדין מנהלים למול הנהלת בתי המשפט והשופטים ברחבי הארץ", אמר ראש הלשכה. "העומס בבתי המשפט, שמידי פעם יש העוסקים במערכת בהצעות פלסתריות לפתרונו, לא ייפתר, גם לא במהלכה של השנה החדשה, ללא הצעה מערכתית מקיפה. בהיעדר האפשרות להוסיף כ-300 תקני שיפוט חדשים, הדרך היחידה להתמודד עם בעיה זו הינה להיעזר בעורכי הדין. פרויקט כזה מצוי בשלב גיבושו המשותף עם הנהלת בתי המשפט, ואני מקווה שנוכל לפרט בהקשרו בקרוב".

 

ראש הלשכה הוסיף, כי "האמירה העיקרית של לשכת עורכי הדין בעידן הנוכחי הינה בחתירה למצוינות במקצוע שלנו ובשמירה על רמתו ואיכותו לפיתוח כבוד המקצוע, תרבות מקצועית ראויה ומקצוענות אמיתית. צוות מיוחד בראשותי עוסק בלשכה בנושא, ואני מניח שנבטא את עמדתנו הרחבה המפורטת והבלתי תלויה בעניין לקראת סוף השנה האזרחית. ההתמודדות עם בעיית ההצפה הינה חלק מרכזי ובלתי נפרד מכך. התוכנית המתגבשת תכלול הצעות שונות, שתעסוקנה בסטודנטים, במתמחים, בקבלה ללשכה ובכל מה שמצריך המצב הבלתי אפשרי, שנוצר במקצוע עריכת הדין בישראל. בשלב זה, אמנע מלהתייחס לעתירה כזו או אחרת, שבתקופה בה נעשית עבודה מסיבית בסוגיה בלשכה, הינה מעשה פרטיזאני, לא רציני ודמגוגי. הערה נוספת בהקשר זה – הנשיאה בייניש הבהירה לי באורח חד משמעי, כי האמירה שצוטטה לכאורה מדבריה, כאילו הינה בעד ריבוי עורכי הדין אינה נכונה. היא דיברה על השכלה ולא על עריכת דין, ובהקשר הזה אנחנו רואים את הנושא עין בעין".

 

יו"ר ועד מחוז הצפון של הלשכה, עו"ד חאלד חוסני זועבי, הדגיש את ייחודו של מחוז הצפון של הלשכה. "מהיום הראשון בו ייסדנו את  ועד מחוז הצפון פעלנו בכדי שהוא יהא לכל ציבור עורכי הדין במחוז, וראינו בגיוון אוכלוסיית  המחוז כערך מוסף ודוגמה לדו קיום ולשיתוף פעולה מקצועי וחברתי. דבר שהתאפיין בו מחוזינו מאז ומתמיד ובהצלחה". כמו כן, התייחס יו"ר ועד המחוז למעמדו של בית המשפט העליון. "מעמדו של בית המשפט בכלל ושל בית המשפט העליון בפרט, חשוב מאוד לציבור עורכי הדין,  ולכן כל ניסיון נגיסה מסמכויותיו

 

מצידם של גורמים פוליטיים או אינטרסנטים אחרים פוגע במעמדו זה  ובלגיטימיות של בית המשפט בעיני הציבור. דבר שתוצאותיו הם פגיעה בדמוקרטיה וזכויות הפרט,  אשר במקרים מסוימים יכול להתדרדר עם כדי אלימות לסוגיה. לכן, חשובה  מאוד העמדה הברורה והאיתנה נגד ניסיונות אלו , וכן חיזוק הקשר בין בתי המשפט ועורכי הדין, שהם שותף עיקרי למערכת המשפט".

 

יו"ר ועד המחוז התייחס גם לקשיי הפרנסה של עורכי הדין במחוז. "כידוע לכם מצב התעסוקה במחוזנו קשה ובמיוחד לצעירים ולמתחילים שבינינו. אין ספק, כי הגידול המסיבי של עורכי הדין אינו עומד בפרופורציה לגודל האוכלוסייה. בתוך כ-3 שנים תמנה לשכת עורכי הדין כ-50 אלף חברים. בקצב הגידול הנוכחי, מספר עורכי-הדין בישראל עתיד להגיע תוך 10 שנים לכ-100 אלף עורכי דין!! מציאות חסרת תקדים בעולם, לשם השוואה –  בצרפת יש 50 אלף עורכי דין מתוך 60 מיליון תושבים ,ובסין יש 150 אלף עורכי-דין על אוכלוסייה של 1.3 מיליארד איש. לא ניתן להתעלם מהתוצאות המסוכנות של 'ההצפה' במקצוע עריכת-הדין, הגורמות לשיבוש חמור של היחס שבין היצע וביקוש בשוק השירותים המשפטיים. הטענות בדבר האיזון הטבעי אשר יתבצע ע"י 'כוחות השוק' אינן עומדות במבחן המציאות. מציאות שאנו עדים בימים אלו לתוצאותיה, והביאה לקריסה כלל עולמית של המערכת הכלכלית".

 

במהלך הערב העניק עו"ד אבנר צור, חבר ועד מחוז הצפון של הלשכה, אותות הוקרה לשני עורכי דין ותיקים במחוז, לעו"ד עמנואל מס ולעו"ד סלמן פארג'. "מחוז הצפון הוא אמנם מחוז צעיר וחדש בלשכה, אולם המחוז קיים הרבה שנים בפועל בזכותם של שני עורכי דין גדולים, אשר פעלו ויצרו תשתית ראויה עליה הוקם המחוז. בזכותם אנו מרגישים כאילו המחוז קיים הרבה שנים".

 

 

במהלך האירוע נהנו עורכי הדין ועורכות הדין מהופעתו של האמן אלי יצפאן.

 

את האירוע ארגן והוציא אל הפועל מנכ"ל ועד מחוז הצפון של הלשכה, עו"ד עומרי פארוק.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון