הודעות דוברות הלשכה

משפטנים יוצאי העדה האתיופית במרכז כנס משותף של לשכת עורכי הדין ועמותת ’טבקה’

03.11.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר: " אל תשכחו, כשתהיו במשרדים הגדולים עם תיקים חשובים, את זכויות האדם ואת הזכויות החברתיות".

ראש לשכת עורכי הדין: "כראש הלשכה אני מבקש להבהיר למשפטנים יוצאי העדה האתיופית, שהלשכה מהווה בית עבורם"

 

יו"ר עמותת טבקה: "חשוב לי שעורכי דין יוצאי אתיופיה יעבדו בכל סוגי המשרדים: קטנים, גדולים, ציבוריים ועוד, ובעתיד גם בבתי משפט"

 

התכנית 'עולים במשפט ובצדק' של עמותת טבקה יזמה את הכנס השנתי השלישי ואת יריד התעסוקה של משפטנים יוצאי אתיופיה. יריד התעסוקה התקיים בשיתוף עם מרכז ההשמה של לשכת עורכי הדין. הכנס והיריד התקיימו ביום רביעי האחרון, 22.10.08, בלשכת עורכי הדין.

 

המחסומים בהם נתקלים משפטנים יוצאי אתיופיה בניסיונם להשתלב במערכת המשפט הישראלית, הביאו את עמותת "טבקה - משפט וצדק לעולי אתיופיה", ליזום את התוכנית "עולים במשפט ובצדק" לקידום ולשילוב משפטנים יוצאי אתיופיה. התכנית מופעלת בשיתוף הקרן לידידות ותב"ת (מייסודו של הג'וינט) ובתמיכת ה- UJC, לשכת עורכי הדין ומשרדי המשפטים והקליטה. התכנית מסייעת למשפטנים יוצאי אתיופיה לאתר מקומות עבודה והתמחות איכותיים ומשמעותיים ומעניקה להם הכשרות, במטרה לבנות דור של מנהיגות מקצועית-משפטית, שתשתלב בעמדות מפתח בעולם המשפט הישראלי. כיום יש בישראל כ- 50 עורכי דין יוצאי אתיופיה (10 מתוכם הצטרפו בבחינות האחרונות), כ- 40 מתמחים וכ- 100 סטודנטים למשפטים יוצאי אתיופיה, הלומדים בפקולטות השונות ובמכללות למשפטים.

 

בפתח הכנס, בהנחיית דוברת משרד הרווחה, עו"ד רוני מלקאי, ציין ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, כי "בלשכת עורכי הדין פועל בקדנציה הנוכחית צוות מיוחד, העוסק בשילוב עורכי דין ומשפטנים מקרב האוכלוסיות המועדפות, ובהם גם יוצאי אתיופיה, בקרב השירות הציבורי". בהמשך התייחס לתכנית "עולים במשפט ובצדק", "תכנית זו, שבה נוטלת הלשכה חלק, מבטאת את החזון, שאני מבקש ליישם מראשית כהונתי כראש הלשכה, להפוך את הלשכה לאכפתית יותר, לחברתית יותר, ולמעורבת בפעילות ובעשייה הציבורית למען הקהילה. בלשכה של היום הורחבה עד מאוד הפעילות החברתית. הנחיתי את מנכ"ל הלשכה לעשות, ככל יכולתה, לכך שהלשכה תעסיק בקרב עורכי הדין המועסקים בלשכה גם משפטן או משפטנית יוצאי אתיופיה. אני מקווה שהדבר יתאפשר בקרוב. כראש הלשכה אני מבקש להבהיר למשפטנים יוצאי העדה האתיופית, שהלשכה מהווה בית עבורם, ותפעל במסגרת פורום "לשכה וקהילה" ובמסגרת מרכז ההשמה, לסייע בקליטתם ובדרכם המקצועית. המטרה הינה לפעול לכך, שבבוא מועד סמוך, ככל האפשר, לא יהיה עוד צורך לכלול את יוצאי אתיופיה בקרב האוכלוסיות המועדפות במדינת ישראל, משום שהמציאות החברתית בישראל תייתר זאת. עד אז – אנחנו כאן".

 

יו"ר טבקה, עו"ד איל רוזובסקי, סיפר על מקים ארגון טבקה, עו"ד איציק דסה, "לפני 13 שנה, קראתי בעיתון על הסטודנט הראשון למשפטים יוצא העדה האתיופית, איציק דסה, שלמד באוניבסיטת חיפה. כתבתי לו מכתב שיגיע אליי לראיון וכך הפך למתמחה אצלי, כך גם עו"ד גיל יאסו, הסטודנט ממוצא אתיופי השני למשפטים. המטרות העיקריות של טבקה הן להגיע לכך שמשפטנים יוצאי הקהילה יוכלו להשתלב בעבודה התואמת את כישוריהם". הוא פנה למשתתפי יריד ההשמה ואמר, כי "אם היית טוב כמתמחה, ישאירו אותך כי אתה טוב, לא כי אתה אתיופי. אחרי שהתקבלתם להתמחות, תתאמצו, תשקיעו, תהיו טובים ותישארו שם. חשוב לי שעורכי דין יוצאי אתיופיה יעבדו בכל סוגי המשרדים: קטנים, גדולים, ציבוריים ועוד, ובעתיד גם בבתי משפט. הערב הזה הוא הוכחה לצורך ולתרומה של טבקה". עו"ד רוזובסקי ביקש להודות לראש הלשכה, "יורי הוא ידיד של טבקה וכראש הלשכה הוא בדיוק האיש שאנו צריכים איתנו, הלשכה מאוד מסייעת לנו".

 

עוד נשאו דברי ברכה, שר הקליטה לשעבר, מר יאיר צבן ונציגת עוה"ד יוצאי אתיופיה עו"ד אמירה אמרה. לאחר מכן, כבוד השופטת בדימוס דליה דורנר, הרצתה על "זכויות חברתיות", ואמרה, כי "דמוקרטיה איננה רק שלטון הרוב, חופש הביטוי וכו', אלא גם הגנה על זכויות אדם, בעיקר של המיעוט. שום רוב אסור לו לפגוע בהן ובדרך המקובלת ישנה חוקה שמבטיחה זאת. אצלנו, כיוון שאין חוקה, רק כמה חוקי יסוד, ביהמ"ש העליון בפסיקתו, הוא שהכריז על זכויות אדם (האדם נולד עם הזכויות, ביהמ"ש רק הכריז עליהן). למשל, ביהמ"ש קבע שיש זכות אדם לחינוך, אי אפשר לבוא ולומר שמפרשים את החוק כך שניתן את החינוך רק אם יהיה מספיק כסף (למשל בעניין ילדים עם צרכים מיוחדים). חובת המדינה לתת זכות מינימלית לכל הילדים לקבל חינוך". השופטת דורנר פנתה לנוכחים וציינה בפניהם, כי "אתם העתיד, אתם תובילו. כשבאתם ארצה, לא היה פשוט להגיע למקום שאתם נמצאים בו היום. אתם מכירים את הבעיות החברתיות ואתם צריכים להיות חוד החנית. אל תשכחו, כשתהיו במשרדים הגדולים עם תיקים חשובים, את זכויות האדם ואת הזכויות החברתיות".

 

בסיום הכנס התקיים דיון בהנחיית מנהלת המחלקה המשפטית של עמותת טבקה, עו"ד יעל סגל-מקליס, בנושא: "קריירה אישית או בשירות הקהילה?", בו נטלו חלק נשיא בית המשפט לנוער לשעבר, אברהם שיינפלד, סטודנטית למשפטים במכללה למינהל, הגב' זית יחזקאס, מנהלת מרכז רחובות של עמותת טבקה, עו"ד קטמה וובו וחברת הוועד המנהל של עמותת טבקה עו"ד אדנקו סבחת, שפנתה לסטודנטים למשפטים וציינה, כי "מי שמגיע לעבוד בקהילה כברירת מחדל וכי זה יותר קל, שלא יעשה זאת כי הוא לא משרת באמת את הקהילה. תבואו לעבוד בקהילה רק אם זו שאיפתכם האמיתית. לכו קודם לעבוד במקומות טובים ומהמקום הזה תבואו לעבוד בקהילה ואז הקהילה תצא רק נשכרת".

 

ביריד התעסוקה, שקיימו עמותת טבקה ומרכז ההשמה של הלשכה, שהתקיים קודם לכן, השתתפו נציגים ממשרדי עורכי-הדין שגויסו: צלרמאייר-פילוסוף ושות'; מ. פירון ושות'; מיתר, ליקוורניק, גבע & לשם, ברנדויין ושות'; מ. זליגמן ושות'; א.ש. שמרון, י. מלכו, פרסקי ושות'; גורניצקי ושות'; שרגא בירן ושות'; גולדפרב לוי ערן מאירי ושות'; בן-יעקב, שוימר דולב ושות; סטריקובסקי, גל, ברוך, פורת ושות'; בלטר גוט אלוני ושות'; יגאל ארנון ושות'; מעוז את דיין; פינברג ושות'; פרופ' יובל לוי ושות'; שי גרנות – עורכי-דין; המחלקה המשפטית בבנק דיסקונט למשכנתאות; הפרקליטות האזרחית ת"א; הסניגוריה הציבורית והסיוע המשפטי.

 

מרכז ההשמה של הלשכה בריכוזה של עו"ד מיכל קרמר-רשף הציב אף הוא דוכן ביריד וקיים ראיונות למועמדים/ות יוצאי העדה, על מנת לסייע להם בהשתלבותם במשרדים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון