הודעות דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין לסטודנטים למשפטים באוניברסיטת חיפה: "הקשחת תנאי הכניסה למקצוע אינה סיסמת התקופה. זהו ביטוי אחד למגמה שלי לחתור למצוינות מקצועית"

02.11.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "לא הייתי מאושר מהתנהלות התביעה בתיק קצב, וגם לא מהשיטה להנהיג עדות מוקדמת בתיק אולמרט. אבל, באף אחד מהמקרים לא מדובר ב’תפירת תיק’ וב’עריצות שלטון החוק’".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמר את הדברים בהרצאה בפני סטודנטים וסטודנטיות למשפטים באוניברסיטת חיפה ביום 23.10.08. הרצאה זו מהווה יריית הפתיחה לסדרת הרצאות, שבכוונתו של ראש הלשכה להעניק לסטודנטים למשפטים במוסדות הלימוד, כחלק מתפיסתו, לפיה יש לחנכם למצוינות כבר מראשית דרכם המקצועית.

 

ראש הלשכה התייחס, בין היתר, לריבוי עורכי הדין, ולמאבק שהנהיג מראשית הקדנציה למצוינות עורכי הדין. "אני מבין, שריבוי מספרם של עורכי הדין לא מרשים אתכם במיוחד. עובדה היא, כי נרשמתם ללימודי משפטים. החשק להצטרף ל"מועדון 50 אלף עורכי הדין הישראליים" (זה יהיה לפחות מספרם של העוסקים במקצוע לכשתסיימו ללמוד) בוער בכל זאת בעצמות. אני מבין זאת. כל מחזור וההגשמה המקצועית המוצדקת שלו". אולם, הוסיף, כי "הקשחת תנאיי הכניסה למקצוע" אינה סיסמת התקופה. זהו ביטוי אחד למגמה שלי, למגמה החד-משמעית של לשכת עורכי הדין בעת הנוכחית, לחתור למצוינות מקצועית ולהגשמתה בכל ענפי המקצוע ומרכיביו. מעבר לבעייתיות, שנוצרה בשל ריבוי עורכי הדין, הרי העם הישראלי, הנוטה להתדיין באופן מוגזם, אינה משרה רוגע ושקט על עולמנו המשפטי. גם המצב הפוליטי-חברתי, שבתוכנו ושסביבנו, תורם רבות לאי-השקט במערכת המשפט וליצירתן של מחלוקות רבות ותמידיות בהקשרה".

 

ראש הלשכה התייחס גם לפועלה של הלשכה להידוק השמירה על גורמי אכיפת החוק. "בשנה האחרונה נשמעו אישים פוליטיים, ביניהם כאלה שנשפטו והורשעו, בצדק או שלא בצדק, אשר עושים שימוש בתפקידם הפוליטי ובבימה שניתנת להם, כדי לתקוף את גורמי אכיפת החוק – היועץ המשפטי, הפרקליטות והמשטרה – באופן בלתי לגיטימי, וע"י כך מערערים את מעמדם ואת אמינותם בקרב הציבור. בעקבות זאת, התבטאתי מספר פעמים בעניין, והבהרתי, כי גורמי האכיפה – הפרקליטות והמשטרה – ראויים ככל שיהיו לביקורת נכונה ויש על מה לבקרם, הינם נדבך הכרחי בשמירה על שלטון החוק בישראל. השתלחות בהם כאמור עלולה ליצור מדרון חלקלק, שיובילנו, גם אם אין למבקרים כל כוונה בכך, לאנרכיה באכיפת החוק בישראל. ביקורת כן, השתלחות של אישים פוליטיים בכירים – בשום פנים ואופן לא".

 

"איך נראית המשטרה כשנבחרי ציבור תוקפים אותה בנחרצות כזו? מה חושב עליה הציבור בתקופה כזו? איך צריך להתנהג האזרח הפשוט בכביש כששוטר פונה אליו בנושא מסוים, כאשר ממלא מקום ראש הממשלה ושר המשפטים משמיצים את המשטרה בכותרות הבוקר בעיתון? אין זה משנה בכלל מי צודק. ישנן דרכים ראויות לבטא ביקורת כנגד גורמי האכיפה.

 

כשלשכת עורכי הדין מוצאת באחד מעשרות ביקוריה בבתי המאסר ליקויים חמורים, קיימת פרוצדורה לבטאה למול נציבות בתי הסוהר, להמתין לתגובה, לצפות בתיקון הליקויים, ואז גם ליתן לכך פומביות ציבורית ובתיאום עם השב"ס. ללשכה ולמשטרה צוות עבודה משותף. הפעילות והביקורת מבוטאות שם. אם יש צורך, אנחנו פונים לכנסת או לממשלה. למשל, המחלוקת עם השב"ס על העדת אסיר באמצעות "וידאו קונפרנס" או המחלוקת עם המשטרה בעניין הקלות הבלתי נסבלת של האזנות הסתר".

 

לדברי ראש הלשכה, "תקיפתה של הפרקליטות או של היועץ המשפטי לממשלה נושאות אפילו אופי חמור עוד יותר. לא כשיש ויכוח על החלטה זו או אחרת, תוך השמעת ביקורת מקצועית או עמדה אחרת. אלא, כשהיא נשמעת מראשי המערכת השלטונית או כשהיא כוללת אמירות אישיות או פרסונאליות, בלשון המעטה. לא הייתי מאושר מהתנהלות התביעה בתיק קצב, וגם לא מהשיטה להנהיג עדות מוקדמת בתיק אולמרט. אבל, באף אחד מהמקרים לא מדובר "בתפירת תיק" וב"עריצות שלטון החוק". ויש לזכור, שבמקומותינו נשכחה לה הנורמה הציבורית – של תרבות שלטונית מוסרית, לפיה לא צריך בנסיבות מסוימות להמתין להרשעה, תוך היאחזות "בחזקת החפות", שכן הציבור מאבד לעיתים את אמונו הרבה לפני ההרשעה, למשל בנשיא המדינה לשעבר, ובנסיבות כאלה אף עד כדי ביטוי רצון לרסק גם את מוסד הנשיאות עצמו".

 

בנוסף, הדגיש ראש הלשכה בפני הסטודנטים את חשיבותה של תכנית "שכר מצווה" לייעוץ וייצוג משפטי בהתנדבות למעוטי אמצעים בהתנדבות, שמפעילה הלשכה מזה 6 שנים ברחבי הארץ. "ההתנדבות בתכנית הינה ביטוי למחויבות החברתית של עורכי הדין ולשליחות שנטלה על עצמה לשכת עורכי הדין לסייע לנזקקים במימוש זכויותיהם. תכנית "שכר מצווה" הינה פרויקט הדגל החברתי של לשכת עוה"ד בישראל מזה שש שנים. ברור לנו, כמי שעומדים בראש ארגון עורכי הדין בישראל, כי מתן סיוע משפטי למעוטי אמצעים ממוקם בראש סדר העדיפויות החברתי-משפטי כחלק אינהרנטי מהערכים עליהם מבוססת ומושתת מדינת ישראל בכלל, ולשכת עורכי הדין בפרט".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון