הודעות דוברות הלשכה

"נשים ופמיניזם במשפט" - במסגרת הכנס השנתי של עוה"ד הצעירים באילת

02.10.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

יו"ר הפורום הפלילי של הלשכה, עו"ד רחל תורן: "התחום היחיד שבו נשים מתקשות להשתלב בצמרת העיסוק במשפט הפלילי הוא בפרקטיקה הפרטית. יש רוב של נשים שופטות, תובעות, אבל יש מעט מידי סנגוריות בעלות משרדים בולטים".

עו"ד רחל תורן, יו"ר הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין, אמרה את הדברים את הדברים במושב שעסק ב"נשים ופמיניזם במשפט" בכנס עורכי הדין הצעירים באילת, שנערך על ידי פורום הצעירים של הלשכה בשיתוף מכון ההשתלמות.

 

בפתח המושב בהנחיית עו"ד גלית רוטנברג, יו"ר ועדת הסטודנטים בפורום הצעירים של הלשכה, ציינה עו"ד רחל בן ארי, יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה, עיקר הבעיה, ככל שישנה, אינה משפטית ואינה פורמאלית. המשפט נתן לנו את כל הכלים. החוק הישראלי ראוי לשבח. יש לנו כנשים בעיה של דימוי עצמי. הדבר קשור להלך רוח חברתי. זה עניין של עוד שנים. עו"ד בן ארי ציינה לשבח את הפעילות המדהימה של ארגוני נשים לקידום השוויון "אנו חייבים להם כחברה. פעולתם שקטה והם גורמים ליצירת שינוי בדעת הקהל. הבעיה אינה בעיה נשית אלא אנושית. היא צריכה להעסיק את כולנו כחברה. צריך לשנס מותניים ולסיים את המהלך". עו"ד בן ארי פנתה לקהל עורכי הדין ועורכות הדין "אני מציעה רטוריקה אחרת. שנים דיברנו על איך מיישבים קריירה למשפחה ודיברנו במושגים של מחירים וויתור. אני כל בוקר בוחרת. לשנות את השיח ולדבר על בחירה ממקום חזק".

 

"בלשכת עורכי הדין יש היום סה"כ 23 אלף עורכי דין גברים ו- 16,900 עורכות דין נשים, ציינה עו"ד לינדה שפיר, מנכ"ל הלשכה. עו"ד שפיר הציגה נתונים שלוקטו על ידי חברת גלובל, לגבי מעמד הנשים במשרדי עורכי דין, לפיהם, בקרב 25 המשרדים הגדולים בישראל יש אישה אחת, המשמשת בתפקיד השותפה המובילה והדומיננטית במשרד. ב- 50 המשרדים הגדולים מספרן עולה ל- 3, ובקרב 100 המשרדים הגדולים מספרן הינו 8 (מיה ליקוורניק, רחל לוויתן, דליה טל, טלי איתן, ענת בירן, דפנה שמואלביץ' ועוד). כלומר, בקושי בכ- 25% מהמשרדים הגדולים והבינוניים יש שותפת ביניים או בכירה. "קיימת השתלבות רבה במגזר הפרטי אבל לא בתפקידים בכירים. שם צריך לפתח ולהעצים את יכולתן של נשים להגיע לראש הפירמידה", אמרה עו"ד שפיר. אשר ליעילותן של נשים, אמרה, כי על פי בדיקה של חברת גלובל, אחוז יעילות בתיקי שעות של עורכי דין גברים (כמות חיוב השעות מתוך כמות הזנת השעות) נע בממוצע בין 79% ל- 94%, ושל נשים 83% - 96%, היינו, על פי מדד זה הנשים יעילות יותר.

 

עו"ד רחל תורן, סנגורית פלילית ויו"ר הפורום למשפט פלילי של הלשכה סיפרה, כי בתחילת דרכה שירתה בפרקליטות הצבאית ומלאה שם תפקידים שנחשבו "גבריים". היא היתה ממונה על תובעים ובתקופת האינתיפאדה נהגה להגיע לשטחי עזה ואיו"ש ולהרצות על הוראות הפתיחה באש בפני קצינים. מעולם לא נתנה לעצמה הנחות – למרות שגידלה במקביל שני ילדים והשלימה לימודי תואר שני. עדיין, השאלה הראשונה שנהגו לשאול אותה בפגישות עבודה, היתה "מה שלום הילדים?".

 

עו"ד תורן מסרה, כי היא מאמינה ביכולותיהן הגבוהות של נשים: "הן מוכשרות, יעילות מאוד ומסוגלות לחלוקת קשב ולתפקוד מקביל במספר ערוצים בו זמנית". למרות שהיא עצמה בעלת משרד עצמאי, עדיין, התחום היחיד שבו יש מעט נשים בפירמידה של המקצוע הוא בתחום הפלילי, "יש מעט מאוד סנגוריות בכירות, רובן שכירות או עובדות עם הסנגוריה הציבורית. בעוד שיש רוב נשי בפרקליטות ובמערכת בתי המשפט, יש מעט מידי בעלות משרדים. לסנגור מבוגר מייחסים הדרת כבוד, סנגורית מבוגרת נחשבת חסרת כישורים. היא הציגה בדבריה ממצאים מתוך מחקרה של דר' רחל דון-יחיא על אפליית נשים במשפט והתייחסה ל"מלכוד הנשי" לפיו אישה, המטפחת את נשיותה החיצונית, נחשבת חסרת כישורים, וזו המסגלת לעצמה התנהגות אגרסיבית נחשבת מכשפה. אגב, לפי אותו מחקר, העונשים המוטלים על נשים, שהורשעו בעבירות כלפי חיי אדם נמוכים יותר מאלה המוטלים על גברים. היא ציינה, כי בישראל של שנת 2008 נשים מוכות יותר מגברים, מתעללים בהן יותר מאשר בגברים והן מותקפות מינית הרבה יותר. היא הדגישה, כי למרות התמיכה הבלתי מסויגת שיש וראוי לתת לקורבנות עבירות מין, ועל אף שמדובר במקרים בשוליים, יש להיזהר מפני תלונות שווא ושימוש לרעה בהליכים.

 

אחד מהדברים שהכי בעייתיים זה כאשר אנו נתקלות בהתייחסות מפלה, הוא איך אנו נגיב, אמרה עו"ד ארנה לין, יו"ר המכון להשתלמות עורכי דין של הלשכה. "אם נגיב בבוטות זה לא יתקבל טוב. זה תורה גדולה ונשים עדיין מתלבטות כיצד להגיב לביטויי אפליה ולאמירות שוביניסטיות". לדבריה, "יש הבדלים במיליה המקצועי – בדיני עבודה ומשפחה, נשים תופסות חלק מרכזי במקצוע והאפליה פחותה בהתקדמות במקצוע. נכון שיש פחות שותפות נשים מגברים במשרדים פרטיים, אבל זה גם צפוי להשתנות. נכנסנו מאוחר למקצוע. המקצוע שלנו מאפשר כל מגוון אפשרי של ניהול".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון