הודעות דוברות הלשכה

המחלוקת על מינוי שופטים לבית המשפט העליון, במרכז הטקס לפתיחת שנת המשפט תשס"ט של הלשכה

28.09.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

נשיאת בית המשפט העליון: "על אף המחיר שאנו משלמים בעיכוב נוסף של מינוי שופטים אנו צריכים להישאר נאמנים לעקרונות הפסיקה שלנו" * שר המשפטים: "השופטת ביניש מונתה אף היא בממשלת מעבר" * ראש הלשכה: "מלבד השופטים בועדה כל החברים תמכו במינוי שופטים. אנו בועדה לאי בחירת שופטים".

הדברים נאמרו בטקס חגיגי לפתיחת שנת המשפט תשס"ט, שנערך ביום 22.9.08 בבית לשכת עורכי הדין בירושלים. בטקס השתתפו שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, צמרת מערכת המשפט, שופטים, שופטים בדימוס, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, חברי כנסת ועורכי דין.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון התייחס לישיבת הוועדה לבחירת שופטים, שהתקיימה קודם לטקס: "חוץ משופטי העליון, כל חברי הוועדה תמכו בחוות הדעת של מזוז. זו היתה עמדתם של חברי הוועדה שיש למנות שופטים לעליון לבד מהשופטים בוועדה. אולם, תיקון החוק המחייב רוב של 7 חברים מתוך 9 על מנת לבחור שופטי עליון לא מאפשר זאת. אנו בוועדה לאי בחירת שופטים".

 

בעקבות התפטרותו של ראש הממשלה פנה ראש הלשכה לראש הממשלה הבא, "אני מבקש לקרוא מעל במה זו לראש הממשלה הבא או הבאה של מדינת ישראל לפעול לחיזוקו של בית המשפט העליון ולחיזוקם של גורמי אכיפת החוק כשומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית, וזאת מבלי לפגוע בצורך וביכולת של כולנו להשמיע דברי ביקורת ראויים בזמן, במקום ובמידה, שלא יהא בהם כדי לערער את מעמדם ההכרחי האמור של מוסדות דמוקרטיים הכרחיים אלה". ראש הלשכה התייחס למאבק שהוא מנהיג למצוינות עורכי הדין: "החמרה בתנאי קבלתם של חברים – בין היתר, באמצעות תוכנית מקיפה, שתושלם בלשכה עד לסוף השנה האזרחית, ותכלול הצעות שונות, שתעסוקנה בסטודנטים, במתמחים, בקבלה ללשכה ובכל מה שמצריך המצב העובדתי הבלתי אפשרי שנוצר במקצוע עריכת הדין. יסלחו לי נבחרי הציבור וראשי המערכת המשפטיים, לא נמתין יותר להסכמתם. הלשכה תציג תוכנית משלה, ואף תפעל ליישומה במלוא הקיטור. מי שלא רואה בהצטרפותם של קרוב ל- 4000 עורכי דין מדי שנה למקצוע סכנה לקיומו, לרמתו ולהדרו ההכרחי – אינו מבין עולם משפטי ראוי מהו או מתעלם במכוון מכשליה האיומים של השיטה הנוכחית או נכנע ליישומם של כללים ומטרות נוגדים, המכריעים עבורו שלא בצדק את כף המאזניים. כף מאזניים זו דורשת מעורבות שלטונית במקצוע לשם הצלתו מחורבנו".

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, התייחסה אף היא למה שאירע בישיבת הוועדה לבחירת שופטים, "שנה שלמה אנחנו משוועים לרגע הזה של מינוי שופטים לעליון ומחכים לו בכיליון עיניים. אבל אתמול נפל דבר מבחינה נורמטיבית לשיטתנו והוא התפטרות ראש הממשלה, שעל פי חוק כמוה כהתפטרות הממשלה. ראוי מבחינה ציבורית שממשלת מעבר, שהתפטרה לא תהיה מעורבת בצעד שהוא כל כך משמעותי. התלבטנו מאוד כי אנחנו הנפגעים הראשונים. אבל חשבנו שאנחנו חייבים נאמנות לפסקי הדין של עצמנו". בסופו של דבר הגענו למסקנה שעם כל המחיר שאנחנו צריכים לשלם, אנו צריכים להיות נאמנים לשיטתנו. לכן החלטנו שגם כיום איננו יכולים למנות מינויים חדשים. היה מי שחשב אחרת וזו זכותו. אנחנו היינו שלמים לאחר לבטים קשים". הנשיאה הזכירה גם יוזמה משותפת לה ולראש הלשכה, "ראש הלשכה הזכיר את הרעיון שאני מאוד תומכת בו ושבמקביל יזמנו לקדם – ערכאה רביעית. מהלך לא פשוט, מהפך מסוים. זוהי כוונה שהיינו רוצים לקדם".

 

שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, תקף את הנשיאה ביניש: "היועץ המשפטי לממשלה אמר בישיבת הוועדה היום שאין שום סיבה לא למנות, אולם שלושת שופטי העליון מפרשים פסק דין, שלפיו לא ניתן לעשות זאת. השר פרידמן הזכיר שלאחר רצח רבין היתה ממשלת מעבר ואז התכנסה הוועדה לבחירת שופטים מיד אחרי השבעה ובחרה שני שופטים לעליון – את טירקל וביניש. לדבריו, בשנת 2005 פורסם צו לפיזור הכנסת ובית המשפט העליון דן בסמכותה של ממשלת מעבר לחדש את הרכבה של המועצה הדתית בקרית אונו, ונתן פסק דין, הקובע שלא ניתן למנות לתפקיד ציבורי בתקופת ממשלת מעבר. "המחלוקת שם היתה הפוכה מהמחלוקת כאן. שם היתה המחלוקת נעוצה בכך שראש הממשלה עצמו שהיה שר הדתות לא רצה למנות. האם בית המשפט, כשהוא כותב 300 עמודים בפסקי דין, כל שורה ושורה יכולה להיות דבר חקיקה שתחייב את כולם. האם הפרשנות של השופטים, שהיא פרשנות לא ביושבם כשופטי בית משפט עליון, אלא בתפקיד שלהם כחברים בועדה, האם גם זה אוביטר? האם גם זה עכשיו הופך דבר חקיקה? האם מכאן ואילך יש לזה השלכות על כל התפקוד של השלטון?".

 

יו"ר ועדת חוקה של הכנסת, פרופ' מנחם בן ששון, התייחס אף הוא למתיחות שבין שר המשפטים לנשיאת בית המשפט העליון. "אני מאמין שלהבא יידעו חברי הוועדה לבחירת שופטים לגשר על הפערים ולהגיע להבנות לטובת מערכת המשפט". כמו כן, אמר בהמשך לדבריו של ראש הלשכה על המאבק למצוינות עורכי הדין: "בעניין הזה איתי יש על מה לדבר. האיכות חיונית, הבקרה חיונית, הסינון, ההשתלמויות. ועדת חוקה תהיה אוזן קשבת בנושא. שלא נטעה- לא בכל מקום צריך משפטן. המשפטיזציה יכולה לחבל במשפט כמו שהפוליטיזציה יכולה לחבל בפוליטיקה".

 

במהלך הטקס הוענק פרס הלשכה לשנת תשס"ח לעו"ד אורי סלונים, על עשייתו ההתנדבותית במשך עשרות שנים כדרך חיים. דוגמאות בולטות לפעילות זו הינן נשיאתו בתפקיד נשיא וראייטי ישראל ונשיא וראייטי העולמי, ותרומתו המיוחדת בנושא השבויים והנעדרים. פעילותו מהווה דוגמא ומופת לנתינה ולאכפתיות חברתית לצד עבודתו השוטפת כעורך דין פעיל. עו"ד סלונים נשא דברי ברכה בטקס: "מעולם לא עמדתי במעמד קבלת פרס בקרב חבריי ואני רואה בכך משהו נוסף, שמוסיף לי עוד מעט התרגשות ומחשבה שיש איזה קשר בין המקצוע לסיבה שבגללה קיבלתי את הפרס. היום אני עומד כאן בגין משהו שהגחתי אליו לפני 20 ומשהו שנים, שני עולמות: האחד, עולם הילדים המיוחדים, אליו נחשפתי בווראייטי ובהנהגת הגוף הזה. אחד הדברים שלמדתי היה שאסור לנו לפחד לא מהאחר, לא מהשונה ולא ממי שנראה קצת שונה. ההנאה הגדולה היא לראות חיוך של ילד. הנתינה שכולנו רוצים לתת היא בעצם הקבלה הכי גדולה בעולם. העולם השני הוא עולם הטיפול בשבויי ונעדרי צה"ל ובמשפחותיהם. התחלתי ב- 1984 עם נעדרי סולטן יעקב והמשכתי במהלך כל השנים עד מלחמת לבנון השנייה שפרצה יומיים לאחר החטיפה. אני מודה על ההכרה של העולם המשפטי בעולם החברתי שאי אפשר בלעדיו".

 

במהלך הערב העניק יו"ר תכנית "שכר מצווה" של הלשכה, עו"ד יוסי תוסיה-כהן, אותות הוקרה למצטיינים מבין, לדבריו, "למעלה מ- 2000 עורכי הדין, המתנדבים בתכנית, בפעילות שבועית קבועה ושוטפת, ב- 40 תחנות ברחבי הארץ ומעניקים סיוע למאות אזרחים שאין ידם משגת לסיוע משפטי".

האותות הוענקו במחוז ירושלים, לעו"ד איילת דוידוב, במחוז תל אביב, לעו"ד סיוון סבן, במחוז צפון לעו"ד אכרם חליחל, במחוז דרום, לעו"ד טל היני, מהנגב המערבי, לעו"ד אורנה כלב וממחוז חיפה הוענק האות לעו"ד אמנון שילה.

 

במהלך הטקס הפתיע ראש הלשכה גם את עו"ד יוסי תוסיה-כהן, והעניק לו אות על פעילותו: "יוסי הוא נזר שמעטר את הקהילה המשפטית. הוא פעל, פועל ויפעל עוד שנים רבות בשליחות הציבורית. התוכנית משתלבת עם רוח הלשכה ובאה לידי ביטוי גם בהענקת פרסי הלשכה בשנתיים האחרונות".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון