הודעות דוברות הלשכה

בחירה בנישה משפטית כמנוף להצלחה - בכנס עוה"ד הצעירים באילת

28.09.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר: "...הבחירה צריכה להיות מוקדם ככל האפשר, במהלך הלימודים, או במועד בחירת המשרד להתמחות. סטודנטים למשפטים מגיעים כבר עם מחשבה מקצועית מוקדמת. לכן, אנשים אלה יכולים בפירוש לבחור בתחום מומחיות העתידי שלהם כבר משלב הלימודים".

שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר: "תפקיד השיפוט הוא מענין ומאתגר, אך שונה. מתוך 12 שעות ביום, 6 שעות אני עסוק בעיקר בהקשבה וב- 6 השעות הנותרות בקריאה ובכתיבה".

 

עו"ד רויטל סויד: "לא משנה מה התיק שלפניך ומה אומרים. תעשה את העבודה באופן המקצועי. מי שלא מסוגל, שלא יהיה שם"

 

שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר, ועו"ד רויטל סויד אמרו את הדברים בכנס עורכי הדין הצעירים באילת, שקיים פורום הצעירים של לשכת עורכי הדין בשיתוף עם מכון ההשתלמות של הלשכה.

 

בפתח המושב, שעסק בבחירה בנישה משפטית כמנוף להצלחה בהנחיית יו"ר ועדת עורכי דין צעירים (משותף), עו"ד יניב דרי, התייחס השופט דנציגר לחשיבות הבחירה בנישה משפטית כבר בתחילת הדרך: "הבחירה צריכה להיות מוקדם ככל האפשר, במהלך הלימודים, ולכל המאוחר במועד בחירת מקום ההתמחות. סטודנטים למשפטים רבים מתחילים בלימודיהם עם מחשבה או אף החלטה מוקדמת באשר לתחום בו יירצו לעסוק בעתיד. לכן, סטודנטים אלו יכולים בפירוש לכוון לתחום ההתמחות העתידי שלהם כבר בתקופת הלימודים, בין היתר על ידי בחירה בסמינריונים, מקצועות בחירה וקליניקות בתחום ההתמחות העתידי. לבחירת המשרד בו עושים את הסטאז' חשיבות עליונה ובפרט אם מצליחים להשתלב בו מאוחר יותר כעורכי דין".

 

"ברור, כי בתקופה בה יש תחרות גדולה בשוק, כשאלפי עורכי דין מוכשרים מתמודדים על הזדמנויות שאינן בלתי מוגבלות, יש יתרון למשרדים גדולים שבהם יכולים הלקוחות לקבל שירות מקצועי בתחומים שונים. אך עורכי דין צעירים יכולים להתגבר על בעיה זו, אם ייבחרו בתחומי-נישה שבהם אין יתרון מובנה למשרדים גדולים, או אם יקימו מעין-שותפויות או אף שותפויות של ממש עם כמה מחבריהם, באופן שכל אחד מהשותפים יוכל לעסוק ולהתמחות בתחום מסוים".

 

השופט דנציגר מנה כמה גורמים נוספים שיש ביכולתם לסייע לעורך דין המבקש להתמחות בתחום מסוים:

  • שיתוף-פעולה עם בעלי מקצוע אחרים בתחום הנישה (למשל, בתחום המסחרי- רואי חשבון, כלכלנים וכיו"ב).
  • שיתוף-פעולה עם עורכי דין מובילים בתחום המומחיות. זה עשוי להיות נכון להביא תיק שנמסר לטיפולכם ל"לידר" בתחום; לבקש ממנו שיאפשר לכם לעבוד לצידו וללמוד ממנו. לא זו בלבד שתלמדו מכך הרבה, אלא שיתכן שבעתיד תזכו לקבל ממנו תיקים בתחום המומחיות, תיקים שבהם משרדו לא יכול לטפל בשל ניגוד עניינים, או תיקים שאינם גדולים דיים עבור משרדו.
  • לימודי המשך בחו"ל (כך תלמדו גם עקרונות של שיטת משפט זרה, תשתפרו את האנגלית שלכם ותספגו מעט תרבות אחרת).
  • פרסום רשימות ומאמרים מקצועיים בתחום המומחיות בעיתונות ובכתבי עת משפטיים.
  • השתתפות בהשתלמויות מקצועיות בתחום המומחיות ואם ניתן, מתן הרצאות בתחום המומחיות בו אתם עוסקים".

לפי השופט דנציגר גם ל"מזל" חלק מהותי בהתוויית דרכם המקצועית ועתידם של עורכי הדין.

השופט דנציגר סיפר, כי הוא ושותפו לימים היו נציגי שנה ג'-מסלול יום במשפט המבוים, שהתנהל בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב לפני 30 שנה. בראש פאנל השופטים ישב שופט בית המשפט העליון, השופט חיים כהן ז"ל: "באותו ערב התרשם פרופ' אמנון רובינשטיין לטובה מדורי קלגסברג, בעוד שפרופ' יוסי גרוס "שם עלי עין". סמוך לאחר מכן הפכנו להיות עוזרי מחקר ועוזרי הוראה של השניים בתחומים שהפכו להיות מאוחר יותר תחומי מומחיותנו, התחומים שבהם גם השלמנו את התארים השני והשלישי שלנו".

 

השופט דנציגר התייחס גם לחייו החדשים כשופט ואמר כי "מדובר בסוג אחר של חיים מקצועיים. העיסוק בשיפוט הוא מעניין ומאתגר, אך שונה בתכלית מעריכת-דין. יש במלאכת השיפוט משום שליחות ציבורית. אני, באופן אישי, נהנה מכל רגע, למרות שעברתי ממצב שבו שוחחתי עם לקוחות, ייעצתי להם וניהלתי מו"מ עבורם 12 שעות ביום, למצב בו אני ממעט לדבר. במשך 6 שעות ביום אני עסוק בעיקר בהקשבה וב- 6 השעות הנותרות אני עסוק בקריאה ובכתיבה".

 

  

עו"ד רויטל סויד סיפרה כיצד החליטה לעסוק בתחום הפלילי. "התקבלתי לעבודה אצל השופטת גדות כטרום מתמחה בבית משפט השלום בת"א בחודש, שבו השופטת ישבה בתורנות המעצרים. כל עורכי הדין המפורסמים של אותה תקופה והלקוחות הגיעו לדיונים. נשביתי בקסמי התחום, והיה ברור לי מאותו החודש שאעסוק בתחום הפלילי. פניתי לפרקליטות והתמחיתי אצל פנינה גיא לפני 17 שנה. אלא שלאט במהלך ההתמחות התעורר אצלי קושי גדול להתמודד עם תפקיד התביעה. התייסרתי על ששלחתי מישהי למאסר. מצאתי עצמי לא מסוגלת להתחבר לקטגוריה. עם כל הנטייה לתחום, בחרתי להיות סנגורית. לדברי עו"ד סויד, בתחום הפלילי המגע האישי עם הלקוח הוא הדבר החשוב. הסנגור חייב לראות את האדם שבלקוח. אולם, לדבריה, יש נטייה של עורכי הדין במיוחד בתחום הפלילי להזדהות יתר עם הלקוח, וגם המשטרה ובתי המשפט לוקים בכך, ולעיתים רואים זהות בין הסנגור ללקוח. יש להיזהר שלא לעשות זאת. יש לזכור, הדגישה, שלא משנה מה התיק שבפניך ומה אומרים, אתה שם, תעשה את העבודה באופן המקצועי. מי שלא מסוגל שלא יהיה שם".

 

לדברי עו"ד אילן שרקון, יו"ר פורום המקרקעין של הלשכה, "בחירת תחום מומחיות היא הדבר חשוב ביותר. אני קורא לאוניברסיטאות להתחיל ולכוון סטודנטים לעבר לימוד והתמקצעות בנישה משפטית". עו"ד שרקון הדגיש, כי בחירת נישה היא גם חשובה מאוד לצורך מיתוג מקצועי. ברגע שיצרתם שם טוב הלקוחות באים אליכם. במסגרת המיתוג, ציין, כי חשוב להגדיר מי הם קהלי היעד. המעגל הראשון הוא מעגל השופטים. הקהל השני הוא עורכי הדין. עורכי דין מפנים זה לזה לקוחות. קהל יעד נוסף הוא מומחים שעוסקים בתחום. למשל, במקרקעין, שמאים, קבלנים מהנדסים. המעגל האחרון הוא הציבור. זה השלב האחרון. אם אתה ממותג מאוד, הציבור יבוא אליך".

 

עו"ד אבנר זינגר, יו"ר פורום המשפחה של הלשכה, סיפר כיצד לעיתים הבחירה בנישה מקצועית בתחילת הדרך אינה בהכרח מעידה על התחום המקצועי, שעורך דין עוסק בו בסופו של דבר במהלך החיים. "קיבלתי רשיון אחרי שהתמחיתי במשרד גורניצקי. הכיון היה מסחרי, אלא שאז היתה לי דילמה, האם להשתלב במשרד מסחרי גדול או לפתוח משרד ולהיות עורך דין. פתחתי משרד יומיים לאחר שקיבלתי רישיון. אלא שאף לקוח לא הגיע אלי. למזלי הרב פנתה אלי מישהי לייצג את ההורים שלה בגירושים שלהם. ניהלתי את התיק בצורה טובה, עד כדי כך שבא אלי עו"ד בר שלטון ואמר לי שאני יכול להצליח בתחום דיני משפחה, ושהוא יעביר לי תיקים בתחום. וכך מצאתי עצמי עושה התמחות שנייה בתחום דיני משפחה. מי זוכר את ההיסטוריה של משפט מסחרי". לדברי עו"ד זינגר, "היום בחירת התמחות זה דבר אקראי. הזמינות נמוכה. מתמחים איפה שמתפנה מקום. ההחלטה איך באמת לנהל את הענין היא מאוד פשוטה. אל תרגישו לא נוח בלבחור תחום. תעשו את ההתמחות, ודווקא מהמקום הזה יכול להיות שתגיעו למסקנה שהתחום לא מתאים. המלצתי לא לפתוח מיד משרד, אלא להתמחות כשכיר במשרד ולבנות את עצמך מקצועית. אתה צריך להיות מוכר, לרכוש ידע ואז לצאת לדרך עצמאית".

 

עו"ד מורן מאירי ציין, כי האחוז הנמוך ביותר של בעלי תואר שני הוא בקרב עורכי הדין מבין המקצועות החופשיים. אם אתם שואלים על צעדים אופרטיביים, רצוי שבשלב מסוים עורכי דין יעשו תואר שני. לדבריו, בדירוג של דן אנד ברדסטריט משרדי הנישה תפסו מקום בולט ברשימת המשרדים המובילים. עו"ד מאירי הדגיש נושאים, שבמבט קדימה נכון יהיה להתמחות בהם. "ההייטק הבא זה תחום האנרגיה הירוקה, ואכן העולם הולך בכיוון הזה. המצב הבטחוני בעולם מביא לזה, שחייבים לפתח אנרגיות חלופיות. המשאבים המושקעים בתחום זה הם אדירים. תחום נוסף, מאחר שתוחלת החיים הולכת ועולה, הוא תחום הבריאות והפנסיה. מערכת בתי המשפט בגלל כמות עורכי הדין קשה לה לעמוד בעומס, ולכן ברור שתחום נוסף, שיתפתח בעתיד הוא תחום הבוררויות. גם התחום הפלילי הוא נדרש לאור התרבות משפחות הפשע. אם אתה טוב הפרסום יבוא. אני לא מזלזל בפרסום. פונים אליך לאור המלצות, ולא בגלל שקראו עליך בעיתון".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון