הודעות דוברות הלשכה

נצחון ללשכה: הצעת החוק לקיצור תקופת ההתיישנות נפלה בועדת החוקה של הכנסת

16.09.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הלשכה טענה שקיצור תקופת ההתיישנות משמעה סגירת דלתות בית המשפט בפני רבים.

הצעת החוק הממשלתית לקיצור תקופת ההתיישנות האזרחית להגשת תביעה מ- 7 שנים ל- 4 שנים נפלה היום, 16.9.08, בוועדת החוקה של הכנסת לאחר שמרבית חברי הכנסת – שלי יחימוביץ', אופיר פינס, זהבה גלאון, זבולון אורלב, ג'מל זאחלקה, אברהם מיכאלי, דוד רותם וחנן גלזר - הצביעו נגד קיצור התקופה ל- 4 שנים ובעד השארת התקופה על 7 שנים, ולכן הממשלה משכה את הצעת החוק מהכנסת (יצוין ששלושה ח"כים בלבד תמכו בהצעה – הח"כים פרופ' מנחם בן ששון, גדעון סער ועתניאל שנלר).

 

בכך, התקבלה עמדת לשכת עורכי הדין, שהתנגדה להצעה מראשיתה, עוד לפני כ- 4 שנים, בטענה, שההצעה פוגעת בשכבות החלשות ומחזקת את הגופים החזקים, המדינה וחברות הביטוח. הלשכה גייסה למאבק את הארגונים החברתיים הל"ב במשפט, שדולת הנשים בישראל, המועצה לשלום הילד, ארגון הגג של הנכים וארגונים נוספים.

 

בדיון בוועדה טענו נציגי הלשכה שהובילו את המאבק בנושא, עוה"ד יראון פסטינגר, אסף פוזנר, עמוס ון-אמדן ודוד אורחן, כי קיצור תקופת ההתיישנות יחסום את דלתות בית המשפט בפני רבים, ללא הצדקה, וישלול את זכות הגישה לערכאות, שהינה זכות חוקתית. לדבריהם, ההצעה תפגע במיוחד בשכבות החלשות, בקטינים, ובתובעים שנפגעו נזקי גוף.

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, אמר, כי הוא מברך את חברי הוועדה על עמדתם האמיצה, והצבעתם נגד ההצעה הבעייתית. כמו כן, ברך ראש הלשכה את נציגי הלשכה, שהובילו את המאבק בנושא. עוד קודם לדיון בוועדה, אמר, כי ההצעה לקצר את תקופת ההתיישנות, שמקורה ככל הנראה בניסיון להוסיף עוד איזה סוג של פלסטר או תחבושת לעומס בבתי המשפט, לא מקובלת לחלוטין. "לא מטפלים בבעיות פרוצדורליות באמצעות פגיעות מהותיות. בעינינו, קיצור תקופת ההתיישנות היא פגיעה מהותית בזכויות יסוד של נגישות למשפט של הציבור בישראל".

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון