הודעות דוברות הלשכה

מי יפסיד ומי ירוויח מקיצור תקופת ההתיישנות מ- 7 ל- 4 שנים ?

15.09.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין טוענת שקיצור תקופת ההתיישנות משמעה סגירת דלתות בית המשפט בפני רבים.

מחר, 16.9.08, יתקיים הדיון האחרון וההצבעות בועדת החוקה של הכנסת בהצעת החוק הממשלתית לקיצור תקופת ההתיישנות האזרחית להגשת תביעה מ- 7 שנים ל- 4 שנים.

 

לשכת עורכי הדין סבורה, כי קיצור תקופת ההתיישנות יחסום את דלתות בית המשפט בפני רבים, ללא הצדקה, וישלול את זכות הגישה לערכאות, שהינה זכות חוקתית.

 

ללשכת עורכי הדין כבר ברור מי יהיו המנצחים - המדינה, חברות הביטוח, והגופים החזקים – ומי יהיו המפסידים מההצעה:

  • השכבות החלשות, כגון עולים חדשים, בני מיעוטים, עניים שאצלם תהליך התגבשות עילת התביעה ממושך יותר והמשאבים למימושה מעטים יותר. שכבות אלה פגיעות יותר מכל בחינה (נוסעות במכוניות טובות פחות; עובדות בתנאים טובים פחות; נגישות פחות לשירותי בריאות וסיעוד ראויים וכיוצ"ב). הן גם פגיעות יותר בכל הקשור לעמידה על זכויותיהן המשפטית.
  • קטינים ייפגעו מקיצור תקופת ההתיישנות באופן קשה ומיוחד. כיום תקופת קטינות לא נמנית ומרוץ ההתיישנות מתחיל בגיל 18 (7 שנים - עד גיל 25). מקרים בהם קטינים נפגעו מרשלנות רפואית, ואיבדו את סיכוייהם לחיים כשל אחרים, מקרים בהם קטינים נשארו עם פגיעות מוחיות ומוטוריות קשות ולו בשל שאכלו מזון לתינוקות ומקרים בהם קטינים נשארו ללא כל, בשל גניבת כספי ירושה - אינם פרי הדמיון. למרבה הצער – מקרים כאלה יקרו גם בעתיד.
  • תובעים שנפגעו בנזקי גוף, שקיצור תקופת ההתיישנות, יהווה הרעה קיצונית מוחשית בזכותם, מאחר שתהליכי התגבשות הנזק הם ממושכים כשמדובר בנזקי גוף. עבור הפצועים והחולים, הנאבקים על בריאותם, תקופת התיישנות של 4 שנים היא קצרה מדי, מה גם שהחלמתם תלויה לעיתים באותם הרופאים, שאותם הם מבקשים לתבוע. במשך מספר שנים מיום שנפגע, מצוי התובע הסובל מנזקי גוף, במצוקה פיזית נפשית וכלכלית ועסוק בדאגה לצרכיו הבסיסיים (טיפול רפואי או פרנסה), ואינו מסוגל לטפל בהגשת תביעה על נזקיו.

 הצעת חוק ההתיישנות, התשס"ח-2008 - נוסח לדיון ביום 16.9.08

 

 

קובץ להורדה
law_of_limitation_proposal_draft_160908.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון