הודעות דוברות הלשכה

בלשכת עורכי הדין הודפים את טענות מתווכי הנדל"ן: "מתווכי הנדל"ן רודפים אחר סגירת עסקאות, מתערבים בנושא שכר הטרחה ואף ממליצים שלא לקחת עורך דין כלל"

09.09.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

בעקבות פנייתו של מר נחמן שכטר, יו"ר מלד"ן, ארגון הגג של מתווכי הנדל"ן בישראל, אל לשכת עורכי הדין, בטענה כי מגיעות אליו תלונות רבות ממתווכי נדל"ן כנגד עורכי הדין, הזמין יו"ר פורום קניין ומקרקעין בלשכת עורכי הדין, עו"ד אילן שרקון, את נחמן שכטר לישיבת הפורום שהתקיימה בתאריך 3.9.08 בלשכת עורכי הדין.

עורכי הדין, חברי הפורום, טענו בתגובה לטענות, כי מתווכי הנדל"ן מקבלים את שכרם רק כאשר עסקה יוצאת אל הפועל, לכן הם "רודפים" אחר סגירת עסקאות. גם עורכי הדין מעוניינים לקשור בין הצדדים לעסקה, עם זאת, הם מחויבים לערוך בדיקה משפטית מקיפה לפני שלקוחותיהם חותמים על הסכם מקרקעין. בדיקה משפטית כזו לעיתים אורכת זמן מה, ולעיתים בסופה אף ימליץ עורך הדין ללקוחותיו שלא לערוך את העסקה כלל.

 

בנוסף, טענו חברי הפורום, כי חתימת הצדדים על זיכרון דברים מספיקה בכדי שמתווך יקבל דמי תיווך. לכן, מתווכים ממהרים לחתים את הצדדים על זיכרון דברים מבלי שנעשית בדיקה משפטית קודם לחתימה. אחוז גבוה מתביעות המקרקעין המתנהלות בבתי המשפט הן בעקבות חתימה על זיכרון דברים כאמור, לכן לדעת עורכי הדין אין לחתום על זיכרון דברים מבלי לערוך בדיקות משפטיות.

 

"שלא כמו עורכי הדין, מתווכי נדל"ן אינם כפופים לכללי אתיקה ואינם חשופים לתביעות רשלנות. על פי החוק עורך דין המגלה בעיות משפטיות בעסקה מחויב להתריע עליהן ללקוחו. עורך דין שימליץ ללקוחו לחתום על הסכם מקרקעין, מבלי לבדוק את הסוגיות המשפטיות שבעסקה, פועל בניגוד לכללי האתיקה ובניגוד לחוק וחושף עצמו לאפשרות של העמדה לדין", טענו חברי הפורום.

 

חברי הפורום הוסיפו, כי מתווכי נדל"ן מתערבים בשכר הטרחה של עורכי הדין וממליצים ללקוחותיהם על עורכי דין זולים. גם בעסקאות שכירות מתערבים המתווכים וממליצים ללקוחותיהם שלא להיעזר בשירותיו של עורך דין. הסכמי שכירות מסתיימים פעמים רבות בסכסוכים, ולכן ישנה חשיבות רבה לייעוץ המשפטי גם במקרים אלו.

 

עו"ד אילן שרקון, יו"ר פורום קניין ומקרקעין אמר בישיבה, כי מטרת הישיבה הייתה גם לשמוע את טענות המתווכים וגם את טענות עורכי הדין, ולנסות ולראות, האם יש מקום לשיתוף פעולה עתידי ביניהם.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון