הודעות דוברות הלשכה

בעקבות פעילות לובי של נציגי לשכת עורכי הדין בכנסת: התקדמות בחקיקת ההצעה לתיקון חוק יחסי ממון - איזון משאבים מועד חלוקת הרכוש בין בני הזוג לא יהיה קשור במועד הגירושין

30.07.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה: התיקון מהווה בשורה בעיקר לנשים בישראל, ומאפשר לבני הזוג למצות את זכויותיהם הכלכליות לאחר כשלון הנישואין מבלי להיות חשופים לסחטנות.

בעקבות פעילות לובי אינטנסיבית אתמול, 28.7.08, של נציגי לשכת עורכי הדין בכנסת, עוה"ד אד פרידמן, אבנר זינגר ויעל גויסקי, אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה תיקון מהפכני לחוק יחסי ממון, המאפשר הסדרת ענייני הרכוש בין בני הזוג ללא קשר לגירושין. כל ההסתייגויות, שנועדו להותיר בידי בתי הדין הרבני את השליטה על ביצוע ההסדרים הרכושיים נפלו בהצבעה, ובכך למעשה נתקבלה עמדת לשכת עורכי הדין. הלשכה מצרה על כך, שבעקבות לחצים פוליטיים לא נתאפשר להשלים את הליך החקיקה גם בקריאה שלישית, אך הדבר יעשה מיד בתום פגרת הקיץ של הכנסת, ונראה, כי יש לכך סיכויים טובים, שכן הצעת החוק זוכה לתמיכת רוב הסיעות בכנסת,.

 

כיום, על פי חוק יחסי ממון, מותנה ביצוע הסדרת ענייני הרכוש בין בני זוג בגירושין (או בפטירתו של בן הזוג). מצב דברים זה גורם לפגיעה חמורה ביכולתם של בני הזוג להסדיר את ענייני הרכוש גם אם הם מסוכסכים ואף חיים בפירוד ממושך. יתרה מכך על פי המצב החוקי השורר כיום וכפי שבתי הדין הרבניים מפרשים אותו, מוקנית רק להם הסמכות לדון בענייני הרכוש של בני הזוג. 

 

על פי התיקון המוצע, הזכות להסדרת ענייני הרכוש בין בני זוג תהיה לכל אחד מבני הזוג אף בטרם הגירושין ובלבד שהוגשה על ידי אותו בן זוג בקשה לביצוע הסדר ענייני הרכוש וחלפה שנה מיום שנפתח בין בני הזוג הליך של גירושין, או הליך של חלוקת או שבין בני הזוג נפער קרע והם חיים בנפרד לפחות במשך 9 חודשים במהלך שנה אחת.

 

מטרת התיקון, כפי שסבורה לשכת עורכי הדין, הינה להקל על בני זוג שעוברים הליכי גירושין, בכך שהתלות הכלכלית לא תימשך תקופה ארוכה לאחר שהצדדים פסקו להתנהג כתא משפחתי אחד. התיקון  יאפשר לכל בן או בת זוג למצות את זכויותיו הכלכליות לאחר כישלון הנישואין מבלי להיות חשוף לסחטנות. כמו כן, סברה הלשכה, כי החוק חייב לקבוע מעשה ומועד ברור, שבהם ניתן לפרק את נכסי הנישואין, ואין לקשור מועד זה למועד הגירושין. לדברי ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, התיקון מהווה בשורה בעיקר לנשים בישראל, ומאפשר לבני הזוג למצות את זכויותיהם הכלכליות לאחר כשלון הנישואין מבלי להיות חשופים לסחטנות.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון