הודעות דוברות הלשכה

הלשכה הצליחה למנוע הארכת תוקפו של הפיילוט בענין הוידיאו קונפרנס למשך שנתיים והרחבתו למוקדים נוספים

28.07.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הלשכה הצליחה למנוע הארכת תוקפה של הוראת השעה לקיום הפיילוט למשך שנתיים, ואושרה הארכת תוקפה של ההוראה לשנה אחת בלבד. הלשכה סבורה שהוראת השעה פוגעת בזכויות חשודים.

הצעת החוק להארכת תוקפה של הוראת השעה לקיום הפיילוט להארכת מעצר בהליך של היוועדות חזותית (וידיאו קונפרנס) בשנה נוספת אושרה היום, 27.7.08, בועדת החוקה של הכנסת כהכנה לקריאה שניה ושלישית בהשתתפות שני חברי כנסת.

 

הארכת תוקפה של הוראת השעה התקבלה בניגוד לעמדת של לשכת עורכי הדין, המתנגדת להליך בשל פגיעה בזכויות אדם בסיסיות של חשודים. יו"ר הפורום הפלילי של הלשכה, עו"ד רחל תורן, שייצגה את הלשכה בדיון, ציינה, כי הטעם העיקרי לדחיית העתירה, שהגישה הלשכה נגד ההליך, היתה העובדה שמדובר בהוראת שעה זמנית. עו"ד תורן, הוסיפה, כי בטרם תוארך הוראת השעה, ראוי להמתין לממצאי המחקר שנערך במסגרת הפיילוט, ולבדוק האם אכן נפגעות זכויות חשודים כטענתה או שמא לאו. עוד טענה עו"ד תורן, כי המחקר הקיים כיום הוא חלקי ומתייחס רק לחודשים הראשונים של הפיילוט. לפיכך, אין מקום להאריך בשלב זה את תוקפה של הוראת השעה.

 

במהלך הדיון בועדת החוקה, הועלו טענות בדבר תקלות רבות שאירעו בהפעלת הפיילוט במהלך השנה, כגון הממצאים לפיהם הטכנאי, שאחראי על הפעלת מערכת השמע, מחליט מיוזמתו לקטוע את דברי האסורים מחמת העדר רלוונטיות, או מקרים נוספים שבהם בניגוד להוראות החוק, קוימו דיוני מאסר מבעד למסך ללא ייצוג של סנגור.

 

הלשכה כאמור הצליחה למנוע הארכת תוקפה של הוראת השעה לקיום הפיילוט למשך שנתיים, ואושרה הארכת תוקפה של ההוראה לשנה אחת בלבד. בנוסף, בקשו גורמי האכיפה ויו"ר הועדה, חה"כ בן ששון, להרחיב את הפיילוט למוקדים נוספים, פרט לאבו כביר, אולם תודות להתנגדותו של חה"כ אברהם מיכאלי, הוחלט שהדבר לא ייעשה כרגע, והיה ויבקשו להרחיב את הפיילוט למוקדים נוספים, צריך יהיה להביא את ההצעה לאישור ועדת החוקה בעוד חצי שנה.

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון