הודעות דוברות הלשכה

הלשכה: קיום הארכת מעצר ב"וידיאו קונפרנס" פוגע בזכויות אדם בסיסיות

16.07.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הלשכה מצרה על כך שבג"צ דחה את עתירתה כנגד קיום הארכת מעצר ב"וידיאו קונפרנס" וקוראת לכנסת שלא לאשר את הצעת הממשלה להאריך את תוקף הוראת השעה לקיום הפיילוט בשנה נוספת.

לשכת עורכי הדין מצרה על החלטת בג"צ שניתנה ביום 14.7.08 (בג"ץ 1548/07), לדחות את עתירתה שהוגשה בפברואר 2007 נגד החוק לקיום דיוני הארכת מעצר בוידיאו קונפרנס. הגם שנראה שבשלב זה תם המאבק במישור הפסיקתי, יש בכוונת הלשכה להמשיך ולפעול ללא לאות בנושא זה במסגרת החקיקתית.

 

הלשכה יוצגה בעתירה על ידי עו"ד אביגדור פלדמן, וטענה, כי החוק [חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים)(היוועדות חזותית – הוראת שעה), התשס"ז-2007] מנוגד לעיקרון היסוד שאין דנים אדם שלא בפניו. שלילת זכותו של חשוד להיות נוכח פיזית בדיון בעניינו, הינה שלילת הזכות לקיום הליך הוגן ויש בה כדי לפגוע שלא כדין בזכות לחירות. נוכחות וירטואלית בדיון באמצעות וידיאו פוגעת באיכות ההליך, הן בשל הפגיעה באיכות הייצוג והן בשל שלילת יכולתו של השופט להתרשם באופן בלתי אמצעי מהחשוד, שעניינו נדון בפניו.

 

אשר לפיילוט שנערך ליישום הליך הארכת המעצר בוידיאו קונפרנס, סבורה הלשכה, כי גם אם ייפתרו הקשיים הטכניים בדבר התקשורת בין עורך הדין לעצור, היא מתנגדת עקרונית לכלי זה. עוד נאמר, כי הסכמתו של העצור להליך זה אינה מעידה על הסכמה חופשית מרצון, ואין בה להפוך את הכלי לכלי מידתי. אשר לעריכת הפיילוט, צוין, בין היתר, כי מביאים עצורים מבתי מעצר אחרים לצורך מימושו (נדרשת הסכמת העצור להשתתף בו), וכי אם מחילים את הכלי על מספר מצומצם של עצורים, הרי שאין בכך כדי להצביע על כלל ההשלכות של החוק. כמו כן, הודגש החשש, כי מרגע שהוחלט על עריכת פיילוט, הרי שסביר שנסללת הדרך להסדר של קבע. מעל לכל – זכויותיהם החוקתיות של המשתתפים בפיילוט מופרות, ועקרון בסיסי זה בשיטת המשפט בישראל לא ישתנה או יתגמש לנוכח תוצאות טכניות כאלה או אחרות של תקופה ניסיונית.

 

הלשכה קוראת לכנסת שלא לאשר את הצעת הממשלה להאריך את תוקפו של הפיילוט, ליישום ההליך, בשנה נוספת. חברי הכנסת מהאופוזיציה ומהקואליציה ובראשם חה"כ גדעון סער בלמו מהלך כזה של הממשלה במליאת הכנסת בשבוע שעבר, והלשכה מקווה כי חברי הכנסת יבלמו מהלך זה גם בשבוע הבא.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון