הודעות דוברות הלשכה

נשיאת בית המשפט העליון בטקס לסיום שנת המשפט תשס"ח שערך ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין: "אחת הדרכים להתמודדות עם העומס הרב בבתי המשפט – קיצור תקופת התמשכותו של תיק"

08.07.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "סיכמתי עם מנהל בתי המשפט על מבצע לחיסול 300 אלף תיקים הממתינים זמן רב לטיפול".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, אמרה את הדברים בטקס חגיגי שערך ועד מחוז ירושלים של לשכת עורכי הדין לסיום שנת המשפט תשס"ח בהשתתפות נשיאי בתי המשפט בעיר ועורכי דין.

 

יו"ר ועד מחוז ירושלים, עו"ד אשר אקסלרד, אשר הנחה את האירוע, הדגיש כי שנת המשפט הקרובה תאופיין בסימן ניסויים צפויים בבתי המשפט בירושלים. לדבריו, בבית משפט השלום יחל פרויקט גישור חובה, וכן פיילוט לניהול תיקי נזיקין. בבית המשפט המחוזי יחולו נהלים חדשים שתכליתם לקיים שמיעת משפט רציף. "בצד המחויבות הגדולה המוטלת בעניין זה על השופטים, רובצת גם על ציבור עורכי הדין חובה לשנס מותניים ולשתף פעולה כדי לאפשר ניהול יעיל יותר של ההליך השיפוטי".

 

הנשיאה ביניש הדגישה בדבריה את החסר המשמעותי בשופטים. "אני שומעים מדי יום על חוסר היכולת של השופטים לעמוד בלוח הזמנים הנדרש לשמיעת משפטיהם של נאשמים במעצר. נוצרו תיקים מסוג חדש – אותם מגה תיקים, בהם מאשימים מספר ניכר של נאשמים בצוותא בגין חברות בארגוני פשיעה. אנו מתמודדים עם מושג חדש בעולמנו החברתי – משפחות פשע. ההערכות המתחייבת לטיפול בתיקים אלה שונה ממה שהכרנו עד כה. מתחייבת גם הערכות מיוחדת להגנה על שופטים הנחשפים לאיומים ולמציאות קשה ומצמררת בה אנשי חוק ושופטים נזקקים מדי פעם להגנה".

 

הנשיאה ביניש ציינה את המאמצים שנעשים בחיפוש הדרכים להתמודד עם העומס הרב בבתי המשפט, לייעול עבודת המערכת ולשיפור מתן השירות לציבור. "לשם כך הקמנו ועדה פנימית של שופטים לאדמיניסטרציה שיפוטית, ועדה בינמשרדית שתציע הצעות ותיקוני חקיקה. הצבנו לעצמנו מטרות. הראשונה שבהן קיצור תקופת התמשכותו של תיק. נחל במתכונת ניסיונית – פיילוט – שראשיתו בבית המשפט המחוזי בירושלים. כשיושלם הניסוי היעד הוא כי כל תיק שייכנס למערכת יהיה לו מראש מועד כניסה ואף מועד סיום צפוי; בית המשפט יקבע בתיאום עם הצדדים את אופן שמיעתו וניהולו של התיק ובעיקר את שמיעת ההוכחות ברצף".

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, התייחס בדבריו לבעיות המשמעותיות הרובצות היום לפתחה של מערכת המשפט "הבעיה הראשונה היא העומס הבלתי אפשרי על בתי המשפט, השניה היא קריסת מערכת ההוצאה לפועל, השלישית היא הצפת המקצוע, שיש בה להשליך על רמת המקצוע. הבעיה הרביעית היא אמון הציבור במערכת. ראש הלשכה הדגיש, כי יש כיום ישנה גיבנת של 300 אלף תיקים הממתינים לטיפול בתי המשפט והעומס הוא בלתי אפשרי. "סיכמתי עם מנהל בתי המשפט, כי בקרוב נפתח במבצע לחיסול תיקים אלה". ראש הלשכה אף התייחס לפיילוט שנערך בבתי המשפט ברחבי הארץ למערכת "נט המשפט". לדבריו, כאשר עושים פיילוט וישנן תקלות, מתקנים את התקלות ורק אז ממשיכים הלאה. "כרגע מה שנעשה הוא פריסה של פיילוט פגום ברחבי הארץ. אנו צפויים לקשיים רבים ביותר בהטמעת המערכת בשנה הקרובה".

 

בנוסף, נשאו דברי ברכה נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט סטיב אדלר, נשיאת בית המשפט המחוזי, השופטת מוסיה ארד, נשיא בית משפט השלום, השופט אמנון כהן, וסגנית נשיא בית הדין האזורי לעבודה, השופטת דיתה פרוז'ינין.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון