הודעות דוברות הלשכה

ראש הלשכה: "זכותה של הקהילה הגאה לביטוי עמדותיה באופן חופשי ולקיום תהלוכה בירושלים"

23.06.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

חה"כ יצחק לוי: "המצעד איננו עבירה. הוא מבטא לגיטימציה לעבירה". ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, וחה"כ יצחק לוי, אמרו את הדברים ביום עיון שקיימה לשכת עורכי הדין בנושא: "איסור קיום מצעד הגאווה בירושלים – בעד ונגד". זאת, על רקע מצעד הגאוה, העתיד להתקיים ביום חמישי הקרוב בירושלים.

בפתח הארוע אמר ראש הלשכה, כי זכותה של קהילת הלהט"ב (הלסביות, ההומואים, הטרנסג'נדרים והביסקסואלים), אשר חבריה היו חשופים בעבר לאפליה קשה, לתחושת קיפוח ולעיתים לביטויי אלימות, להביע ולבטא את ייחודה בציבור, ולחזק אגב כך את ההכרה בה. זוהי זכותם הבסיסית של חברי הקהילה לביטוי, ולקיום אספות ותהלוכות, כנגזרת מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. זוהי זכותם של חברי הקהילה לעשות כן בבירתה של מדינת ישראל, בירושלים. ראש הלשכה הוסיף, כי הוא מקווה שהצעות החוק, שמטרתן למנוע קיומם של מצעדי גאווה בירושלים, שאינן מקודמות בשלב זה בכנסת, לא יקודמו גם בעתיד. "הצעות אלה הן שריד לימים חשוכים, ואין להן מקום במדינה יהודית ודמוקרטית".

 

מנחה הדיון, מ"מ ראש הלשכה, עו"ד רון גזית, ציין, כי מצעד הגאווה מתקיים מדי שנה, וכי אין חולק שהמצעד מתקיים רחוק מהאוכלוסייה החרדית. לדבריו, יש רצון מצד הקהילה לשמור על הרגשות של אלה, שהמצעד מפריע להם. עוד אמר, כי "בין הצדדים יש תהום רבה ביחס לנושא. גם חלק מהציבור הרחב עוד לא הטמיע את העובדה שלהיות הומו, לסבית, טרנס ג'נדר או ביסקסואל זו בחירה אישית לגיטימית שאין בה משום סטיה ויש לכבד אותה".

 

יו"ר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, עו"ד עמוס ון-אמדן, סיפר, כי 80% מחייו העביר בארון. לדבריו, אין סיכוי שאף אחת מהעתירות, שהוגשו לבג"צ נגד המצעד בירושלים, תתקבל, ובמיוחד באקלים הקיים היום בבית המשפט העליון. עו"ד ון-אמדן, הדגיש, כי הוא מקיים קשר עם הקהילה החרדית ועם ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, וכי היהדות החרדית יקרה לו. יחד עם זאת, תקף את ההתנגדות בקרב האוכלוסיה הדתית לקיומו של המצעד בירושלים על ידי הצגת אנלוגיה בין המצעד לבין התרת הנסיעה בשבת. "יש מדי שבוע חילול שבת, שהיא מצווה חשובה ביותר. מי שנוסע בשבת מפר את המצווה עצמה. כאשר הומואים צועדים הם אינם עוברים את איסור גילוי העריות. מדוע אתם יכולים להתנגד למצעד המתקיים פעם בשנה. לא נעברת בו שום עבירה הלכתית". בסיום דבריו הדגיש, כי 10% מהאוכלוסייה הם הומואים ולסביות, ולכן גם חרדים ודתיים נמנים על בני קהילה זו.

 

חה"כ יצחק לוי, אמר כי אכן קיים הדיברות עם הבית הפתוח לא בעניינים המהותיים אלא בעניינים המעשיים. "אנו מצויים במצב שבו ישנה פסיקה של בית המשפט והיא לא תשונה. דברנו על כך שהמצעד יהיה מרוחק מאוכלוסיה חרדית, לא יהיה לבוש חשוף. בקשתי היתה שלא יהא מצעד עולמי בירושלים.

 

אשר לעובדה שיש אחוז מסוים בציבור החרדי של הומואים ולסביות, אמר חה"כ לוי, כי אין בכך חידוש והדבר ידוע. "מבקשים ממני בקשה קשה, לבדוק עצמנו מחדש. אין אפשרות אמונית כזאת. לא נזיז מהתורה אות אחת. זה בלתי אפשרי. בואו נקבל את זה כולנו יחד. התורה היא אמונה וסידור העולם. יש כאלה שנולדים טיפשים, מוגבלים ובלי שכל. יש להתמודד עם זה. אותו דבר גם הומוסקסואלים. הנטייה המינית אינה סיבה להרחיק מישהו מהחברה". עוד אמר, כי "המצעד איננו עבירה. הוא מבטא לגיטימציה לעבירה. הענין הוא הלגליזציה של צורת החיים הזו. אנו לא רוצים שזה יהיה לגלי מבחינת צורת החיים. זה לא בכלל הענין של שני אנשים שרוצים לחיות יחד. כאן קמה תנועה ואומרת, לא רק שאנו רוצים לצאת מהארון ולהיות שווים אלא רוצים דגם של משפחה אחרת. בעיני ערך המשפחה, שהוא לדעתי בנין האומה והעם, הולך ונהרס, והמצעד הזה הוא חלק מההרס".

 

לדברי יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, פרופ' מנחם בן ששון, "הזכות להפגין היא חלק מיסודות קיומנו. דמוקרטיה נמדדת גם כאשר לא אוהבים מה שהזולת אומר. בכך נמדדת סבלנותנו. חה"כ בן ששון התייחס להצעות החוק שמטרתן לבטל את מצעד הגאווה בירושלים ואמר, כי "חברים מסוימים ניסו להתמודד עם מצעד הגאווה במסגרת החוקה. אמרו, אם אי אפשר להתמודד עם זה עם חוק המעגן חופש ביטוי, נתמודד עם הבעיה באמצעות חוק יסוד חלופי, באמצעות חוק יסוד ירושלים, לפיו בידי רשות מקומית תהיה האפשרות למנוע את המהלך. מה היא הרוויחה מכך. לא ברור. מדובר בניסיון להגיע אל חוק יסוד ובאמצעותו לתת סמכות מקומית לסתום פיות. היום זה הפה שלך ומחר זה מישהו אחר". חה"כ בן ששון הוסיף, כי "אין סיכוי בעולם בחברה דתית שימצא פתרון, משום שזו הבעיה המבטאת יותר מכל את המתירנות של החברה המודרנית".

 

עו"ד גלעד ברנע, שייצג את הבית הפתוח מהמצעד הראשון במשך 5 שנים, אמר, כי ככלל העתירות תמיד מנסות לגרור למחוזות כמו קיום מצעדי דגלים באום אל פאחם ולזכות לעלות להר הבית. "ההתנגדות מעבר לגרעין הקשה היא במידה רבה טקטית ואינה מכוונת נגד המצעד והקהילה. התנגדות של קבוצות לחץ, כמו מרזל ובן גביר, מהסיבות שרוצים להפגין באום אל פאחם. ראש העירייה לופוליאנסקי לא התנגד בשנת 2004, ואז נחשף לאיומים על חייו ולכן התנגד לקיומו של המצעד". עו"ד ברנע התייחס לתפקידה של המשטרה לענין מצעד הגאווה. לדבריו, למשטרה היה תפקיד מאוד משמעותי ומכריע בשנתיים האחרונות. "אנו חיים על פי פקודה מנדטורית של המשטרה, כאשר הסמכות נתונה בידי מפקד המחוז. ניצב אילן פרנקו לא הבין שמטרתו לאשר את המצעד. הוא סבר שיכול לקבוע את התוואי ואת קיומו של המצעד. בא פרנקו ואמר שהמצעד מסוכן. הדבר גרם לכך, שמי שהחליט היה היועץ המשפטי לממשלה, שקבע בשנת 2006 שיש לקיים את המצעד במרכז ירושלים, והמשטרה צריכה להעמיד כוח לקיומו.

 

יהודה משי זהב, ראש ארגון זק"א, אמר, כי רוצים לקחת משהו שהוא לא נורמטיבי ולהפכו לנורמה דרך המצעד. לדבריו, המאבק הוא על הזהות היהודית של מדינת ישראל. "אם אתם יודעים שזה מרגיז כל כך הרבה אנשים, למה אתם עושים כך. עוד אמר, כי המטרה היתה להכניס לתודעה שהדבר לא לגיטימי. "אני היום יותר שקט, מכיון שכמו ששותלים גוף זר והגוף דוחה אותו, כך ירושלים תדחה את המצעד. ירושלים הופכת להיות דתית".

 

מנכ"ל ארגון הבית הפתוח בירושלים, יונתן גר, אמר, כי המצעד מכונה מצעד הגאווה, שהיא ההפך מבושה. "אנו לא רוצים להתבייש בזהות המינית שלנו. על שום זה הגאווה. במקרה של המצעד בירושלים, אנו ירושלמים. גדלתי בעיר מגיל חצי שנה. בברוקלין חרדים לא מפגינים נגד מצעד הגאווה. ההפגנה היא אינה ביחס למקום. כדי שהאוכלוסיה הירושלמית תוכל לקחת חלק במרקם החברתי, אנו מקיימים את המצעד". לדבריו, המצעד נקרא השנה אהבת חינם. "אחרי שביססנו את המצעד ברמה החוקית הדמוקרטית, יש לנו תפקיד אחר והוא יצירת קבלה בין כולנו – בניגוד לשנאת חינם. המצעד בירושלים לא מבקש להתריס. המצעד הוא בעד הזכויות שלנו ובעד הזכות של כל אדם לחיות את חייו".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון