הודעות דוברות הלשכה

אלמורשד פי אלקדא אלשרעי המדריך במשפט השרעי מאת עו"ד איאד זחאלקה – ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין

15.06.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

בימים אלה רואה אור ספר ראשון מסוגו הבא לשפוך אור על הדין הנוהג בבתי הדין השרעיים בישראל, פרי עטו של עו"ד איאד זחאלקה, מנהל בתי הדין השרעיים בישראל.

מערכת הדינים השרעיים הנוהגים בבתי הדין השרעיים בישראל מורכבת מנדבכים משפטיים רבים, אשר התפתחו במשך השנים. מערכת דינים זאת מורכבת מחוקים עות'מאניים אשר נשאבו אל תוך מסגרת המשפט הישראלי מכוח סעיף 11 לפקודת סדרי שלטון ומשפט, מקובץ הדינים השרעיים בענייני המעמד האישי אשר הוכן על ידי קבוצת מומחים בראשותו של קדרי פאשא והמסכם את ההלכות הדתיות המוסלמיות העדיפות באסכולה החנפית המחייבת את בתי הדין השרעיים בישראל מכוח הוראת הסולטאן העות'מאני במג'לה, מהלכות חדשות שהונהגו על ידי ביה"ד השרעי לערעורים בהנהגת הקאדי אחמד נאטור אשר הובילו להתחדשות ההלכות ורפורמות מרחיקות לכת בדין השרעי הנוהג מההלכה המוסלמית עצמה, תוך התמודדות עם חוקים אזרחיים המופנים אל בתי הדין הדתיים בישראל ואשר קובעים הסדרים חדשים בסוגיות המעמד האישי המבוססים על המשפט הישראלי והאוניברסאלי וההלכות שקובע בג"צ המתערבות ואוכפות את ההסדרים האזרחיים על בתי הדין הדתיים.

 

בשל האמור הפכה מלאכת ידיעת ההלכה והדין הנוהגים בבתי הדין השרעיים, בעניינים שבסמכותם, לקשה ומצריכה מאמץ מיוחד לבירורם, דבר אשר הוביל את המחבר לכתיבת הספר.

 

הספר, הכתוב בשפה הערבית, סוקר את הדין השרעי הנוהג בבתי הדין השרעיים בישראל, ומציג את הדין הנוהג בכל נושאי המעמד האישי של המוסלמים בישראל, כפי שבאו לידי ביטוי במקורות של המשפט המוסלמי, בחקיקה העותומאנית ובפסקי הדין של ביה"ד השרעי לערעורים, תוך התייחסות למשפט האזרחי הרלבנטי.

 

אחת הסוגיות הסבוכות שאותן סוקר ומנתח המחבר בהרחבה היא סוגיית משמורת הילדים, אשר ההלכה בעניינה מהווה יסוד מרכזי ברפורמה שהנהיג ביה"ד השרעי לערעורים, תוך מתן פרשנות הלכתית להלכות במשפט הקלאסי והתמודדות מעניינת עם החוקים הישראלים והחלטות בג"צ בנושא.

 

הספר משמש מורה דרך לציבור עורכי הדין והעוסקים או מעוניינים לעסוק בתחום השרעי וללומדים את הדין השרעי והמשפט המוסלמי ולמתעניינים בתחום, באשר לדין וההלכה הנוהגים בכל נושא מענייני המעמד האישי.

 

עו"ד יורי גיא-רון, ראש לשכת עורכי הדין, ברך על כך שהמחבר בחר באכסניה המכובדת של ההוצאה לאור של הלשכה כמוציאה לאור של הספר, ועל שיתוף הפעולה, וציין כי "לראשונה רואה אור בהוצאה לאור של הלשכה ספר הכתוב בשפה הערבית. יש לקוות שזה יהיה סימן לבאות, כי קהילת המשפטנים תכיר בחשיבותו, וכי משפטנים נוספים יבחרו להעשיר את ציבור עורכי הדין במידע משפטי בשפה הערבית".

 

המחבר, עו"ד איאד זחאלקה, המכהן שנים רבות מנהל בתי הדין השרעיים בארץ, ובעל ניסיון רב בתחום, ציין כי הוא: "רואה בכתיבת הספר שליחות שמטרתה להסיר מעט ערפל מהתחום, ובכך לסייע לציבור עורכי הדין העוסקים בו."

 

הספר מונה כ 300 עמודים ומחירו 295 ₪ כולל מע"מ ודמי משלוח.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון