הודעות דוברות הלשכה

נשיאת בית המשפט העליון: "ההצעות לצמצום הביקורת השיפוטית עלולות לפגוע באופי הדמוקרטי המהותי של המדינה"

11.06.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש אמרה את הדברים בטקס חגיגי להסמכת 1,954 עורכי הדין החדשים, שקיימה אתמול, 10.6.08, לשכת עורכי הדין לראשונה במתכונת החדשה בבנייני האומה בירושלים.

נשיאת בית המשפט העליון בטקס הסמכת עורכי הדין החדשים:

"ההצעות לצמצום הביקורת השיפוטית עלולות לפגוע באופי הדמוקרטי המהותי של המדינה"

 

ראש לשכת עורכי הדין:

"ההצעות להגבלת סמכות בג"צ בחקיקה פוזיטיבית יהוו בכייה לדורות ופגיעה אנושה בשיטת המשפט שלנו"

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, וראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמרו את הדברים בטקס חגיגי להסמכת 1,954 עורכי הדין החדשים, שקיימה אתמול, 10.6.08, לשכת עורכי הדין לראשונה במתכונת החדשה בבנייני האומה בירושלים.

 

ראש הלשכה התייחס להצעות שהועלו לאחרונה להגבלת סמכותו של בג"צ, וציין, כי "רק בסוף השבוע שוחזרה שוב הצעת החוק הממשלתית, שנגנזה לעת עתה, והופיעה שוב כהצעת חוק פרטית, הקוראת למנוע מן הבג"ץ מלעסוק בבעיות מסויימות בתחום האזרחות, הכניסה לישראל וההגירה. טוב תעשה הממשלה אם תימנע מלהביא בפני הכנסת חוקים בנושאים ספציפיים, המגבילים בהקשרם את סמכותו ושיקול דעתו של בית המשפט. שינוי הנורמה בכיוון זה יהווה "בכייה לדורות" ופגיעה אנושה בשיטת המשפט הדמוקרטית שלנו. שאלת גדרן של הסמכויות, המופעלות בדין, ובחינתם של איזוני הביקורת והביקורת שכנגד בין הרשויות, הן כבר סוגיות במרחבי תפיסות העולם והדעות".

 

ראש הלשכה הוסיף, כי "ללא עמידה חברתית איתנה על קיומה של מערכת משפט משמעותית וחזקה, שבראשה ניצב בית המשפט העליון, תחול התדרדרות ערכית ומוסדית ביכולותיה של הדמוקרטיה בישראל מלהמשיך ולהתקיים במציאות שסועה ביטחונית וחברתית. בית המשפט העליון שלנו חייב להיוותר מחוץ למחלוקות יומיומיות. עליו להוות חוד החנית של מערכת שיפוטית עצמאית ובלתי תלוייה, שהציבור בישראל מכבד, מעריך ואולי אף ירא מפניה. גם יראה מוסדית לא תזיק במציאות הפוליטית בישראל, מגמה שאך תועיל ותשפר את אמון הציבור במערכת המשפט". אשר למדד הדמוקרטיה שפורסם אתמול, אמר ראש הלשכה, כי "אין להשתמש בנתון של שחיקה באמון הציבור בבית המשפט כקרדום לחפור בו, אגב הצדקת ביקורת מוטעית ביסודה, שקרוב לודאי שגם היא שעודדה מלכתחילה את אותה שחיקה".

 

הנשיאה ביניש, התייחסה אף היא להצעות לצמצום הביקורת השיפוטית בענייני בטחון, התאזרחות והכניסה לישראל, המועלות בתכיפות רבה ואמרה כי "כל אלה עלולות לפגוע באופי הדמוקרטי המהותי של המדינה". אשר למדד הדמוקרטיה, ציינה הנשיאה ביניש, כי "חשוב שנזכור כי בשנה החולפת מצא עצמו בית המשפט לראשונה במוקד של התקפות ישירות ונאלץ להתגונן.  מגמה זו נתמכה בחלקה גם בגיבוי תקשורתי. אולם הדגישה, כי "גם לפי סקר זה עומד בית המשפט בראש המוסדות הזוכים לאמון. מטבע הדברים, כשיש ירידה כללית באמון מתקיים סינדרום שהוא חלק מהמציאות בימים אלה".

 

יו"ר ועדת ההתמחות, עו"ד אורן פרסקי, ציין, כי יש לזכור שהמשפט כמערכת כפייתית ונוקשה אינו חזות הכל, וכי יצירת קונצנזוס ויחסים בין בני אדם אינם פוחתים ממשקלה של הסנקציה. לדבריו, עיקר פעילותו של המשפט היא איזון בין זכויות וערכים מתנגשים, וכי עורכי הדין שותפים למלאכה זו.

 

במהלך הטקס, שנערך במתכונת החדשה, העניקו ראשי המחוזות של הלשכה - יו"ר ועד מחוז הצפון, עו"ד חאלד חוסני זועבי, יו"ר ועד מחוז חיפה, עו"ד רחל בן ארי, יו"ר ועד מחוז תל אביב, עו"ד דורון ברזילי, יו"ר ועד מחוז ירושלים, עו"ד אשר אקסלרד ויו"ר ועד מחוז הדרום, עו"ד דני אליגון – כל אחד בנפרד -תעודות הסמכה לעורכי הדין ולעורכות הדין החדשים בכל מחוז. את הטקס הנחתה מנכ"ל הלשכה, עו"ד לינדה שפיר.

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון