הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין לבית המשפט: עורכי דין חסינים באופן מוחלט מפני תביעות בגין לשון הרע

23.05.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין הגישה ביום 19.5.08 לבית המשפט המחוזי בתל אביב את עמדתה בכל הקשור לחסינותם של עורכי הדין מפני תביעות בגין הוצאת לשון הרע כנגד חבריה.

הלשכה טוענת, באמצעות עוה"ד ארז יצחקי ורועי גאליס ממשרד עו"ד גדעון פישר ושות', כי סעיף 13(5) לחוק איסור לשון הרע קובע חסינות מוחלטת לחבריה עניין הליכים פליליים ואזרחיים. עוד טוענת הלשכה, כי התנהלות חריגה של ב"כ במהלך דיון משפטי, ראוי שתטופל אך ורק על-פי הדין באמצעות דיני זילות בית המשפט, או במסגרת הליכים משמעתיים על-פי חוק לשכת עורכי הדין.

 

עמדתה של הלשכה הוגשה לאחר שהלשכה צורפה במעמד של 'ידיד בית המשפט' לתיק שדן בתביעת הדיבה, שהגיש אברהם לב נגד עו"ד נתן רסקין. הלשכה סבורה, כי להכרעה בתיק זה יכולות להיות השלכות על הדרך בה ינהגו פרקליטים רבים בהליכים שונים המתנהלים בפני ערכאות שונות (ע"א (מחוזי ת"א) 1682/06 עו"ד נתן רסקין נ' אברהם (רמי) לב – ערעור על ת.א. (שלום ת"א) 17740/05 אברהם (רמי) לב נ' רסקין נתן, עו"ד).

 

הלשכה טוענת, כי תכלית החקיקה הקבועה בס' 13(5) לחוק איסור לשון הרע הינה להבטיח, כי הצדדים להליך השיפוטי יוכלו לבצע את תפקידם ללא מורא, וכי פרשנותו הנכונה של הסעיף קובעת, כי בנסיבות הקבועות בו יש להעדיף את חופש הביטוי של עורכי הדין על פני שמו הטוב של האדם.

 

עוד טוענת הלשכה, כי הוספת תנאים מהפסיקה לסעיף החוק התקף כיום עלולה לשבש באופן חמור את עבודת ציבור עורכי הדין, להצר את צעדיהם, ולפגוע בכך בייצוג נאות של לקוחותיהם וכתוצאה מכך אף ייפגע ההליך השיפוטי כולו. כמו כן, הלשכה טוענת, כי קביעה מפורשת של בית המשפט לפיה החסינות הינה מוחלטת, תשקף אינטרס ציבורי ותמנע פסיקות סותרות ע"י ערכאות שונות בבתי המשפט.

 

הלשכה הוסיפה, כי הדרכים החוקיות הקיימות להתמודד עם ביטויים, שנאמרו במסגרת הליך דיוני, וכן הדרך לשמירה על תרבות הטיעון באולמות המשפט, אינן באמצעות הגשת תביעות בגין פגיעה בשם טוב ע"י עורכי דין (ומיד אח"כ של לקוחותיהם) נגד עמיתיהם למקצוע, אלא באמצעות הגשת תלונה ללשכת עורכי הדין, והעמדה לדין משמעתי לפי הצורך. ניתן גם לטפל בענין, כאמור, במסגרת דיני זילות בית המשפט.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון