הודעות דוברות הלשכה

סגן ראש הלשכה הפדראלית של גרמניה: "אנו מתביישים במה שהטבע האנושי היה מסוגל לעשות גם אם בשם האומה הגרמנית"

07.05.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הדברים נאמרו במסגרת ביקורה של משלחת של נציגי לשכות עורכי הדין מגרמניה.

לשכת עורכי הדין בישראל ארחה בשבוע שעבר, במסגרת אירועי יום הזיכרון לשואה, משלחת של נציגי לשכות עורכי הדין מגרמניה. על חברי המשלחת נמנו עו"ד ד"ר ברנרד דומבק, ראש הלשכה הפדראלית הגרמנית לשעבר, עו"ד אקהרט שפר, סגן נשיא הלשכה הפדראלית הגרמנית, ד"ר וולפגנג איישללה, אחראי קשרי חוץ בלשכה הגרמנית הפדראלית.

 

במהלך הביקור בישראל ליווי נציגי הלשכה הישראלית, עוה"ד יואל לוי, מיכאל קמפינסקי, ואדוה לב, את המשלחת מגרמניה בסיור בכנסת ובטקס שנערך לכבוד יום השואה "לכל איש יש שם". נציגי המשלחת הגרמנית הביעו התרגשות רבה מהטקס, אשר נערך במעמד ראש הממשלה, שרים וחברי כנסת, ומהקראת שמות הנספים.

 

בהמשך נפגשו נציגי המשלחת הגרמנית ונציגי הלשכה הישראלית עם שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר. במהלך המפגש, אשר התנהל באווירה אישית וחמה, סיפר השופט ד"ר דנציגר על המעבר מעיסוק בעריכת דין בפרקטיקה הפרטית לכס השיפוט בבית המשפט העליון, לרבות הקשיים והיתרונות הכרוכים בכך.

 

כמו כן, ביקרו נציגי המשלחת מגרמניה ונציגי הלשכה הישראלית במוזיאון יד ושם ביום הזיכרון. נציגי המשלחת הניחו זר בבקעת הקהילות, וסגן ראש הלשכה הפדראלית של גרמניה, עו"ד אקהרט שפר, ציין, כי לנוכח הביקור ביד ושם הם חשים בושה ממה שהטבע האנושי היה מסוגל לעשות גם אם זה נעשה בשם האומה הגרמנית. "הביקור אף ממחיש את דבריו של הפילוסוף הגרמני גוטהולד אפרים לסינג: לזכור אין משמעו להכביד על הזכרון, כי אם להאיר את המחשבה. אלה הסוגרים את עיניהם בפני העבר, יהיו עיוורים להווה. מתוך הבנת האחריות שלנו לדאוג שההיסטוריה לא תחזור על עצמה, אנו, משלחת הלשכה הפדראלית של גרמניה, מניחים את הזר הזה".

 

ראש הלשכה הישראלית, עו"ד יורי גיא-רון, אשר ליווה את המשלחת בביקור ביד ושם, ציין, כי הוא רואה חשיבות עצומה בביקור של משלחת כל כך נכבדה בישראל באירועי יום השואה, ובמיוחד לנוכח אירועים חריגים בעולם, שהתרבו בשנה האחרונה בכל הקשור לניאונאציזם ולהכחשת השואה.

 

לדברי ראש הלשכה, לקהילת עורכי הדין העולמית יש משקל רב מאוד בהסדרת ההתנהלות הבינאישית ובין הפרט והשלטון. מקצוע עריכת הדין הוא מקצוע, הטומן בחובו חובה אינהרנטית אישית על כל אחד מהחברים לתרום להסדרתן של מטרות ציבוריות חשובות בתחום המשפט והחברה. "יש לזכור תמיד, שהחברה הוקמה על מנת לשרת את הפרטים המרכיבים אותה ולא להיפך. זכויות האדם ושלטון החוק, חוק המגן על זכויות האדם ולא פוגע בהם בשם השלטון, הינם לחם חוקה של כל חברה דמוקרטית מודרנית".

 

"ישנו פתגם ידוע באמרות חכמים יהודיים: "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה", שמשמעותו היהודית והאוניברסאלית הינה אי התחשבנות עם דורות ההמשך בעטיים של מעשים, שנעשו על ידי דורות קודמים. פגשתי אישית במהלך החיים לא מעט בני נוער גרמנים, שמצאתי את דעותיהם מהליברליות וההומניסטיות הקיימות. אסור להכתים עם שלם בשל מעשי אבותיו. במציאות הקיימת היום זו גם גישה שאינה תואמת את התפיסות והדעות הבאות לידי ביטוי בקרב העם הגרמני בהווה. עם זאת, חשוב מאוד לדכא כל ביטוי ניאונאצי או אנטישמי שמתעורר לחיים. אין שום הצדקה לגזענות משום סוג וגם לא בשמו של ערך עליון כגון חופש הביטוי. זהו בעיני אחד החריגים היחידים, המאפשרים לערך אחר לגבור על חירות הביטוי", הוסיף ראש הלשכה.

 

ראש הלשכה ציין, כי במהלך חודש מאי הוא ישתתף בפתיחת תערוכה, שיזמו חברי המשלחת בצוותא עם עו"ד יואל לוי מהלשכה הישראלית, שתוצג באמסטרדם והינה מוקדשת לזכרם של עורכי הדין והמשפטנים היהודים בתקופת גרמניה הנאצית, אשר הושפלו, נשלל מהם רישיונם לעסוק במקצוע ולאחר מכן נלקחו מהם באכזריות גם חייהם. "אני מאמין שהעם היהודי והעם הגרמני לא יאפשרו למציאות כזו להישנות בעתיד".

 

הלשכה הישראלית קיימה קבלת פנים חגיגית למשלחת הנציגים מגרמניה בבית לשכת עורכי הדין בירושלים, שבמהלכה נשא דברים יו"ר ועד מחוז ירושלים של הלשכה, עו"ד אשר אקסלרד, ועו"ד יואל לוי, נציג הלשכה ליחסי ישראל גרמניה. עו"ד אקסלרד, ציין, כי יום הזיכרון לשואה נועד להדגיש ולהזכיר לנו היבטים מחרידים וקיצוניים, שהטבע האנושי מסוגל להגיע אליהם. "עלינו להזכיר ולשנן את ההיבט האחר של הטבע האנושי של שלום, חברות, אחווה וסובלנות".

 

ביום שישי, 2.5.08, אירח שגריר גרמניה בישראל, ד"ר ארלד קינדרמן, את המשלחת מגרמניה ונציגי הלשכה הישראלית. בקבלת הפנים החגיגית השתתפו גם קונסולית גרמניה, הגב' אנקה שלים, ד"ר שלמה כהן, ראש הלשכה הישראלית לשעבר, עו"ד יואל לוי, עו"ד מיכאל קמפינסקי ונציגי לשכה נוספים.

 

 

כמו כן, התקיים יום עיון משותף לנציגי הלשכות הישראלית והגרמנית בנושא "מקצוע עריכת הדין" בלשכת עורכי הדין בתל אביב. במעמד זה חלקו נציגי הלשכה וחברי המשלחת סיפורים אישיים הנוגעים לתקופת השואה. חברי המשלחת ציינו בהתרגשות רבה, כי הבינו את משמעות השואה החל מהשמעת הצפירה, שבמהלכה, כל האזרחים ברחובות עמדו דום, וכלה בקריאת שמות הנספים בטקס שנערך בכנסת, שאז, לדבריהם, הבינו שלכל אחד משישה מיליון היהודים שנספו בשואה היה שם.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון