הודעות דוברות הלשכה

נשיאת בית המשפט המחוזי בחיפה: "חשוב למנות עורכי דין פרטיים כשופטים – להגברת הפלורליזם"

15.04.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "הגיע הזמן שראש הממשלה יתערב בנושא מערכת המשפט בישראל – פן יבולע לנו".

נשיאת בית המשפט המחוזי בחיפה, השופטת בלהה גילאור, התייחסה למינויים של 3 עורכי דין כשופטים בבית המשפט המחוזי בשנת 2007, במסגרת הרמת כוסית לכבוד חג הפסח, שערך ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין לחברי הועד ולשופטים במחוז.

 

יו"ר ועד מחוז חיפה, עו"ד רחל בן ארי, ציינה, כי מערכת המשפט נתונה בתקופה לא קלה, והתייחסה לנתוני הסקר, שפורסמו לאחרונה בדבר מידת אמון הציבור ברשויות השלטון.

 

לדבריה, את הירידה הגדולה באמון הציבור בבית המשפט העליון מ- 56% ל-48% יש להעריך ביחס למידת האמון של הציבור בשאר מוסדות השלטון, הנמוכה מאוד משמעותית ביחס לבית המשפט העליון. "בתי המשפט באופן כללי מדורגים גבוה ביחס למידת האמון של הציבור בכנסת העומדת על 8%, בממשלה 9% ובמשטרה – 15%".

 

לדברי הנשיאה בלהה גילאור, מחודש יוני 2007 מונו לבית המשפט המחוזי בחיפה 8 שופטים, מתוכם 3 עורכי דין. "המגמה היא יצירת מגוון של זהויות ואנשים בבית המשפט, אולם הדילמה היא קשה, האם לקדם עורכי דין על פני שופטים מתוך המערכת. שופטים עושים מלאכה קשה ומצפים לקידום. מנגד, מגיעים עורכי דין מועמדים מהשורה הראשונה, המוכנים לוותר על קריירה, כסף וחופש. מה אני עושה כנשיאה. הדילמה היא קשה וקיבלתי על עצמי את האחריות. מדובר בענין לא פשוט. עלי לראות את צרכי המערכת ולשים דגש על פלורליזם".

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, התייחס לדבריה של הנשיאה גילאור, וציין כי הוא מברך על כך שהנשיאה הנוכחית שותפה לגישה לפיה יש ליתן ביטוי גם לעורכי דין מהמגזר הפרטי המבקשים לתרום למערכת. "אנו משוכנעים שמהלכיה של הנשיאה גילאור נבעו מרצון שבית המשפט יהיה טוב יותר".

 

ראש הלשכה הביע דאגה מהירידה במידת אמון הציבור בבית המשפט העליון ובבתי המשפט. "אמון הציבור היה גבוה הרבה יותר בעבר, ומידת האמון הנמוכה ברשויות האחרות אינה תורמת לתחושתי הקשה". בהתייחסו להסלמה במערכת המשפט אמר ראש הלשכה "המצב קשה היום. אנו בנקודת קדיחה של מערכת היחסים בין שר המשפטים לבית המשפט העליון. הגיע הזמן שראש הממשלה יתערב בנושא מערכת המשפט בישראל, פן יבולע לנו. אני מקווה שראש הממשלה יתעשת ויבין שגם הממשלה לא כל כך בטוחה כאשר מערכת המשפט שלה נראית כיום כך".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון