הודעות דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין בפני חברי הפרלמנט הגרמני: "הגענו לשיא חדש בישראל במאבק בין רשויות השלטון"

15.04.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמר את הדברים במפגש עם חברי הפרלמנט הגרמני, שהתארחו היום בלשכת עורכי הדין.

ראש הלשכה התייחס לסערה, אשר בה מצויה מערכת המשפט הישראלית בעקבות המתח הרב בין הרשות המבצעת לרשות השופטת. "בימים האחרונים הגענו בישראל לשיא חדש של המאבק בין הרשויות, כאשר נשיא בית המשפט העליון לשעבר, פרופ' אהרן ברק, התבטא באופן חד וברור נגד שר המשפטים. בישראל בתוך תקופה של 12 חודשים עלו שאלות חוקתיות וחוקיות, הנוגעות ליחסים בין שלוש הרשויות באופן מהותי וחשוב ביותר בחייה של אומה, אשר בהשוואה למדינות אחרות, לעיתים גם מאה שנה אינן מספיקות כדי להכיל דיון ציבורי אמיתי בהן".

 

ראש הלשכה ציין, כי "נשמעות טענות כנגד בית המשפט העליון בישראל, לפיהן במהלך כהונתו של נשיאו הקודם, השופט אהרן ברק, היה בית המשפט אקטיביסט יתר על המידה, הן במישור יחסיו עם הרשות המחוקקת והן בהתייחס לביקורתו את הרשות המבצעת". לדבריו, "בהתייחסות למתח בין הרשות המחוקקת לבין בית המשפט העליון, בפועל מדובר ברטוריקה תיאורטית בעיקרה, שכן במשך כ-16 שנות קיומם של חוקי היסוד החוקתיים המשמעותיים בישראל התערבה הרשות השופטת רק 7 פעמים בעבודת הכנסת, ובד"כ לא בנושאים מהותיים".

 

ראש הלשכה התייחס לשטף הרפורמות של שר המשפטים. "שר המשפטים הנוכחי, מעלה רעיונות ורפורמות, לדיון ולמימוש, בקצב ובכמות בלתי אפשריים. כך, במהלך מספר חודשים לא רב, מצא עצמו עולם המשפט בישראל עוסק בבת אחת בשאלות כמו עצמאות הרשות השופטת לפרטיה, הביקורת השיפוטית של בית המשפט העליון על המחוקק, היקף עילות הביקורת של בית המשפט העליון על הרשות המבצעת, הגבלת סמכות בית המשפט לבקר את החלטותיו של ראש התביעה הכללית, הגבלת סמכות בית המשפט לעסוק בשאלות שיש להן היבטים של יחסי חוץ, ביטחון ותקציב, שינוי הרכב הועדה לבחירת שופטים, פגיעה בזכות העמידה בפני בית המשפט העליון ועוד".

 

אשר ליוזמה להגביל את סמכות בג"צ, אמר ראש הלשכה, כי "במדינת ישראל, המתנהלת ללא חוקת זכויות, יש להנהיג חוקה נכונה, לעגן את סמכות בג"צ בחוקה, ורק אז לקבוע את מנגנוני השמירה עליה, ולא להיפך. אסור בשום אופן לקבוע בחוק מגבלות על הביקורת השיפוטית של בית המשפט העליון. על בתי המשפט להתערב כאשר לא מקוים חוק, כאשר רשות אחרת חורגת מסמכותה או כאשר ישנה פגיעה בזכויות היסוד של כל אדם. במדינה בה האוכלוסייה הערבית מהווה מיעוט דומיננטי לצד קבוצות מיעוט נוספות באוכלוסיה, כגון אנשים עם מוגבלויות, אנשים בעלי נטייה מינית שונה, וקבוצות נוספות הנעדרות כוח פוליטי וייצוג בבית המחוקקים, חשוב על אחת כמה וכמה, לקיים בית משפט גבוה לצדק, המהווה מגן לכל אותן קבוצות מוחלשות, הנעדרות נגישות למוקדי הכוח".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון