הודעות דוברות הלשכה

מפכ"ל המשטרה לראש לשכת עורכי הדין: "בתוך מספר שנים לא יהיו עוד במח"ש שוטרים"

06.04.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש אגף חקירות ומודיעין של המשטרה:"נוציא נוהל מחייב לכל רשויות החקירה לקיום זכות ההיוועצות בעורך דין".

ראש אגף חקירות ומודיעין של המשטרה, ניצב יוחנן דנינו, אמר את הדברים, בפגישה שנתקיימה בשבוע שעבר בהשתתפות מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, יו"ר ועדת משטרה בפורום הפלילי של הלשכה, עו"ד יוסי סדבון (ניצב בדימוס) ונציגים נוספים.

 

במהלך הפגישה הציג ראש הלשכה נושאים שונים הטעונים הסדרה והתייחסות משטרתית שונה ומשופרת, ביניהם אי מתן זכות ההיוועצות בעורך דין. כמו כן, הועלה הצורך לרענן נהלים בדבר חקירות עורכי דין – פגיעה בחיסיון עורך דין-לקוח והשמת דגש על יידוע עורכי הדין בדבר זכותם לנוכחות נציג הלשכה בחקירה. בענין זה הדגיש ראש הלשכה,כי חיסיון עורך דין-לקוח הוא מוחלט, ואפילו כאשר שופט מקשיב לשיחה אגבית, שאינה שותפות לעבירה, הרי שמדובר בפועל בהפרת החיסיון. אשר לקושי הקיים באיתור ויצירת קשר ראשוני בין עורך דין לחשוד הנתון בחקירה, הציע ראש הלשכה למחשב את נתוני העצורים או להשאיר "כרטיס ביקור". עוד התייחס ראש הלשכה לנושא הליכי מעצר פגומים, להאזנות סתר לעורכי דין והצורך בהקפדה על מסקנות דו"ח לבנת משיח, לחיפוש ותפיסה אצל עורך דין תוך פגיעה בחיסיון ולצורך ברענון הנוהל בענין נוכחות נציג לשכה בעת החיפוש.

 

ראש הלשכה אף התייחס לחשיבות התנהלותה של מח"ש ללא שוטרים אלא רק פרקליטים, וכן להוצאת התביעה המשטרתית מהמשטרה והעברתה לפרקליטות. כמו כן, הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה בין הלשכה למשטרה.

 

מפכ"ל המשטרה נענה בחיוב להשתתפות נציגי המשטרה בועדות הלשכה השונות באופן עקרוני. אשר להוצאת התביעה המשטרתית והעברתה לפרקליטות, הביע המפכ"ל התנגדות למהלך. לדברי עו"ד סדבון, לפני עשר שנים, כאשר הוא כיהן כראש אגף חקירות במשטרה, שררה עמדה שתמכה בהפרדה, לפיה התביעה תופקד בידי הפרקליטות והמשטרה תתמקד בחקירה.

 

המפכ"ל הוסיף, כי בתוך מספר שנים לא יהיו עוד במח"ש שוטרים. לדבריו, לפני פחות מחודש סוכם עם ראש מח"ש, שהמשטרה תקלוט הדרגתית את אנשי מח"ש. זאת, על אף שהוא באופן אישי סבור, כי מח"ש יהפוך לגוף פחות מקצועי, מאחר שאף אחד לתפיסתו אינו יכול להחליף חוקר מקצועי ממשטרת ישראל.

 

ראש אגף חקירות ציין, כי בכוונתם להוציא נוהל שיחייב את כל רשויות החקירה גם מחוץ למשטרה לקיום זכות ההיוועצות בעורך דין. אשר להקשבה להאזנות סתר, ציין, כי יש לפנות בענין זה לשופטים. המפכ"ל הוסיף, כי תלונות מהלשכה על בעיות או קשיים צריכות להיות מופנות אל אגף החקירות. כמו כן, ציין, כי הוא מוכן לכל שיתוף פעולה עם הלשכה בענין נוהל חקירת עורכי דין, אם כי במגבלות המבצעיות.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון