הודעות דוברות הלשכה

עו"ד רחל בן ארי, יו"ר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין, קיבלה אות על היותה אישה פורצת דרך, בטקס חגיגי לציון יום האישה הבינלאומי

13.03.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

עו"ד רחל בן ארי: "יום יבוא ולא יהיה עוד צורך בעיטור שהמגדר הוא חלק מסימניו, והשמים יהיו הגבול לא רק ליחידות סגולה".

יו"ר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין, עו"ד רחל בן ארי, קיבלה אות הוקרה מטעם מועצת הנשים בעיריית חיפה והעירייה, כאישה פורצת דרך בפעילות למען החברה. האות הוענק לה בטקס חגיגי, שנערך ביום שישי האחרון, 7.3.08, במעמד ראש עיריית חיפה, עו"ד יונה יהב, לציון תרומה ייחודית ויוצאת דופן של נשים, שפרצו דרך והצטיינו בתרומתן למדע או בפעילותן למען החברה, במסגרת אירועי יום האישה הבינלאומי.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, העניק לעו"ד בן ארי את אות ההוקרה, וציין במעמד זה, כי הגיעה השעה שיעמדו יותר נשים עורכות דין במגזר הפרטי בראש משרדים. לדבריו, עו"ד בן ארי היא דוגמא לאישה שפרצה את הדרך, אולם כל עוד שיעור הנשים, שהשתלבו במגזר הפרטי הוא נמוך, תמשיך הלשכה להעניק את האות לנשים במשפט. ראש הלשכה הוסיף, כי עו"ד בן ארי פעילה ומנהיגה פוליטית אהובה בלשכת עורכי הדין, וציין כי פנה אליה בעבר להתמודד על ראשות הלשכה, הואיל וחשוב מאוד שפעם אחת תנהיג את לשכת עורכי הדין אישה, אולם עו"ד בן ארי בקשה להישאר בחיפה.

 

ראש הלשכה מנה את תפקידיה הרבים של עו"ד בן ארי בעבר ובהווה, היותה נסיכה חיפנית, בוגרת בית הספר הריאלי, חובלת ימית מוטסת, קצינה מצטיינת, בת זוג ואם למופת, עורכת דין מצטיינת, מהבולטות בארץ, יו"ר סניף "האגודה לזכויות האזרח" בחיפה, בעלים ומנהלת משרד מהבולטים והגדולים בעיר, דירקטורית בתיאטרון העירוני חיפה, דירקטורית בחברת החדשות של ערוץ 2, יושבת ראש ועד מחוז חיפה בלשכת עורכי הדין (קדנציה שנייה). כמו כן, הוסיף ראש הלשכה, בנימה אישית, כי עו"ד רחל בן ארי, היא "אישה תוססת, יוזמת, כנה וישרה, רגישה ואכפתית, מפרגנת מצטיינת לאחרים ובעיקר לנשים, תורמת תדיר – מכישרונותיה, מזמנה, מכספה, אוהבת את ישראל. מעריכה אותנטיות. מתרחקת מזיופים ומצביעות, חברה אמיתית. הכי אמיתית".

 

ראש הלשכה פנה בסיום דבריו לראש עיריית חיפה, עו"ד יונה יהב, ואמר, כי אם סירובה של עו"ד בן ארי לרוץ לראשות הלשכה יישאר בעינו, אם וכאשר יבקש הוא לסיים את תפקידו כראש העיר, הוא מוזמן לסייע, על פי הצעת ראש הלשכה, בבחירתה של עו"ד בן ארי לראשות עיריית חיפה אם תיאות לרוץ לתפקיד. "יש לי רעיון עירוני מוצלח לגבי התמונה שתיתלה על הקיר ברבות הימים בכניסה לעירייה, לצידך, אחריך", ציין ראש הלשכה.

 

עו"ד רחל בן ארי, אשר נשאה דברים בשם הנשים הבולטות, שקיבלו את אות ההוקרה, ציינה בראשית דבריה, כי מעמדה המשפטי של האישה הישראלית עוצב בדברי חקיקה רבים בעיקר בתחום התעסוקה, אך היה זה בית המשפט העליון אשר ב-60 שנות עצמאות עיגן את זכות השוויון המוזכרת במגילת העצמאות כזכות חוקתית ויצק בה תכנים  המהווים קרקע איתנה לצמיחה של רעיונות, הכרה בזכויות, שיתוף נשים במסגרות מובילות המצויות בליבו של סדר היום הציבורי – הישג אדיר שיש מי שמדברים כיום בגנותו. "כנסת ישראל במשך 60 שנותיה לא הצליחה להגיע להסכמה בדבר מעמדה של הזכות לשוויון ואף כיום, עת נדרשת היא לניסוח חוקה, נראה כי את משוכת השוויון היא איננה עוברת במדינה רב תרבותית כשלנו".

 

עו"ד בן ארי סבורה אף היא, ששיעור הנשים עורכות הדין במגזר הפרטי הוא קטן. "8% מבעלי המשרדים והשותפים במשרדים המובילים בסקטור הפרטי הן נשים, וזו ככל הנראה גם הסיבה לכך שעד היום מי שמונה לשיפוט ישירות לעליון ולמחוזי – היו עורכי דין בלבד. גם אצלנו בעולם המשפט יש עוד עבודה ומקום לשיפור".

 

"המסגרת הפורמלית קיימת אך היישום וההטמעה עדין מקרטעים. נתבשרנו כי שכרה הממוצע של האישה מהווה 2/3 משכרו הממוצע של הגבר. גם אותן נשים שהתברגו במעגל העבודה, הפוליטיקה, העסקים ופיתחו עולם משלהן – רק מיעוטן הצליח לחדור לעמדות השפעה בכירות ולהיות חלק מ"סדר היום" הישראלי", ציינה עו"ד בן ארי.

 

לדברי עו"ד בן ארי, הנשים שהגיעו להישגים ופיתחו קריירה עצמאית אינן פטורות מהנרטיב שהתפתח: "על המנהל שחותך ומקבל החלטות יאמרו שהוא "אסרטיבי" בעוד שהמנהלת "אגרסיבית"; בעל המפעל "מפעיל את סמכותו" בעוד שבעלת המפעל "כוחנית ושתלטנית"; וכששניהם מנהלים מו"מ אינטנסיבי האורך ימים ולילות וחורג מהשעות המקובלות ולעתים גם מתנהל בריחוק גיאוגרפי מהבית, ההבדל ביניהם יהיה אחד – ייסורי המצפון. האשמה, ממנה עוד לא נפטרנו. בלי שינוי אוירה ומהפך בציפיות ההדדיות, נמשיך לשאת את הנטל הכבד של האשם ולטעות במחשבה כאילו הכניסה לקריירה מצליחה פתוחה בפני "סופר-וימן" בלבד וכי אישה מצליחה המממשת את כישוריה היא כנראה אמא לא הכי טובה...".

 

"תפקידנו כחברה לדאוג לכך שלכל אדם תישמר זכות הבחירה – תהא בחירתו אשר תהא: בחירה חופשית וכנה, משוחררת עד כמה שניתן, ממוסרות של מסורות, דת, דעות קדומות, תיוגים וכיו"ב. זה לא עניין לנשים בלבד, אלא לאנשים כולם המרכיבים את הרקמה החברתית – גברים ונשים כאחד. זה לא סוגיה נשית כי אם אנושית".

 

עו"ד בן ארי, הדגישה, כי המטרה שיש לשאוף אליה היא ש"יום יבוא ולא יהיה עוד צורך בעיטור שהמגדר הוא חלק מסימניו. תקרת הזכוכית הסדוקה כבר עתה, תתנפץ ו.. השמים יהיו הגבול לא רק ליחידות סגולה. נזהיר את עצמנו לבל נתאהב יתר על המידה במצב הביניים שיש בו גם הרבה פירגון, סלחנות, ולעתים לצערי גם קורבנות, שהרי אפליה מתקנת שואבת את הלגיטימיות שלה מהזמניות ומהיותה אמצעי ותו לאו".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון