הודעות דוברות הלשכה

דו"ח ביקורת בבתי סוהר שמפרסמת לשכת עורכי הדין קובע: "תנאי המאסר בבתי הסוהר "הדרים" ו"רימונים" ראויים וסבירים. מנגד, בכלא השרון, המבנה ישן, יש מחנק וג’וקים בתאים"

06.03.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

נציגי הלשכה מדווחים על שיחות עם האסירים מרואן ברגותי, סמיר קונטאר ויגאל עמיר.

דו"ח מבקרים רשמי, שנערך על ידי חברי הועדה לשירות בתי הסוהר בפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין, מהווה נדבך נוסף בפעילות לשכת עורכי הדין לקידום זכויות היסוד של האדם בישראל, ובכלל זה זכויות האסירים הכלואים בבתי הסוהר.

 

יו"ר ועדת שב"ס, עו"ד מיכאל עטיה, וחברת הועדה, עו"ד רחלה אראל, ערכו במהלך החודש האחרון ביקורות בבתי הסוהר במתחם השרון, "הדרים", "השרון" ו"רימונים", והתייחסו בדו"ח לתנאי המאסר של האסירים במתקנים אלה.

 

בפתח הדו"ח צוין, כי בבתי הסוהר 'הדרים' ו'רימונים' תנאי המאסר ראויים וסבירים, בעוד שהתנאים בכלא ה'שרון', אגף אסירות ביטחוניות וקטינים נמצאו בלתי ראויים, וזה עוד בלשון המעטה [אמנם, נעשים מאמצים לשיפור תנאים אלו ואף נבנה אגף חדש לרווחתם של אסירים שפוטים. ברם, עדיין התמונה הכללית נותרת בעינה]. יו"ר הפורום הפלילי של הלשכה, עו"ד רחל תורן, שיגרה את הדו"ח לנציב השב"ס, רב גונדר בני קניאק, ובקשה את התייחסותו לליקויים שעלו בדו"ח, אשר, לדבריה, אינם עומדים בסטנדרטים מינימאליים, המתחייבים משמירה על כבוד האדם ועל צלם אנוש.

 

בבית סוהר "הדרים", ישנם 8 אגפים, אוכלוסייתו מעורבת: עצורים, שפוטים וביטחוניים (בלא נשים ובלא קטינים). העצירים והאסירים נהנים מתנאים משופרים יחסית לבתי כלא אחרים.

 

כאמור בדו"ח, בשב"ס מצויים 11,000 אסירים ביטחוניים המהווים מחצית ממצבת האסירים של בתי הכלא. האסירים הביטחוניים מחולקים לפי 'שיוך פנימי' פת"ח ו- חמאס. נציגי הלשכה נפגשו עם האסירים הביטחוניים סמיר קונטאר, מרוואן ברגותי (פת"ח) ועם עלי עמוד (חמאס), אשר התלוננו בעניין תנאי מאסרם של האסירים הביטחוניים, בהיותם מנהיגי האסירים הביטחוניים המוחזקים בבתי הסוהר בארץ.

 

סמיר קונטאר ציין, כי אסירים ביטחוניים תושבי עזה, מקבלים ביקור של פעם בחודש מנציג הצלב האדום, וכי קיימת בעיה להכניס בני משפחה המתגוררים בעזה כמבקרים דרך מעברי הגבול. לדבריו, אסירים תושבי עזה לא קיבלו מאז חודש יוני 2007 (מעת עליית החמאס) ביקורי משפחה. נעשתה פנייה על ידי מנהיגות האסירים הביטחוניים אל נציב שירות בתי הסוהר על מנת שיאשר מטעמים הומניטאריים מעברם של משפחות אסירים דרך הצלב האדום ובאחריותו, אולם, הנציב השיב שהוא עושה מאמץ לסייע אך הדבר אינו תלוי בו אלא, בגורמים אחרים. קונטאר מבהיר, כי כיום הצלב האדום מעביר לאסירים ביטחוניים מכתבים ובגדים ממשפחותיהם בעזה.

 

לדברי מרוואן ברגותי, לאסירים ביטחוניים אין טלפון ויש לאפשר טלפון ציבורי כמו לכולם. ברמת העיקרון, ברור לו, שאם אסיר מתויג כ'מסוכן' אזי, לא יאפשרו לאותו אסיר להתקשר, מאידך, אין למנוע זכות זו מאסירים במסגרת עונש קולקטיבי. מניעה גורפת מכל האסירים הביטחוניים לייצור קשר טלפוני עם בני משפחותיהם שמחוץ לכלא מהווה עונש קולקטיבי חמור, שאינו יאה למדינת ישראל אף שמדובר, בבעיה ביטחונית. יחד עם זאת, ציינו, עמוד, קונטאר וברגותי שהנהלת בית הסוהר מאשרת במקרים הומניטאריים: נישואין ולהבדיל מוות ועוד כיוצ"ב מקרים חריגים לאסירים לדבר עם משפחותיהם באמצעות הטלפון.

 

אשר לבעיות בריאותיות, ציין סמיר קונטאר, כי בעת האחרונה, 6 אסירים ביטחוניים נפטרו מסיבות שונות. בכלא קציעות למשל, בעקבות התפרעות באגף האסירים הביטחוניים נורו כדורי גומי ע"י סוהרים וכתוצאה מכך נהרג אסיר ביטחוני. לפני חודש בכלא 'גלבוע', נפטר פאדי אבו רוב, בן 20 מהתקף לב. מפקד בית המעצר, עותמאן ציין בתגובה, כי צריך לזכור שבתוך שנתיים הוכפל מס' האסירים הביטחוניים בשב"ס מ- 5000 ל- 11,000 אלף.

 

עוד צוין בדו"ח, כי מבנה בית סוהר "השרון" ישן, ומספר האגפים שבו אינו מותאם לייעודו, באגף האסירים הביטחוניים (נשים וקטינים) ישנם ליקויים רבים בתחזוקת המבנה, ובכלל זה טיח הנופל מהקירות, נזילות מים, קיימת בעיה של מזיקים באגפים שונים ושלטונות הכלא מנסים לטענתם, למצוא פתרון לבעיה. לרווחתם (כמו גם כבודם כבני אנוש) של האסירים במקום יש צורך בשיפוץ מיידי של האגפים הישנים.

 

באגף הביקורים לביטחוניים קיימות מחיצות, חדר הביקורים גדוש, ומקשה על מהלך הביקור וניהול שיחה תקין. בנוסף, באגף ההפרדות בבית הסוהר, בו מצויים אסירים בהפרדה ארצית ומקומית, אין בתאים אוורור מספק ויש תחושת מחנק, ובחלק ניכר מהתאים לא מתאפשרת כניסת אויר. בתאי המתנה אין פתח אוורור. התאים חשוכים ותאי הקירות מתקלפים. באגף נשים ביטחוניות דתיות קיימת בעיית חלונות ואין מעבר של אור שמש לתאי עצורות. בנוסף, חרף הדברות חוזרות ונשנות שנערכות על ידי השב"ס 3 פעמים בשנה (הדברה אחרונה בדצמבר 07') ולמרות שגם מציידים אותן במרססים ידניים בכל תא יש בעיית ג'וקים שאיננה נפתרת.

 

מהדו"ח עולה עוד, כי בית סוהר רימונים הוא חדש יחסית, בן 4 שנים בלבד, ובו ישנם חדרים מרווחים המיועדים למפגש 'עו"ד-לקוח'. האסירים זוכים לתנאים משופרים בהשוואה לבתי כלא אחרים, תאי הכלא מוארים, מסודרים, נקיים ומאווררים היטב. יגאל עמיר השוהה באגף ההפרדות, התלונן שהנהלת הכלא דורשת ממנו שיוציא ספרים מתאו מהטעם שהוא מחזיק בתאו יותר מעשרים הספרים המותרים לכל אסיר. לדבריו, הוא מחזיק 27 ספרי קודש, משום שכיהודי מאמין ועל רקע בידודו הוא רוצה לבנות בית כנסת קטן/כולל בתוך תאו, ולשם כך נדרשים לו ספרי קודש רבים נוספים. עמיר מספר, כי מזה 12 שנים שהוא נמצא בהפרדה. השב"ס מאפשר לו קבלת ביקורים פעם בשבועיים + התייחדות + ביקור פתוח עם התינוק. הוא מתלונן גם על כך שנותנים לו רק שעה אחת לשוחח בטלפון למרות שלמיטב הבנתו מגיעות לו שעתיים של שיחה טלפונית בכל יום.

 

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, אמר, כי "גם הדו"ח הזה ממשיך ומבטא את החשיבות שבמתן היכולת לאפשר לנציגים אובייקטיבים של לשכת עורכי הדין לבקר בבתי הסוהר, ולעמוד על התנאים האנושיים במאסר. חברה דמוקרטית אכן נמדדת ביכולתה להקפיד על עקרון שמירת החוק, אולם לא פחות מכך על אופן טיפולה בפרטים, שנשלחים למאסר בהשגחתה לאחר שהפרו את החוק. בהקשר זה, אני מעריך במיוחד את המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט חיים כהן המנוח, שנהג לשפוט אנשים לתקופות מאסר בכלא, ולאחר מכן לבקרם שם ולעמוד על תנאי מאסרם ואופן מחייתם".

 

מצ"ב הדו"ח המלא.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון