הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין מתנגדת להצעת השר פרידמן לשינוי הרכב הועדה לבחירת שופטים

06.02.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין החליט היום, 5.2.08, ברוב דעות להתנגד להצעת חוק שיזם שר המשפטים, פרופ’ דניאל פרידמן, לשינוי הרכב הועדה לבחירת שופטים.

הועד המרכזי אימץ את הצעת ההחלטה של ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, לפיה הלשכה סבורה שהועדה לבחירת שופטים עושה עבודתה נאמנה, באורח מקצועי וכי תוצאות עבודתה טובות. הרכב הועדה מאוזן ונותן ביטוי ראוי לשילובם הנכון של חברי ועדה, שהינם נבחרי ציבור עם חברי ועדה מקצועיים, בהנהגתו של שר המשפטים.

 

עמדת הלשכה התבססה על טעמים אלה ועל טעמים נוספים, שהציג ראש הלשכה בישיבת הועדה המרכזי. ראש הלשכה ציין, כי "אם רצונו של השר הינו להגביר את האלמנט הפוליטי במרכיבי הועדה, הדבר מדאיג מאוד. הפוליטיקאים רוצים לשלוט בהרכב בית המשפט העליון, ואני חושש מכל פתרון שהוא פתרון פוליטי. בימים בהם הסערות הפוליטיות מכות בנו ללא רחם ומטלטלות אותנו בבוקרו של כל יום, הגברת האלמנט הפוליטי בוועדה היחידה, שעוד זוכה לאמון הציבור, תהיה בכייה לדורות. ניתן, לצערי, לזהות קו אחיד של הצעות לשינויים, המעצים את הניסיון להגביר את כוחם של הגורמים הפוליטיים, תוך הכנעתה של המערכת המשפטית וצמצום עד ביטול מעורבותה בתהליכים משפטיים", אמר ראש הלשכה".

 

ראש הלשכה הוסיף, כי "הוועדה לבחירת שופטים עושה עבודתה נאמנה, באופן מקצועי, ללא משוא פנים, כשהיא חפה מתחלואי המערכות הציבוריות והפוליטיות, שהציבור מאס בהן. הרכב הוועדה מאוזן, בין היתר, גם משום שנכלל בו רוב של חמישה אנשי מקצוע, אולם הסמכות לזימון הוועדה ולניהולה מצוי בידיו של פוליטיקאי, אחד מארבעה, שר המשפטים. באורח בלתי אופייני, אנו זוכים לתשבחות מהמדינות המתוקנות על שיטת בחירת השופטים שלנו. כמי שחבר בוועדה כבר 8 שנים, אני יכול לומר שהוועדה בהרכבה כיום מתנהלת בצורה שקופה יותר מבעבר, משתמשת ביותר כלים מקצועיים בבואה לבחור שופטים ותוצאות עבודתה טובות".

 

לדברי ראש הלשכה, "הטיפול בעומס הבלתי אפשרי בבתי המשפט, בקריסת ההוצאה לפועל ובעובדה שהמצב המתמשך של המערכת גורם לעיוותי דין וצדק, היא משימתו העיקרית של שר המשפטים. אפשורו של שקט העבודה, שהוועדה לבחירת שופטים כה זקוקה לו, חשוב מאוד למערכת משפטית יציבה, שהינה כה הכרחית בחברה דמוקרטית. השיח הציבורי חשוב מאין כמוהו, אולם לא כל רעיון שנועד, לעיתים רק לזעזע את אמות הסיפים, מוצדק בשמו של אותו השיח".

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון