הודעות דוברות הלשכה

"תוצאה כמו בתיק של רמון שכפרקליטה לא העברתי חומר חקירה היא כשלון. התוצאה היא בלתי נסבלת, ואני מאוד מקווה שנמצא דרכים שהדבר לא יחזור על עצמו"

03.02.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

פרקליטת מחוז תל אביב, עו"ד רות דוד, אמרה את הדברים במושב בנושא האזנות סתר שנערך בהשתלמות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בשיתוף המכון להשתלמות עורכי דין של הלשכה באילת.

בפתח המושב שעסק בנושא האזנות סתר, התייחס המנחה, עו"ד נתי שמחוני לנתונים, לפיהם בשנת 2006 הוגשו 1,255 בקשות למתן צווי האזנות סתר. 7 בקשות בלבד סורבו. "מדובר ב- 100%. המשמעות של הפגיעה בפרטיות והאוטונומיה של הרצון היא קשה".

 

פרקליטת מחוז תל אביב, עו"ד רות דוד, התייחסה לטענות בדבר חומרים שעלו מהאזנות סתר, שבשגגה, או בטעות או בתום לב לא הועברו לסנגורים, "אני מוכרחה להבטיח לכם בהקשר הזה שהוא מטריד אותי יותר מכולם כפרקליטת מחוז. הרעיון שיש חומרי חקירה, שבין אם אני לא יודעת עליהם שהם לא הועברו אלי או לא בדקתי אותם, כי התרשלתי והם חומרי חקירה בתיק ואני לא יודעת עליהם, ולא בדקתי וכשלתי להעבירם לסנגוריה, מטרידה אותי לא פחות מאשר היא מטרידה אתכם כסנגורים ואפילו יותר. כי בעוד שאתם מייצגים לקוח בתיק אחד אני מדברת על האינטרס הציבורי, ואני חושבת שבשם האינטרס הציבורי החובה שלי גדולה מהחובה שלכם. תוצאה כמו בתיק רמון שחומרים לא עברו לסנגורים ואין שאלה שלא עברו לסנגור, לא אפתח אתכם עכשיו את הדיון למה זה לא עבר – בסופו של דבר אני כפרקליטה לא העברתי חומרי חקירה. כשלתי בכך. בכלל לא מעניין לא אתכם ולא את הלקוחות שלכם. התוצאה היא בלתי נסבלת, ואני מאוד מקווה שנמצא דרכים שזה לא יחזור על עצמו. מכל טעות אתה לומד במובן זה שאתה בודק. להגיד לך שאני יכולה להצהיר שלעולם זה לא יקרה שוב. אני חוששת שלא. להגיד לך שבעיני לא אכשל שוב, אני לא יכולה לומר".

 

בתשובה לשאלה, האם הופקו לקחים מתיק רמון ומדו"ח ברנר, השיבה עו"ד דוד, כי אין תשובה שתסגור את כל הפינות. "אני יכולה להגיד לך שמכל טעות אתה לומד במובן הזה שאתה בודק שוב ושוב. האם אני יכולה פה היום להצהיר שלעולם זה לא יקרה שוב. אני חוששת שלא. אני לא יכולה להבטיח את זה. אני יכולה להבטיח שכאשר אתה נכווה ברותחין אתה נזהר בצוננים, ואני גם שאני מכניסה את הרגליים שלי למים קרים אני בודקת. להגיד לך שאני לעולם לא אכשל שנית וזה בעיני כשלון, אני לא יכולה להגיד את זה".

 

בתשובה לשאלה, האם הופקו הלקחים במשטרה בעקבות פרשת רמון ואי העברת החומר מהמשטרה לפרקליטות ובעקבות כך אל הסנגורים, אמר ראש אגף החקירות, עו"ד יוחנן דנינו, כי "הוקם צוות משותף לנו ולפרקליטות, שתפקידו להפיק את כל הלקחים בענין. היום המצב הוא הרבה יותר טוב מאשר היה בעבר, ולמרות זאת תמיד יכולות להיות תקלות. אני יכול לדבר על התהליך. לא חשבתי שצריך ועדת חקירה פרלמנטרית וועדה בכלל, אבל אין לי ספק שהמוצר שייצא מהוועדה (ועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת האזנות הסתר), כי ידענו לאתר את התקלה ולהגיד מאיפה היא נבעה, אבל מצד שני צדק צריך גם להיראות. בעיני דווקא עבודת העומק שעושים בוועדת החוקה, שבה נכנסים לפרטי פרטים. אין לי ספק שכל מוצר שיצא תחת הוועדה יהיה מוצר, שאני אוכל להעיד שנעשו בו האיזונים הראויים. בסוף זה שיקול הדעת של השוטר הבודד, שיושב בעמדה שקרא את החומר, וצריך להחליט אם החומר הוא רלוונטי או לא רלוונטי, וצריך לוודא ששמים שם האנשים המתאימים, ולוודא שיש פיקוח הולם מעל השוטרים האלה כדי שהנהלים יקוימו".

 

עוד אמר ראש אגף החקירות, עו"ד יוחנן דנינו, כי "אנו במצב עגום בכל מה שקשור במלחמה בפשיעה במדינת ישראל. הרי אני לא אשאר בתפקידי לנצח. אני מחר אזרח. אני אומר לכם שרמת ההרתעה והמלחמה בפשיעה היא מן הנמוכות בגלובוס הזה. ואני אומר לכם משנת 2000 אנו מגישים כתב אישום אחד על כל 85 פורצים וכתב אישום אחד על כל- 65 גנבי רכב. זה משהו שיכול להביא הרתעה?

 

אני שואל אתכם, אם אני פורץ מקצועי זה משהו שבכלל מטריד אותי. אנו מחפשים כלים כדי לשפר את המצב. אף אחד לא יביא לנו עכשיו את התקציבים שיכפילו את המשטרה ואת שכר השוטר. ראו מה מרגרט תאצ'ר עשתה. תראו איך בטוח של 6 שנים הסיכוי להיות קורבן עבירה ירד פי 20. היתה ירידה של כ- 40% במרבית הפשיעה. כאשר אתם בודקים מה הם עשו. היא הכפילה את שכר השוטר והובילו תיקוני חקיקה".

 

עו"ד דנינו הביע התנגדות נחרצת לרעיון הסנגורית הארצית, עו"ד ענבל רובינשטיין, לפיו יועברו כל חומרי האזנות הסתר לסנגוריה ככלל.

 

חה"כ פרופ' מנחם בן ששון, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת התייחס לעבודת ועדת החקירה הפרלמנטרית בענין האזנות הסתר. לדבריו, יש לקבוע מספר שאלות מנחות בעת ביצוע ושיקלוט האזנות הסתר. "אני מאמין למשטרה. היא עושה את תפקידה. לא כל שוטר הוא עבריין". עוד הדגיש, כי חשוב שאיש סנגוריה ישב בחדר כדי להציג את העמדה שכנגד. בסוף עבודתה של ועדת החקירה, החוק של האזנות סתר יראה אחרת".

 

לדברי עו"ד רון דרור, המשטרה טוענת שבד"כ פעם בשנה מבקשים להאזין לעו"ד. "בין השורות מסתבר שמאלף האזנות סתר בשנה כ- 200 שיחות עו"ד הואזנו בבחינת האזנת אגב, שאמורות להיות חסויות, היו 30 מקרים שניתן להביא בפני השופט. הסתבר שמתוך 30 מקרים רק באחד השופט שמע את הדברים, בכל היתר קיבלו את עמדת המשטרה". עו"ד דרור התייחס לדו"ח ועדת ברנר ואמר, כי "בזכות אותו דו"ח רואים מה קורה בעבודה היומיומית של המשטרה, המשקלטת לא תודרכה ובכלל החומר לא הועבר לפרקליטות. קיימת רמה של חוסר סגירת קצוות וחפפנות, אבל כשמדובר בחובה של המשטרה לדאוג לכך שהסנגור צריך לקבל את כל החומר ואז מגלים שאין את כל החומרים – זו בעיה".

 

בתגובה להערתו של ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, בדבר היותו של חיסיון עו"ד לקוח מוחלט, ומדוע ברגע שיש שיחה של עו"ד לא מפסיקים להקליט, והאם החוק קובע שאכן השופט מוסמך להאזין לשיחות השיבה עו"ד רות דוד, כי לא כל שיחה בין עו"ד ללקוח חוסה תחת הגדרת חיסיון עו"ד לקוח, וכי בעבר התברר ששיחות של עורכי דין, היו קשורות בביצוע עבירות. "מדובר בשגרת עבודה. מקליטים הכל ואין דרך להפסיק את ההקלטה".

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון