הודעות דוברות הלשכה

"לכשיוגשו כתבי האישום בפרשת רשות המיסים, ניווכח בדבר ההתאמה המלאה בין עמדת המשטרה בפרשה לבין תוצאות עבודת הפרקליטות"

02.02.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

עו"ד יוחנן דנינו, ראש אגף החקירות של המשטרה, אמר את הדברים במושב בנושא חקירת אישי ציבור שנערך בהשתלמות הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בשיתוף המכון להשתלמות עורכי דין של הלשכה באילת.

בפתיחת המושב ציינה יו"ר הפורום הפלילי, עו"ד רחל תורן, כי הצעות החוק שעלו לסדר היום לאחרונה נוגעות לנושא המושב "חקירות אישי ציבור", כגון איסור פרסום שמות חשודים והגבלת משך חקירה.

 

ראש אגף החקירות, עו"ד יוחנן דנינו, התייחס לשחיתות במונחים של איום אסטרטגי. "לטעמי אנו מצויים מרחק רב מן המקום אליו אנו שואפים להגיע, כמו בחלק מן המדינות המתוקנות. משטרת ישראל פועלת בנחישות רבה למיגור השחיתות הציבורית בכל הרמות, באמצעות מערכי ההונאה הפזורים במחוזות המשטרה ובאמצעות פרשיות ציבוריות ברמה הלאומית. מנגד, בקש להבהיר כי אין הם עוסקים ברדיפה או בעריפת ראשים, כפי שנוטים גורמים מגורמים שונים לייחס לנו מעת לעת. אנו עסוקים בחקר האמת ובחשיפת עבירות ובכך בלבד". עו"ד דנינו ציין כי במשטרה שילשו את הכוח המשטרתי העוסק במלחמה בשחיתות."השלב האחרון שממש קורם עור וגידים בימים אלה הוא בהקמת היחידה הארצית באגף החקירות – יחידת להב אשר מאחדת תחת קורת גג אחת את היחידות הארציות באגף החקירות.

 

עו"ד דנינו התייחס לנושא ההדלפות "תופעה היא שלעיתים קרובות הציבור נחשף בתיקים של חקירת אישי ציבור לפרסום של מידע ופרטים לכאורה מתוך החקירות, אשר אין להם כל קשר לעובדות, מה שיוצר ציפיות בקרב הציבור הרחב לתוצאות שונות בתיק החקירה ולאחר שמסתברת המציאות לאשורה בד"כ לאחר פרקי זמן ממושכים מועלות טענות כנגד מערכת אכיפת החוק על ההפרזה ועל צל הרים כהרים. בענין זה ציין כדוגמא את פרשת רשות המיסים. לדבריו, למרות כל מה שנאמר ונכתב באשר לפער שבין ממצאי החקירה ביחס לחשודים בפרשה זו ובין נקיטת הצעדים הסופיים כנגדם, בטוח הוא, כי לכשיוגשו כתבי האישום בפרשה, והטיפול הפרקליטותי יסתיים במהרה, "כי אז ניווכח בדבר ההתאמה המלאה בין עמדת המשטרה בפרשה לבין תוצאות עבודת הפרקליטות".

 

עו"ד ד"ר יעקב וינרוט תקף את התקשורת. "התקשורת מתחילה את מלאכתה מן הרגע בו הופך אדם להיות חשוד. לפעמים, מעבירה, מעבדת, מייצרת מידע. החשוד מופקר מכל זכויותיו הבסיסיות ויוצא שאות הקלון לא מוטח בו בבית המשפט. הוא מועמד לאות הקלון עוד לפני שגובש כתב אישום. מדובר במציאות שלא ניתן לייחסה לפתחה של הסנגוריה". כמו כן, תקף את המשטרה באמרו כי "ההדלפות באות מהמשטרה. מנקודת מבטי השוטר המדליף הוא הגרוע שבעבריינים. העוקץ בעבירה טמון בכך שפלוני השוטר מקבל כוח ומשתמש בו שלא לשמו". עוד אמר "אנו כסנגורים מתוסכלים מאוד בזמן שאנו עומדים בבית משפט וטוענים, אנו יודעים שהתוצאה מוכתבת מראש".

 

עו"ד נבות תל צור הדגיש, כי בכל מה שקשור לחקירות מצבו של איש הציבור חמור בהרבה ממצבו של כל אדם מן השורה. "לבית המשפט אין תותחים וטילים אלא את אמון הציבור בלבד ממנו הוא ושאב את כוחו ולאנשי הציבור יש רק את משם הטוב ואמון הציבור בהם". עוד אמר, כי אכן כשמדובר באיש ציבור יש הצדקה בפרסום, ואף מתח ביקורת על  כלי התקשורת שעושים תחקיר והופכים למלווי החקירה ובעלי ענין בתיק. עו"ד תל צור התייחס לחזקת החפות ואמר "ציפיית הציבור היא שנטל ההוכחה הוא על איש הציבור. אם לאיש הציבור אין, למשל, הסבר למקורות הכספיים, החזקה היא כי המקורות לא חוקיים".

 

עו"ד שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה (עניינים מיוחדים) התייחס למשפט הציבור או משפט המשפט. לדבריו, הדוגמא הבולטת היא שבמדינות מתוקנות, כאשר נפתחת חקירה נגד שר או חבר כנסת, אנשים לא מעיזים לשאת פניהם. "שרים קמים ומשעים עצמם או מתפטרים, אולם כאשר הם יוצאים זכאים מחקירת המשטרה הם חוזרים לתפקידם, בעוד שאצלנו המציאות שונה. במדינה שלנו הכל משפטיזציה. במשפט של דרעי, ראש הממשלה אמר, כי עד שדרעי לא יורשע הוא רוצה שדרעי יכהן כשר, ואני שואל, האם כאשר אדם ממלא תפקיד ציבורי, יכול לקום ולומר כי הוא ככל האזרח".

 

לדבריו, שליח הציבור צריך לחכות בסבלנות. אמנם נכון שיש חזקת החפות, אולם לציבור יש זכות ששליח הציבור יהיה ללא חשד. אשר לתקשורת אמר עו"ד ניצן, כי משפט הציבור אינו משפט התקשורת. – היום את הסטיגמה נפתחת חקירה נגד איש ציבור מבחינת התקשורת נגמר הציבור. בהרבה מקרים התקשורת מנפחת, וכאשר ננעצת הסיכה בבלון התקשורת כועסת, הנטייה להטיל את האחריות על כתפיהן של המשטרה והתביעה. התקשורת צריכה להיזהר בדבריה. מדובר בדיני נפשות".

 

עו"ד ניצן חלק על הטענה, לפיה גורלו של איש הציבור רע תמיד מגורלו של האדם מן השורה, שכן אדם רגיל לא מסוגל לנהל קמפיין ציבורי לחפותו. לתפיסתו, שליח ציבור שנחשד ראוי שיקבל יחס שונה. "הציבור זכאי לדרוש נורמות גבוהות יותר משליח הציבור. מדינה עם קצת יותר ערכים ונורמות צריכה לדרוש זאת משליחי הציבור שלה".

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון