הודעות דוברות הלשכה

חה"כ לשעבר שולמית אלוני בהשתלמות פורום המשפחה של לשכת עורכי הדין באילת: "נישואים אזרחיים לא יגרמו לנישואי תערובת – רוב העם נמצא בישראל"

20.01.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

חה"כ לשעבר, שולמית אלוני, אמרה את הדברים בהשתלמות השנתית של פורום המשפחה של לשכת עורכי הדין ומכון ההשתלמות של הלשכה, במלון דן באילת במושב, שעסק בנושא "שוויון בהליכים בבתי הדין הרבניים".

עו"ד רונן דליהו, שהנחה את המושב, ציין כי קיימת מציאות של אי שוויון בין נשים לגברים בבתי הדין הרבניים. לדבריו, יש הטוענים להגנתם של בתי הדין, לפיה לא ניתן לדרוש שוויון, הואיל ומחילים את הדין הדתי, וכן שהשאיפה המוחלטת למימוש עקרון השוויון תביא בהכרח לאי צדק. מנגד, ציין, יש הסבורים, כי בתי הדין הם חלק ממערך בתי המשפט ולפיכך עליהם להחיל עקרונות של שוויון וסבירות.

 

חה"כ לשעבר שולמית אלוני תקפה את האמירה של הרב הראשי שלמה עמאר, לפיה נישואים אזרחיים מהווים סכנה לנישואי תערובת "הרי סכנה כזו במקום שאנו רוב, כאשר רוב העם יושב בארצנו, לא קיימת. אילו הרבנות היתה מתייחסת לנשים, מזמן היינו יכולים לחיות ביחד. הרבנים שלנו רוצים שנהיה תלויים בהם מראשית ועד תום". כמו כן, ציטטה את מדבריו של הרב ישעיהו ליבוביץ' באמרו, כי "הטענה שנישואים אזרחיים תפלג את העם היא שקר וכזב. המורדים בדת יסתפקו ברישום נישואיהם. מבחינה דתית לכאורה אין נישואים כלל. במקום שאין קידושים אין ממזרות כי האישה פנויה. מצב זה שמפחית את הממזרות הוא משופר הרבה יותר מהמצב הנוכחי".

 

הגב' אלוני הפנתה להכרזת העצמאות. לדבריה, הכרזת העצמאות היא המסמך המכונן של מדינת ישראל, ובה נאמר, בין היתר, שמדינת ישראל תבטיח שוויון זכויות גמור לכל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין. כמו כן, ציינה כי עם כינונה של הממשלה הנבחרת הראשונה נקבע שוויון זכויות וחובות בחיי המדינה והמשק, וכן שהמדינה תספק את צרכי הדת הציבוריים של תושביה, אבל תמנע עצמה מענייני דת.

 

גב' רבקה לוביץ', טוענת רבנית, מ"מרכז צדק לנשים" הצהירה בראשית דבריה, כי ברור שאין שוויון בבית הדין הרבני. "זה ברור שאין ולא יכול להיות שוויון בין נשים וגברים. זאת, מאחר שהגט תלוי ברצון הבעל, אחרת הוא יהפוך ל"גט מעושה". התלות של האישה בגט היא קשה. האישה מתחילה בגט ממקום קשה, נתונה לסחיטה". פן נוסף של חוסר השוויון, לדבריה, הוא סביבת העבודה הבלתי שוויונית בבתי הדין הרבניים, זאת לנוכח העובדה שאין נשים בעמדות מפתח בבתי הדין. "אין לנו מספיק נשים שלמדו דיינות ויכולות לפרש את הדין מחדש. נשים אינן יכולות לתת עדות. הדיינים בעצמם לא סגורים על השאלה מתי אפשר להעיד אישה בבית הדין ומתי לא. מחליטים באותו רגע.

 

הפן הנוסף של אי השוויון, לדבריה של הגב' לוביץ', הוא פועלם של בתי הדין להתאים בין המציאות הקיימת לציווי הדתי. "הם אינם חותרים להשגת טובת החלש והמשפחה ולהשגת שוויון וצדק. כדי שיהיה שוויון וצדק צריך לחתור ולרצות וצריך שהערכים האלו יהיו נר לרגלנו ובבית הדין הרבני שוויון וצדק אינם ערכים שהם נר לרגליהם, ולכן זה לא יושג לעולם. הם עסוקים בלשמר את הדת, ובמקרה הפחות טוב לשמר את הכסא שלהם ואת המוסד". הגב' לוביץ' הדגישה, כי הפתרון למצב אי השוויון הוא, למשל, להגיש תביעות נזיקין במטרה למנוע סחטנות וסרבנות של בן הזוג. בנוסף, לעורר את הממסד האזרחי להבין מה קורה בבית הדין הרבני. "אנו עכשיו תובעים את משרד המשפטים כאחראי למה שקורה בבתי הדין בעקבות מקרה של אישה שלא קיבלה גט 18 שנה".

 

עו"ד אשר רוט, לשעבר היועץ המשפטי להנהלת בתי הדין הרבניים, הדגיש כי איננו יכול לתת את ידו לטענה שאין הצדק עומד לרגלי בתי הדין הרבנים. לדבריו, בשנת 2006 היו 190 מסורבי גט גברים ו-180 מסורבות גט נשים. עוד אמר, כי מזה אלף שנה לא ניתן לגרש אישה בעל כורחה. "היו מקרים שבהם הגברים השאירו דירה וכספים על מנת להתגרש".

 

קישורים
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון