הודעות דוברות הלשכה

החלטת לשכת עורכי הדין בענין חסינות לעו"ד על פי חוק איסור לשון הרע

17.01.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין: "החסינות על פי חוק איסור לשון הרע בנוגע להתבטאויות עורך דין בדיון משפטי היא מוחלטת".

הועד המרכזי של לשכת עורכי הדין קיבל ביום 15.1.08, את הצעת ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, וקבע כי החסינות הקבועה בסעיף 13(5) לחוק איסור לשון הרע הינה חסינות מוחלטת. בהחלטה נאמר כי הלשכה סבורה, שפרסום על ידי בא כוחו של בעל דין, אשר נעשה תוך כדי דיון שיפוטי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי כנגדו. זאת, מהטעם שיש לאפשר לעורך דין להתבטא בחופשיות במהלך הדיון ולנהל את המשפט לטובת לקוחו ללא חשש מהליכים משפטיים נלווים.

 

כמו כן, נקבע בהחלטה, כי התנהלות חריגה של בא כוח במהלך דיון משפטי יכול שתטופל על פי הדין באמצעות דיני ביזיון בית המשפט ובמסגרת ההליכים המשמעתיים על פי חוק לשכת עורכי הדין. כאמור, ההחלטה דוחה אפשרות לעשות שימוש בדיני איסור לשון הרע כנגד התבטאויות במהלך דיונים משפטיים.

 

החלטת הלשכה התקבלה בעקבות שני הליכים, הנדונים בבית המשפט בסוגיה זו. האחד, שאליו הצטרפה הלשכה זה מכבר, הוא הליך ערעורו של עו"ד נתן רסקין כנגד חיובו בפיצוי בגין לשון הרע בעקבות התבטאות, שנאמרה במהלך ישיבת בוררות. ההליך השני הוא הליך ערעור, שהגיש עו"ד נפתלי קפשוק לבית המשפט המחוזי מחוז מרכז על פסק דין של בית משפט השלום בראשון לציון, אליו החליט הועד המרכזי עתה להצטרף, הליך אשר בו חייב אותו בפיצוי בגין לשון הרע, בעקבות התבטאותו נגד עורך הדין של הצד שכנגד במהלך דיון בבית המשפט (ע"א 6252-11-07).

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון