הודעות דוברות הלשכה

ועדת החוקה של הכנסת קיבלה את עמדת לשכת עורכי הדין: מועד איזון המשאבים בין בני הזוג לא יהיה קשור במועד הגירושין

08.01.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הלשכה: התיקון לחוק יחסי ממון מהווה בשורה בעיקר לנשים בישראל, ומאפשר לבני הזוג למצות את זכויותיהם הכלכליות לאחר כשלון הנישואין מבלי להיות חשופים לסחטנות.

ועדת חוקה של הכנסת בראשות פרופ' מנחם בן ששון אישרה היום, 8 בינואר 2008, את התיקון לחוק יחסי ממון – תיקון מועד איזון המשאבים, ובכך קיבלה את עמדתה של לשכת עורכי הדין.

 

כיום, על פי חוק יחסי ממון, עם התרת הנישואין או עם פקיעת הנישואין עקב מותו של בן זוג, זכאי כל אחד מבני הזוג למחצית שוויים של כלל נכסי בני הזוג. המשמעות הינה שרק במועד הגירושין ניתן לערוך הסדר איזון משאבים, ונשים רבות נפגעות מהסדר זה ונתונות לסחטנות על ידי בני זוגן. כיום המצב הינו בלתי שוויוני בין נשים לגברים, כאשר מי הפונה לבית הדין הרבני בתביעת גירושין, וכורך בה את נושא חלוקת הרכוש, מקנה לבית הדין את הסמכות לענין הרכוש, בעוד שלבית המשפט לענייני משפחה, אין סמכות לדון בתביעות רכוש טרם הגירושין.

 

על פי התיקון המוצע, הזכות לאיזון המשאבים תהיה לכל אחד מבני הזוג אף בטרם פקיעת הנישואין, זאת באם הוגשה בקשה לביצוע הסדר איזון משאבים, ובאם חלפה שנה מיום שנפתח אחד מההליכים שלהלן: תביעה להתרת נישואין, או לחלוקת רכוש, תביעה למתן פסק דין הצהרתי או בקשה לאיזון משאבים או כאשר קיים קרע בין בני הזוג והם חיים בנפרד לפחות במשך 9 חודשים מתוך אותה שנה.

 

מטרת התיקון, כפי שסברה לשכת עורכי הדין, הינו להקל על בני זוג שעוברים הליכי גירושין, בכך שהתלות הכלכלית לא תימשך תקופה ארוכה לאחר שהצדדים פסקו להתנהג כתא משפחתי אחד. התיקון יאפשר לכל בן או בת זוג למצות את זכויותיו הכלכליות לאחר כישלון הנישואין מבלי להיות חשוף לסחטנות. כמו כן, סברה הלשכה, כי החוק חייב לקבוע מעשה ומועד ברור, שבהם ניתן לפרק את נכסי הנישואין, ואין לקשור מועד זה למועד הגירושין.

 

הלשכה מברכת את יו"ר הוועדה, פרופ' מנחם בן ששון, ואת מליאת הוועדה, על התיקון, וסבורה, כי הוא מהווה בשורה בעיקר לציבור הנשים בישראל, שהיה עד כה מצוי בעמדת נחיתות, תוך תלות, לעיתים סחטנות, במועד הגירושין לצורך חלוקת הרכוש.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון