הודעות דוברות הלשכה

טקס לחנוכת היכל המשפט בפתח תקוה ולכינונו של בית המשפט המחוזי מרכז – 10.12.07

10.12.2007

עו"ד יורי גיא-רון, ראש לשכת עורכי הדין

נאומו של ראש הלשכה.

מכובדיי,

 

במדינת ישראל פעילים כיום קרוב ל- 40,000 עורכי דין. בתוך כ-4 שנים כבר נגיע ללשכה שתאגד כ- 50,000 חברים. עורך דין אחד מתוך כל כ-200 איש באוכלוסיית המדינה. לו היתה אולימפיאדה כמותית בתחומי האירגונים המקצועיים, לשכת עורכי הדין היתה עונדת בגאון לצווארה את מדלית הזהב הנכספת. אפילו קליפורניה תיוותר בקרוב מאחור.

 

במדינת ישראל נפתחים מידי שנה כ- 1,200,00 תיקים. למעלה מ- 2000 תיקים חדשים לכל שופט מידי 12 חודשים. תיק חדש אחד לכל 6 אזרחים מידי שנה. אכן, לו היתה מתקיימת אולימפיאדה כאמור, זו כבר היתה מדליית זהב שנייה. אולי כסף. אפילו קליפורניה לא עומדת בקצב.

 

במדינת ישראל יש רק כ- 600 שופטים. מלאכת השיפוט בעידן הכמותי, בו אנו מצויים, הפכה לבלתי נסבלת. מספר התיקים, המונחים על שולחנו של כל שופט הוא בלתי אפשרי. תחושת היעדר מיצוי יומו בבית המשפט של כל מתדיין שליטה בשיטתנו ואינה מתפוגגת. המסר של עיון עמוק במהות כהכרח לחריצת הדין עמום ביותר. העידן הסטטיסטי הכמותי חוגג. אומנם ישנם מתי מעט, העומדים בנטל המצוינות המשפטית בשילוב היעילות המנהלית, ואני יודע שזה המוטו בבית המשפט המחוזי החדש, אולם לא הוגן לדרוש התנהלות כזו בתנאים הנוכחיים מכל שופטינו. העומס על השופטים עצום.

 

הישגו של שר המשפטים בהשגת עוד 85 תקני שיפוט על פני חמש שנים הוא יפה, אך אינו בבחינת פיתרון אמיתי לבעיה. דומה המצב לסקר ההשוואתי, שנתפרסם לאחרונה בתחום התעבורה, על פיו ישנם בישראל פחות רכבים מבכל מדינה מודרנית אחרת, אך יש בה יותר רכבים על כל קילומטר כביש מכל מדינה כזו. אשר על כן, אדוני שר המשפטים, מאבק לשינוי סדרי עדיפויות בהקצאת המשאבים במדינה, לא רק לחינוך אלא גם למשפט, הוא מסוג המאבק שכל משפטן בר-דעת בישראל, לרבות גופים בהנהלת בתי המשפט, שופטי ישראל, בית המשפט העליון, לשכת עורכי הדין, הפרקליטות, הסנגוריה הציבורית – כולם יתייצבו בו מאחוריך לשיפור יעדי המשפט השוטפים בישראל, שלטעמי במובנים רבים נמצאים כבר מזה מספר שנים בקריסה מתמשכת.

 

אשר על כן, חגיגה מיוחדת היא לנו לחנוך עוד היכל משפט מפואר, הפעם בפתח תקוה, ומיוחדת לא פחות המסיבה לכינונו של בית המשפט המחוזי במחוז המרכז. יש משהו נכון באוויר, באווירה, בתחושת עשיית המשפט, כאשר הוא נעשה במשכן ראוי, המכבד את הבאים לבין קירותיו והמעצים את העשייה השיפוטית, הנעשית בין כתליו. הפאזל, המשלב שופט יעיל, אך קשוב, זמין וסבלני, עם עורכי דין מקצועיים משני צידי כס המשפט, העוסקים בגאווה במלאכתם, עם טיפול במספר תיקים סביר ואפשרי, כשהכל תחת תיקרותיו של משכן משפט מכובד ומרשים, המכבד גם את ציבור המתדיינים הבא בשעריו, הינו פאזל הכרחי ליצירת המשפט בחברה דמוקרטית.

 

ברכות לנשיאת בית המשפט המחוזי, שהקמתו כה רצויה וחשובה למערכת המשפט בישראל, הנשיאה הילה גרסטל, ברכות לנשיא בתי משפט השלום במחוז המרכז, הנשיא יהודה פרגו, ברכות למנהל בתי המשפט, השופט משה גל ולציוותו, על ההישג המערכתי, ברכות לעיר פתח-תקוה ולראש העיר, מר יצחק אוחיון, על חנוכת היכל המשפט בעיר, ברכות לעורכי הדין באיזור, ובמיוחד לעו"ד מנחם בכר, שיש לו מניות בבניין מן העבר, ולעו"ד  יורם טהרנשא שיש ויהיו לו מניות בבניין מן ההווה והעתיד.

 

הבה ונתבוננה איך מתגשמות תוכניות, כאשר נשיאת בית המשפט העליון שותפה לכינונו של פרויקט, הנתמך ומקבל תנופה אדירה ורוח גבית איתנה משר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן. לשכת עורכי הדין מברכת אתכם לנוכח חנוכתו של היכל נאה ומרשים זה ולרגל כינונו של בית המשפט המחוזי מרכז. תודה ציבורית לכם על ההישג המכובד והמרשים.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון