הודעות דוברות הלשכה

נשיאת בית המשפט העליון בארוע לזכרו של השופט עדי אזר ז"ל בלשכת עורכי הדין: "רצח שופט הוא חציית הקווים האדומים"

09.12.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, אמרה את הדברים בארוע לזכרו של השופט עדי אזר ז"ל במלאת שלוש שנים להירצחו, והוצאתו לאור של "ספר עדי אזר ז"ל". הארוע נערך בשיתוף לשכת עורכי הדין, הנהלת בתי המשפט, נציגות השופטים הארצית ומשפחתו של השופט אזר ז"ל.

בפתח הארוע ציין ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, כי "גם לנוכח הפריצה האחרונה לביתה של השופטת חנה בן עמי, וגם לאור זאת, שאנו מציינים שלוש שנים לרצח הנורא של השופט עדי אזר ז"ל, אנו מבקשים לחזק במיוחד את השופטים, את מלאכת השיפוט ואת מערכת המשפט. על השופטים בישראל לפעול ללא מורא ולמלא את תפקידם השיפוטי החיוני לקיומה של חברה דמוקרטית".

 

הנשיאה דורית ביניש הדגישה, כי "המעשה הנפשע של רצח שופט הוא מכה קשה וכואבת למערכת המשפט כולה, לחברה בישראל, לתפיסות העולם הבסיסיות של החברה כולה. עדי נרצח רק בשל היותו שופט, ורצח שופט הוא חציית הקווים האדומים במלחמתם של עבריינים במערכת אכיפת החוק ובמוסדות המשפט. מאז צלחה המזימה הזדונית, יש בהפקת הלקחים הנדרשת כדי להצדיק גיוס כל מאמץ כדי להבטיח ששופטי ישראל יעשו את מלאכתם השיפוטית ללא חת וללא רתיעה. עוד הוסיפה הנשיאה, כי האיומים על שופטים הפכו להיות תופעה נפוצה יותר מבעבר. "עדי, למרבה הזוועה, נבחר כקורבן אקראי. אך מכאן והלאה מתנוסס תמרור אזהרה. המסר חייב להיות ברור. ניסיונות להטיל אימה על שופטים – לא יצלחו".

 

שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, התייחס אף הוא לאיומים על שופטים ועל מערכת אכיפת החוק, וקרא להגן על השופטים ועל הפרקליטים ולעקור את התופעה בכל האמצעים ובמהירות האפשרית, אחרת לא ניתן יהא להתקיים בצורה תקינה. לדבריו, "אלימות ואיום ובעיקר חיים תחת איום, הם תופעה שהולכת ומתפשטת, לצערנו. בשלב הראשון זה מכוון נגד בעלי העסקים שצריכים לשלם לעבריינים, ובהמשך כאשר העבריינים נתקלים בקושי ובעולם האכיפה, והם עדים לכך שפעולת האיום הניבה פירות, אז השלב הבא הוא כלפי מערכת אכיפת החוק".

 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, אמר כי בישראל 2007 אנו עדים לתופעה של שוטרים, שופטים ופרקליטים מאוימים, וגם של אישי ציבור מאוימים. "זהו מצב שמדינת ישראל אינה יכולה להשלים עם קיומו. אני סבור שחובתי הציבורית להעלות את סוגיית כושר ההרתעה של המערכת ואמון הציבור. זוהי סוגיה לאומית מן המדרגה הראשונה". עוד הוסיף המפכ"ל, כי "רצח השופט במדינת ישראל משול לעמידה על פי התהום. את אפילת התהום יכולה להאיר רק מערכת אכיפת החוק, חזקה, איתנה ומגובשת".

 

עו"ד גב' בלהט אזר, אלמנתו של השופט אזר ז"ל ציינה, כי "עדי האדם נרצח משום שהיה שופט. את זכותו הבסיסית לחיים גדעו על לא עוול בכפו. את זכותו הטבעית לראות את ילדיו גדלים ומתפתחים חמסו ברשעות מכוונת". עו"ד אזר הוסיפה, כי השופט אזר ז"ל היה איש הספר ומורה בנשמה, וברוח זו, הוקם מפעל הנצחה לזכרו בדמות שלוש מלגות לסטודנטים למשפטים, המוענקות מדי שנה על ידי נציגות השופטים, לשכת עורכי הדין ונציגות המשפחה.

 

את הארוע הנחה נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט אורי גורן, אשר הדגיש, כי מול הביקורת המוטחת כלפי המשטרה, יש לזכור את הצלחות המשטרה בפענוח פרשיות רצח, ובמיוחד את פענוח הרצח של השופט עדי אזר ז"ל.

 

במהלך הארוע נשאה דברים ד"ר תמר גדרון, דיקנית בית הספר למשפטים של המכללה למנהל, על ספר עדי אזר ז"ל, אשר ראה אור, והוענקו כאמור מלגות ע"ש השופט ד"ר עדי אזר ז"ל לסטודנטים למשפטים, על ידי השופטת ורדה וירט לבנה בשם נציגות השופטים, עו"ד ינון היימן, יו"ר ועדת מלגות של הלשכה בשם הלשכה ועו"ד בלהט אזר בשם משפחתו של השופט אזר ז"ל.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון