הודעות דוברות הלשכה

תופעת הרצח במשפחה – אסור להסכים עימה!!! סיכום האירוע ליום המאבק באלימות במחוז חיפה

28.11.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין בישראל בשיתוף עם מועצת הנשים שליד ראש העיר חיפה קיים, בבית הפרקליט בחיפה ביום 26.11.07, עצרת בנושא "רצח, כבוד ומשפחה", לציון היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים.

יו"ר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין, עו"ד רחל בן ארי, ציינה בפתח הארוע, כי "זה אף פעם לא מתחיל ברצח" אלא בדברים קטנים יומיומיים, שעל ידי הגברת המודעות ושימת לב, כמו גם הגברת אכיפת החוק והביטחון האישי, ניתן היה אולי להביא לשיפור המצב. לדבריה, "רצח מהווה סתירה מוחלטת ל"כבוד" ולערך "משפחה", ובכל זאת המילים עומדות יחד, ואנו נאלצים לדון בהן בהקשר אחד. יש להקדיש מחשבה נוספת למידת חומרת הענישה המקובלת בצד כיבוד זכויות הנאשמים. בשורה התחתונה השאלה היא: למה אנו מרגישים כל כך לא בטוחים?".

 

גב' חנה שרודק, יועצת ראש העיר למעמד האישה, קראה למיגור הנגע והעלאה לתודעה ש"רצח, הוא "רצח!" הוא "רצח!". לדבריה, בעירית חיפה התחילו בפרויקט חדש של מתנדבות, שעברו הכשרה מתאימה וילוו את הנשים, שסובלות מאלימות כדי לסייע בהפחתת הלחץ עליהן.

 

"רצח על רקע רומנטי" ו"רצח על כבוד המשפחה" – אין סתירה גדולה מזו, ויש להסיר ביטויים אלה מהלקסיקון, אמרה תא"ל במיל' חדוה אלמוג, חברת מועצת העיר חיפה, וקראה לבתי המשפט להפסיק ולגלות סלחנות והבנה בכל הקשור לרצח נשים ע"י בעליהן או ע"י בני משפחה אחרים.

 

מי ידע ומי עשה משהו כדי להציל איזו מהנשים שנרצחו? האם הכמות מקהה את האיכות?, שאלה המנחה, העיתונאית טלי ליפקין שחק.  משתתפי הפאנל ניסו להשיב על שאלות אלה.

 

ד"ר אורית קמיר התייחסה למילה "כבוד", אשר בשפה העברית מתייחסת לסוגי כבוד שונים, שלהם מינוחים שונים בשפות אחרות. כבוד מסוג "honour או בלשונה "הדרת כבוד" – העשוי להוביל לאלימות, וכבוד מסוג "dignity – או בלשונה "כבוד סגולי",  שהוא אותו ערך שיש לאדם באשר הוא אדם, ולכן אם פוגעים באדם אחד למעשה פוגעים בכולם.

 

השופט רון שפירא, מבית המשפט המחוזי בחיפה, ציין, כי בבתי המשפט התפתח סוג של הגנת תרבותיות הבאה לצורך הבנת מניעים ומתן שיקולים שונים להילך הנפשי של מבצע עבירה. עם זאת, בתי המשפט מצויים בסוף התהליך אשר לכל אורכו יש התייחסות של הגורמים המעורבים השונים לתרבויות השונות. הממשק הוא אפור ואין קוים ברורים. בעניין רצח, כבוד ומשפחה ציין, כי הוא עלה בבתי המשפט בהקשר לקינטור – פעולה אמוציונאלית כתוצאה מכעס גדול – ואי אפשר להתעלם מנושא התרבות כשמנתחים את הלכי הנפש, אך עד גבול מסוים, והוא: הפגיעה באדם אחר.

 

גב' מנאל שלבי, עובדת סוציאלית מתנועת אישה לאישה, ציינה, כי לחברה הערבית יש מרכיבים פטריארכליים, והיא מתייחסת לנשים כנחותות וכמי המצויות בתחתית הסולם החברתי. אולם, כאשר מתייחסים לתופעה כ"תופעה תרבותית". המדינה מטילה אחריות על החברה הספציפית, ולא פועלת, כפי שנדרש ממנה כמדינה, דבר שיש לשנותו, שהרי בדרך זו רק מגבירים את התופעות השליליות.

 

בסיום הערב הוקרן הסרט "מגורשת, מגורשת, מגורשת" בבימויה של איבתיסאם מרעאנה, הבוחן דרך הסיפור האישי את מעמדה של האישה בחברה הערבית הפטריארכלית.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון