הודעות דוברות הלשכה

נשיאת בית המשפט העליון בארוע פרידה לראש לשכת עורכי הדין היוצא – ד"ר שלמה כהן: "אי אפשר לדבר על זכויות אדם ולנעול את שערי בתי המשפט בפני קבוצות מיעוטים"

21.11.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ד"ר שלמה כהן: "פעילות השר פרידמן נגד מערכת המשפט היא איום אסטרטגי על המדינה".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, אמרה את הדברים, בארוע חגיגי, שערכה אתמול, 20.11.07, לשכת עורכי הדין לראש הלשכה היוצא, ד"ר שלמה כהן, אשר כיהן כראש הלשכה בשמונה השנים האחרונות. בארוע השתתפו נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, שופטי בית המשפט העליון בעבר ובהווה, שופטים, שר המשפטים לשעבר, יוסף (טומי לפיד), שרת החינוך לשעבר, הגב' שולמית אלוני, חה"כ אופיר פינס, עורכי דין וחברים לדרך בלשכה.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, שהנחה את הארוע, אמר בפתח הדברים, כי סיבת פעילותו העיקרית של שלמה בלשכת עורכי הדין, היא רצונו הבלתי מתפשר להגן על מעמדו וסמכויותיו של בית המשפט העליון בחברה הישראלית השסועה והשברירית. "פגיעה אפשרית בבית המשפט העליון מדירה שינה מעיניו של שלמה. לדידו, ובצדק, לא תהיה לנו חברה דמוקרטית וליברלית בישראל ללא בית משפט עליון איתן, שסמכויותיו להגן על זכויות היסוד ועל שלטון החוק מוגנות ונהירות לכל – לכנסת, לממשלה, לעורכי הדין, לציבור הרחב".

 

 

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, היה ראשון הדוברים, שברך את שלמה כהן: "ניהלנו מאבק פנימי מכובד בשבע השנים שבהן כיהנתי כנשיא ושלמה כראש הלשכה, אולם הלכנו יד ביד בהגנה על ערכים בסיסיים". לדבריו, תפקיד הלשכה לשמש מגן על המערכת השיפוטית כלפי חוץ. "גם אם אין הסכמה עם פעילותם, כלפי חוץ הם זקוקים להגנה. החיים עדיין לא פתחו מכשירים לרשות השופטת להגן על עצמה באמצעות כוחותיה היא". ברק הוסיף, כי התפיסה של הצורך להגן על בתי המשפט היתה תפיסה שאפיינה את התנהלותו של שלמה".

 

שר המשפטים לשעבר, יוסף (טומי) לפיד, ציין את המאמץ המשותף שלו ושל שלמה כראש לשכה לשים קץ לחרם השופטים, "אני חשבתי שגם אם הם צודקים, החרם הוא נשק שלא ישומש בין הפרטנרים האלה והוא דוגמא לא נכונה לציבור בכללו". לפיד התייחס להתקפות על בג"צ. לדבריו, בג"צ מנהל את מדינת ישראל יותר מהממשלה ויותר מהכנסת, והדבר מעורר אנטגוניזם לא רק של גורמים אינטרסנטים אלא גם בציבור. עוד אמר, כי שר המשפטים הנוכחי, על ידי הובלת שורת רפורמות מרעישות והפגנת מלחמתיות לא מבוטלת, פתח פרצה שדרכה ניתן לפגוע בשלטון החוק, וזו בעיה".

 

  

הנשיאה דורית ביניש התייחסה ליוזמה לצמצם את זכות העמידה בפני בג"צ. "אי אפשר לדבר על זכויות אדם, על הערכים שבית המשפט העליון חייב להגן עליהם, ולנעול את הדלת למי שפונה לבקשת עזרה מבית המשפט, בפני קבוצות מיעוטים. להן אין נגישות לבתי המשפט אלא לדוברים בשמם. הרבה מאד מההישגים שהושגו היו בזכות אותו עותר ציבורי. כאשר העותר מחפש פרסומת, הוא לא יזכה לסעד מבית המשפט. לבית המשפט יש שיקול דעת". הנשיאה ציינה, כי שלמה כהן הפך את הלשכה מגוף מקצועי לגוף אשר רואה כחלק מחובתם של עורכי הדין גם לדאוג לערכים הבסיסיים של החברה שהוא מאמין בהם. עקרונות שלטון החוק, זכויות האדם, הגנה על בית המשפט העליון, כל אלה אפיינו את תקופת כהונתו.

 

שרת החינוך לשעבר, הגב' שולמית אלוני, אמרה על שר המשפטים, דניאל פרידמן: "מסתובב לו שר משפטים. אני לא מבינה מה קרה לו. הוא מגן על בית הנבחרים בלהט כזה, כאשר שלוש המפלגות הגדולות החליטו לפטור חלק מהאוכלוסייה משירות צבאי ועוד לתת להם הכנסה. בישראל יש היום חופש ביטוי, פחות צנזורה, קידום נשים – זה בזכות בית המשפט העליון. צריך לעמוד על זכויות האדם. על האמת ולא רק על הגימיק".

 

ד"ר שלמה כהן תקף את שר המשפטים, דניאל פרידמן. לדבריו, פעילות שר המשפטים נגד מערכת המשפט היא איום אסטרטגי על המדינה. "בשנים האחרונות מתנהל פוגרום נגד שלטון החוק ובמיוחד נגד בית המשפט העליון. הפוגרום נובע מתסכולים ומטרתו לנתץ. קו פרשת המים הוא משפט דרעי. מאז מובל אותו פוגרום על ידי ברית מסיתים. בשנה האחרונה את הפוגרום והמסיתים מוביל השר פרידמן. אין לכך תקדים לא במדינת ישראל ולא במדינה מתוקנת אחרת. האחריות אינה על פרידמן. היא בראש ובראשונה על מי שבחר בו ונותן לו את הכלים הפוליטיים ליישם את זממו". ד"ר כהן הוסיף, כי במאבק הזה רוב המשפטנים הם בצד הנכון והדבר קיבל ביטוי בבחירות לראשות הלשכה.

 

נוסף לדוברים הללו, נישאו בארוע דברי ברכה לשלמה, חלקם מצולמים מראש, גם שופט בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' יצחק זמיר, שופט בית הלורדים באנגליה, ליאונרד הופמן, סגן נשיא לשכת עורכי הדין לשעבר של סין, עו"ד פו יאנג, עו"ד יגאל ארנון, שהיה מראשי תכנית "שכר מצווה" של הלשכה, יו"ר ועד מחוז הצפון של הלשכה, עו"ד חאלד חוסני זועבי, פרופ' אהרן נמדר, שהיה מראשי מכון ההשתלמות של הלשכה והכנס השנתי, עו"ד ארנה לין, יו"ר המועצה הארצית של הלשכה לשעבר, הלורד פיטר גולדסמית', היועץ המשפטי לשעבר של ממשלת אנגליה, ד"ר נורבט וסטנברגר, סגן נשיא לשכת עורכי הדין הפדראלית של גרמניה, יו"ר ועד מחוז חיפה של הלשכה, עו"ד רחל בן ארי, עו"ד חוסין אבו חוסין, פרופ' ארוין קוטלר, שר המשפטים לשעבר של קנדה, עו"ד ג'רי שוסטק, נשיא הלשכה האמריקאית, שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון