הודעות דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין: "מקווה שההצעה להגביל את סמכות בג"צ להתערב בנושאי בטחון ותקציב – לא תונח בפני הכנסת"

18.11.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה: "אסור להגביל את בתי המשפט בהגנה על זכויות היסוד".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמר את הדברים בעקבות פרסום כוונתו של שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, לגבש הצעת חוק, שתגביל את סמכותו של בג"צ לדון בנושאי בטחון ותקציב.

 

לדברי ראש הלשכה, נוהל שכן, פגיעה בזכות הקניין ובחופש התנועה על ידי הגדר, זכותם של ילדי שדרות למיגון ביטחוני, זכותם של ילדים עם מוגבלויות לתקצוב שילובם במערכות החינוך הרגילות – כל אלה אינם נושאים פוליטיים.

 

"השאלה אינה כלל אם יש להגביל מנדטורית את מעורבות בתי המשפט בנושאים אלה, אלא מהי מידת מעורבותם הרצויה. אסור להגביל את בתי המשפט בהגנה על זכויות יסוד. נהפוך הוא, זה עיקר תפקידם בחברה דמוקרטית", ציין ראש הלשכה.

 

ראש הלשכה הוסיף, כי "חשיבותם של בתי המשפט היא מיוחדת והכרחית, במיוחד כשמדובר בזכויות של קבוצות מוחלשות וקבוצות של מיעוטים באוכלוסיה. שכן, המחוקק הוא נציג הרוב, ומן הסתם, מיצגו נאמנה. אחוז הנושאים "השלטוניים" הוא אפסי. פוטנציאל ההתערבות מרסן נכונה את השלטון.

 

הביקורת על בתי המשפט בענין הזה הנה יותר פוליטית ממשפטית. אכן, קיימת עדיין המחלוקת מהו נושא פוליטי ומהי הגנה על זכויות משפטיות".

 

מכל מקום, אמר ראש הלשכה, הצעתו של השר, ככל שהנה קיימת, מחזקת את הפוליטיקה ואת הפוליטיקאים ומרעה עם המשפט והמשפטנים. "הפגיעה הפוטנציאלית, לפיכך, בזכויות האדם, בזכויות היסוד של הפרט, עלולה להיות קשה. בהתאם גם הפגיעה במרקם הדמוקרטי המורכב של החברה הישראלית".

 

ראש הלשכה הביע תקווה, כי הצעה זו, במידה ותונח בפני הכנסת, תידחה.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון