הודעות דוברות הלשכה

ועדת החוקה של הכנסת קיבלה את עמדת לשכת עורכי הדין: ניתן יהיה לגבות שטרות עד לסכום 500 ₪ בהוצאה לפועל

16.10.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הלשכה טענה שהיוזמה לבטל גביית שיקים עד סך 500 ₪ תפגע בשכבות החלשות.

ועדת חוקה של הכנסת בראשות פרופ' מנחם בן ששון קיבלה את עמדת לשכת עורכי הדין, לפיה ניתן יהיה להמשיך ולגבות שטרות עד לסכום של 500 ₪ בהוצאה לפועל. לשכת עורכי הדין הביעה עמדתה בענין בדיון, שנערך היום,  15.10.07, בועדה בתזכיר חוק ההוצאה לפועל, הכולל רפורמה במערכת ההוצאה לפועל.

 

עו"ד סורין גנות, יו"ר ועדת ההוצאה לפועל של לשכת עורכי הדין, שייצג את הלשכה בדיון, ציין, כי הסטטיסטיקה מאשרת, שהחובות הקטנים עד לסך 500 ₪ אינם מכבידים על ההוצאה לפועל, וכי הנפגעים העיקריים מיוזמה זו הן השכבות החלשות ובעלי העסקים הקטנים, שהשיקים הנם אמצעי התשלום העיקרי עבורם. כמו כן, אמר עו"ד גנות, כי "אם שיק על סך 500 ש"ח לא יהיה אכיף במערכת החוקית, הוא יהיה אכיף במערכת האלטרנטיבית".

 

מנתונים שהציגה הנהלת בתי המשפט בישיבת הועדה, עולה כי שיעור תיקי החובות הקטנים עד 500 ₪ הוא שולי: 1% מהתיקים הפתוחים בהוצאה לפועל בגין חובות עד 200 ש"ח ו – 6% מהתיקים בגין חובות עד 500 ש"ח.

 

כל חברי ועדת חוקה, שנכחו בדיון, תמכו בעמדת הלשכה, והביעו התנגדות לביטול האפשרות לגבות שיקים עד לסך 500 ש"ח בהוצאה לפועל. יו"ר הועדה, פרופ' בן ששון, ציין כי כל הדוברים בישיבה הם בדעה, שאם אפשר היה לא להגביל את הסכום שניתן לגבות ישירות בהוצאה לפועל אז נכון היה שלא להגביל, ולו משום שהעומס על ההוצאה לפועל של תביעות אלה אינו גדול. הבעיה היא, לדבריו, התשלומים הכרוכים בגביית שיק על סך 100 ש"ח, הכולל אגרות, עמלות ושכר טרחה. בהקשר זה, ציין, כי הועדה תדון עם כל הגורמים למציאת פתרון בענין.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון