הודעות דוברות הלשכה

לקראת הדיון מחר בועדת החוקה של הכנסת: לשכת עורכי הדין מתנגדת לביטול גביית שטרות עד לסכום 500 ₪ בהוצאה לפועל

14.10.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הלשכה: אם מכולת לא תכבד שיקים, יפגעו השכבות החלשות.

חולשת מערכת ההוצאה לפועל גורמת לחייבים לא להירתע מהליכי גביה הננקטים כנגדם. לשכת עורכי הדין סבורה, כי הרפורמה המוצעת במסגרת תזכיר חוק ההוצאה לפועל, שידון מחר, 15.10.07, בועדת החוקה של הכנסת, אינה אלא "קיצור דרך" ואוסף רעיונות שרירותיים, שלא תביא לפיתרון כלשהו ואף עלולה להחריף הבעיה ולדרדר את מערכת הגביה. יישום הרפורמה יפגע בכלכלת המדינה, בזכות הקניין של הזוכים, יפלה לרעה את האזרחים לעומת המדינה ובמיוחד את השכבות החלשות ויגרום לפריחתם של גורמי גביה מפוקפקים.

 

בין הרעיונות השרירותיים ברפורמה מוצע, כי לא ניתן יהיה לגבות בהוצאה לפועל שטרות עד לסכום של 500 ₪.

 

הלשכה סבורה, כי יוזמה זו תפגע בעיקר בבעלי העסקים הקטנים ובשכבות החלשות. רמאים מקצועיים יפזרו שיקים עד לסכום של 500 ₪, מבלי שניתן יהיה לגבותם. כתוצאה מכך, בעלי עסקים יסרבו לקבל שיקים מהלקוחות. הנפגעים הראשונים יהיו השכבות החלשות, שאין באפשרותן להשתמש בכרטיסי אשראי, ועושות שימוש בשיקים כאמצעי התשלום העיקרי. אם בעל מכולת לא יכבד שיקים, יפגעו השכבות החלשות!

 

התיקון המוצע עלול להביא להטעיית הציבור, כאילו יש ערך טוב לשטרות אלה וניתן לקבלם כאמצעי תשלום, אך רק בבוא הזוכה לממשם בהוצל"פ ייתקל במציאות המרה שאינם ניתנים למימוש שם.

 

כמו כן, סבורה הלשכה כי מדובר ביוזמה לא אפקטיבית, שעל פיה ניתן יהיה בסופו של דבר להשתמש בהוצל"פ על ידי  הגשת  תביעה  לבית  משפט בעילה שטרית. אמנם לא יהיה ניתן להגיש שטרות עד 500 ₪ ישירות בהוצל"פ, אך עדיין ניתן יהיה להגיש תביעה לבימ"ש בגין אותו שטר בשל עילה שטרית ולשלם אגרה, ולאחר קבלת פסק דין, לחזור להוצל"פ.

 

לשכת עורכי הדין פנתה לחברי ועדת חוקה בדבר היוזמה במסגרת תזכיר חוק ההוצאה לפועל, ורוב חברי הועדה הביעו התנגדות ליוזמה זו.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון