הודעות דוברות הלשכה

הוקמה ועדה ציבורית לבחינת מדיניות הטיפול בתלמידים בעלי צרכים מיוחדים בראשות השופטת בדימוס, גב’ דליה דורנר

25.09.2007

לשכת עורכי הדין ומשרד החינוך

לאחר שנים רבות בהן מדיניות הטיפול בתלמידים בעלי צרכים מיוחדים לא נידונה לעומקה ולא הובאה במסגרת דיון ציבורי רחב, החליטה שרת החינוך בשיתוף ראש לשכת עו"ד הדין ונציגי הארגונים השונים, העוסקים בפעילות למען ילדים בעלי צרכים מיוחדים, על הקמת ועדה ציבורית בראשות השופטת בדימוס, הגב’ דליה דורנר.

אתמול (ב') הכריזה שרת החינוך, יולי תמיר, במסיבת עיתונאים על הקמת ועדה ציבורית לבחינת מדיניות הטיפול בתלמידים בעלי צרכים מיוחדים, בראשות שופטת בית המשפט העליון בדימוס, הגב' דליה דורנר.

 

מסיבת העיתונאים התקיימה במעמד שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, השופטת בדימוס, הגב' דליה דורנר, ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא רון, מנכ"ל אלו"ט, מר צביקה עידן, מנכ"ל אק"ים, מר יוסי מלכה, מנכ"ל איל"ן, מר שמעון צוריאלי ונציגי העמותות השונות המטפלות בילדים בעלי צרכים מיוחדים, גב' רותי פן - מנהלת אגף חינוך מיוחד במשרד החינוך.

 

לאחר שנים רבות בהן מדיניות הטיפול בתלמידים בעלי צרכים מיוחדים לא נידונה לעומקה ולא הובאה במסגרת דיון ציבורי רחב, החליטה שרת החינוך בשיתוף ראש לשכת עו"ד הדין ונציגי הארגונים השונים, העוסקים בפעילות למען ילדים בעלי צרכים מיוחדים, על הקמת ועדה ציבורית בראשות השופטת בדימוס, הגב' דליה דורנר.

 

שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר: "משרד החינוך מתחבט במשך שנים רבות בשאלת הדרך הנכונה להענקת מענה הולם לטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים. למרות שתשובת משרד החינוך התקבלה בבג"צ, לאור חשיבות העניין ולאחר שיחות רבות שניהלתי עם הורי הילדים בעלי הצרכים המיוחדים, קיבלתי החלטה שמשרד החינוך יממן את הסייעות לגילאי 3-4 בתהליך שיושלם לאחר החג. בנוסף לכך,  כבר בשנה שעברה התחלנו ליישם יום חינוך ארוך בגני הילדים בחינוך המיוחד ביישובי הצו ובשנה זו ימשך התהליך בגני הילדים ובבתי הספר הן מבחינת יום חינוך ארוך והן בתוספת ההזנה והוא יושלם בתוך ארבע שנים.

 

השרה ציינה כי "ההתלבטות בקבלת ההחלטות בכל הנוגע לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים מערבת סוגיות רגשיות לצד בעיות תקציביות ועל כן מצאתי לנכון להקים ועדה משותפת למשרד החינוך, לארגונים השונים, ללשכת עורכי הדין ולמשרד האוצר בראשות השופטת דורנר. מטרת ועדה זו היא לנהל דיון ציבורי פתוח על הטיפול ועל אופן הקצאת המשאבים של מערכת החינוך בטיפול בילדים אלה שבסופו תוכרענה סוגיות אלו".

 

השרה תמיר הביעה תקווה שבתוך חמישה חודשים יוצגו לה מסקנות הוועדה על מנת שבשנת הלימודים הבאה יחל תהליך יישומן.

 

השופטת בדימוס, גב' דליה דורנר: "החברה בישראל באמצעות הממשלה חטאה במשך שנים כלפי תלמידים בעלי צרכים מיוחדים. לילדים אלה הזכות לחינוך והחובה על הממשלה להעניק להם אותו. אני שמחה על היוזמה וההחלטה של שרת החינוך להקים וועדה ציבורית אותה נפתח לציבור הרחב ולתקשורת. אנו נעשה כל מאמץ להציע הצעות מעשיות ולהגיע לתוצאות מרביות על מנת לקיים את אותם עקרונות שנועדו לסייע לילדים בעלי צרכים מיוחדים. ילדים שיקבלו את החינוך הנכון ישתלבו בחברה והחברה תצא מכך נשכרת".

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא רון: "לאחר ההפסד בעתירה של הארגונים פניתי לשרת החינוך בעניין זה בתוך זמן קצר אנו מצויים במציאות לפיה נעתר משרד החינוך אחר דרישות העותרים במלואם. בלשון ציורית יולי תמיר נתנה צו מוחלט אשר לא ניתן על ידי השופטים בעתירה ובכך העניקה לילדים בעלי צרכים מיוחדים בגיל קריטי בהתפתחותם סיוע בדמות סייעות ושילוב במערכת החינוך הרגילה. השופטת דורנר ללא כל ספק היא האדם הנכון ביותר, בעלת הכישורים והניסיון הנחוצים לתפקיד כה חשוב. לשכת עורכי הדין תיקח חלק בוועדה הציבורית מתוך תפיסה של מעורבות חברתית ועשייה למען הקהילה.

 

מנכ"ל אלו"ט, צביקה עידן: בירך על הקמת הועדה והצהיר כי הוא מביע אמון מלא בשופטת דליה דורנר "אני מאמין כי עם תחילת יישום מסקנות הוועדה נושא הטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים ישודרג באופן משמעותי בתוך מערכת החינוך. אני יודע כי המלצותיהן של ועדות קודמות יושמו באופן חלקי ביותר ואני מקווה כי במקרה הזה המלצות ועדה זו תיושמנה במלואן. אני מקווה כי בסופו של תהליך זה כל ילדה וילד הזקוקים לכך יזכו לתקציב והטיפול הראויים לצרכיהם במסגרת החינוך הרגיל והחינוך המיוחד.

 

עם סיום דבריו העניק מנכ"ל אלו"ט לוח שנה מעוטר בציורי הילדים האוטיסטים על מנת להזכירה מועד סיומה הצפוי של ועדה זו תוך ציפייה גדולה לעמוד בלוחות הזמנים.

 

מנכ"ל אקי"ם, יוסי מלכא: השרה החליטה בצעד אמיץ לשלב את המגזר השלישי, לקבוע סדר יום לחינוך המיוחד, והיא ראויה על כך לברכה. העובדה שהשופטת דורנר קיבלה על עצמה תפקיד זה מהווה דרבון ליישום המעשי של הדו"ח. זוהי הזדמנות גדולה לשיתוף פעולה בין הממשלה לבין הארגונים שכולי תקווה כי ישא פירות. אני משוכנע כי ניתן להגיע להסכמה רחבה בכל הנוגע לטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים. אני מקווה כי לא מדובר בדו"ח שיעלה אבק ושגם שרת החינוך וגם השופטת דורנר, בגיבוי הציבורי הנדרש, יפעלו ליישום מלא של הדו"ח".

 

מנכ"ל איל"ן, שמעון צוריאלי: ועדה זו נועדה לתת מענה כולל לבעיות השונות העולות חדשות לבקרים, בעיקר במסלולים משפטיים.עתה יש לגייס את השכל הישר כדי למצוא את האיזון הנכון ולתת פתרונות שונים לבעיות בתחום זה. לא נוכל לאפשר שמסקנות ועדה זו תהינה כאבן שאין לה הופכין ואנו נהיה שותפים לאורכה של הדרך.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון