הודעות דוברות הלשכה

נשיאת בית המשפט העליון: "את השערים הללו של בית המשפט אסור לסגור בפני הציבור הרחב"

20.09.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמרה הנשיאה בטקס לפתיחת שנת המשפט תשס"ח בבית הלשכה בירושלים. ראש הלשכה: "לגבי יוזמות שר המשפטים – ככל שהרעיונות משמעותיים יותר ונוגעים בבסיס השיטה המשפטית – דרוש דיון ציבורי רחב ככל האפשר בעניינם".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, וראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמרו את הדברים בטקס חגיגי לפתיחת שנת המשפט תשס"ח, שנערך ביום 18 בספטמבר 2007 בבית לשכת עורכי הדין בירושלים. בטקס השתתפו צמרת מערכת המשפט, שופטים, שופטים בדימוס, היועץ המשפטי לממשלה, נשיא בית הדין הצבאי לערעורים, חברי כנסת ועורכי דין.

 

ראש הלשכה התייחס למתיחות שבין משרד המשפטים לבית המשפט העליון, וציין באשר ליוזמות שר המשפטים: "ככל שהרעיונות רחבים יותר, משמעותיים יותר, נוגעים בבסיס השיטה המשפטית – הם דורשים דיון ציבורי רחב ככל האפשר בעניינם. אי אפשר בילתו. השיח הזה יכול להיות אקדמאי, מקצועי, פוליטי, ציבורי או אחר. אני סבור שועדה ציבורית היא העוגן האיכותי והמקיף ביותר לכך".

 

עוד הוסיף ראש הלשכה, כי "אין העיסוק בנושאים כועדות איתור, סניוריטי בערכאות נמוכות, קדנציות של נשיאים, חלוקת תקנים, קידום עורכי דין פרטיים רבים יותר לשפיטה, שינוי מבנים של הרכבים משפטיים וכיו"ב, דומה לעיסוק בנושאים כמו בחינת הביקורת השיפוטית, שאלת עצמאות מערכת המשפט, העלאת רעיונות בדבר שינוי הרכב הועדה לבחירת שופטים, בחינת סוגיית השפיטות, פגיעה בעילות הביקורת המנהלית וחס וחלילה העלאת הרעיון לפגוע בזכות העמידה".

 

"אני פונה לשר ומבקש שיזכור שלא תמיד שר המשפטים יהיה פרופ' מוערך עם עשרות שנות ניסיון איכותיות, שאינו חבר מפלגה ואינו חבר כנסת. הבאים אחריו יהיו קרוב לוודאי פוליטיקאים מובהקים, שיפעלו כפוליטיקאים ויתנהגו כפוליטיקאים. ואני כבר התבטאתי ואמרתי שעדיף בלי חצרות כלל, אולם אם לא ניתן ליצר מציאות נטולת חצרות, עדיפה בעיניי החצר השיפוטית על זו הפוליטית", ציין ראש הלשכה.

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, ברכה את ראש הלשכה שנבחר לא מכבר לתפקידו, עו"ד גיא-רון. "בחירתו מסמלת אמון של עורכי הדין בחובתם לקידום המקצוע, לחיזוק שורות עורכי הדין מבחינה מקצועית, לחיזוק ההתמחות המשפטית שכל עורכי הדין נזקקים לה, ולא פחות מכך מחויבות להגנה על זכויות האדם, על זכויות מיעוטים ועל זכויותיהם של קבוצות חלשות בתוכה".

 

הנשיאה ביניש התייחסה לזכות העמידה באמרה כי "הצעה לצמצם את "כרטיס הכניסה" לבית המשפט שנפתח עוד לפני למעלה מ- 30 שנה, שבה ומנסרת בחלל המשפטי שלנו...עלינו לעמוד על משמר שלטון החוק, והערובה לקיומו היא בכך שדלתות בית המשפט פתוחות ותהיינה פתוחות כאשר מדובר בהפרת חוק, או במעשה של אי חוקיות מצד רשויות הממשל במסגרת מילוי תפקידן, וכמובן כאשר מדובר בפגיעה שלא כדין בזכויות אדם. "את השערים הללו של בית המשפט אסור לסגור בפני הציבור הרחב".

 

שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן, הדגיש שהנושא החשוב והכאוב ביותר במערכת המשפט הוא התמשכות ההליכים. "התמשכות ההליכים הוא אחד מהגורמים שמביאים לפגיעה באמון הציבור במערכת. כדי להתמודד עם הבעיה יש צורך, בין היתר, בתיקוני חקיקה, ויש כבר הצעה לתיקון חוק בתי המשפט שתובא לאישור ועדת שרים לענייני חקיקה, להקלה על העומס בבתי המשפט". בנוסף, הביע השר תקווה, שעורכי דין בכירים בעלי רמה יציגו מועמדותם לשפיטה. "שיפוט זה לא עבודה רגילה. יש לראות בה כשליחות".

 

יו"ר ועדת חוקה של הכנסת, פרופ' מנחם בן ששון, התייחס אף הוא למתיחות שבין שר המשפטים לנשיאת בית המשפט העליון. "מי שמנסה לצייר את הדיאלוג שמתנהל בין הרשות השופטת למבצעת כדיאלוג בינארי ואישי – חוטא. הרשות השופטת והמבצעת יאמרו דבריהם בצורה מסודרת לא במקטעים אלא כמשנה סדורה בפני הציבור. וועדת חוקה תעשה את הבירור. להעמיד ויכוח עקרוני על ציר אישי הוא פתח ברור לאבדן לגיטימציה הן של הרשות המבצעת והן של הרשות השופטת".

 

במהלך הטקס הוענק פרס הלשכה לשנת תשס"ז לפרופ' קנת מן, שהיה מהוגיה וממקימיה של הסנגוריה הציבורית ועמד בראשה עד לשנת 2002. פרופ' מן תרם רבות לקידום זכויות חשודים ונאשמים, וכיום הנו בעל משרד לעריכת דין ומרצה באקדמיה. פרופ' מן נשא דברי ברכה בטקס, וציין, בין היתר, שהסנגוריה הציבורית הביאה עמה שתי בשורות חשובות, האחת, העמדת ייצוג לעצורים ולנאשמים אשר בעבר לא יוצגו, והשניה, העלאת איכות הייצוג שניתן לנאשמים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון