הודעות דוברות הלשכה

כנס בלשכה למען נפגעי חפציבה - לא מתוך חובה אלא ממקום של אכפתיות ומעורבות חברתית

11.09.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון: "הלשכה נרתמה להעניק עזרה ראשונה ולסייע לנפגעים לא מתוך חובה אלא ממקום של אכפתיות ומעורבות חברתית...אפעל לשינוי הכלל, באופן שעורך הדין של הקבלן לא יוכל לייצג גם את הרוכש לענין רישום הזכויות".

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, אמר את הדברים בכנס שנערך ביום חמישי האחרון, 6 בספטמבר 2007, למען ציבור רוכשי הדירות, שנפגעו בעקבות קריסת חברת חפציבה.

 

לדברי ראש הלשכה, ברגע שנודע כי חברת חפציבה קרסה, וציבור שלם של רוכשים נותרו ללא קורת גג, לשכת עורכי הדין נרתמה להעניק עזרה ראשונה לציבור הרוכשים, ולהסביר להם מה ניתן לעשות בשלב בו הם מצויים. "זה אינו תפקידנו האוטומטי, אולם שמחנו להעמיד בימה לטענות הנפגעים, וכן לסייע ולהדריך בדבר קבלת ייצוג משפטי במצב שאליו הם נקלעו. מבין ציבור הנפגעים ישנם אלה הזכאים לסיוע משפטי מטעם המדינה ואלה שיוכלו לקבל סיוע וייצוג במסגרת תכנית "שכר מצווה" של הלשכה".

 

עוד הוסיף ראש הלשכה, כי הלשכה בראשותו תהיה מעורבת במובן הציבורי ותגלה אכפתיות לא רק בנושא של נפגעי חפציבה, אלא גם בנושאים אחרים. "הלשכה תסייע כפי יכולתה לקבוצות בציבור, בוודאי קבוצות חלשות ונפגעות". ראש הלשכה ציין, שהלשכה תפעל להדגיש את העובדה, שמשרדי עורכי הדין, המייצגים את הקבלנים, מחויבים גם כלפי הרוכשים בנוגע לרישום הזכויות, ועורכי הדין מולם יעשו עבודתם בייצוג הרוכשים. בהקשר זה, ציין, כי יפעל לשינוי הכלל, באופן שעורך הדין של הקבלן לא יוכל לייצג גם את הרוכש לענין רישום הזכויות. "יש לדאוג שאל מול עורכי הדין של הקבלנים יהיו עורכי דין שייצגו אך ורק את ציבור הרוכשים".

 

עו"ד אילן שרקון, יו"ר ועדת קנין, מקרקעין וחוזים של הלשכה, ציין שהכנס שארגנה הלשכה נועד לתת מענה ראשוני לציבור רוכשי הדירות מחפציבה, וכן להעניק הסברים וכלים כדי למנוע סיטואציה כזאת בעתיד, שבה ציבור שלם של רוכשי הדירות נותר ללא מענה. "חלק מהסיבות לכך נובע מהעובדה, שהרבה מאוד רוכשים לא היו מיוצגים כלל. רכישת דירה היא אחת העסקאות המשמעותיות והמורכבות שאדם עושה בחייו, אבל כולנו מקלים ראש. אם אותו חלק מציבור הרוכשים היה מקבל ייצוג מינימלי, הוא היה יודע שעליו לקבל ערבות".

 

עו"ד יצחק קמחי, הממונה על הגנת הצרכן, במשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה, אמר כי "הקריסה של חפציבה נפלה עלינו כמו אסון". לדבריו, מאות משפחות עדיין מצויות ללא ערבות בנקאית, אולם לגבי מרבית הנפגעים נראה שהמצב פחות נורא ממה שהם התרשמו בהתחלה.

 

עו"ד אבנר כהן, דיבר על הפעולות המשפטיות שעל רוכשי דירות לבצע בעת חדלות פרעון של הקבלן. עו"ד כהן מיפה את כלל רוכשי הדירות לשלוש קבוצות עיקריות : רוכשים שקיבלו חזקה כדין של הדירות, רוכשי דירות שטרם קיבלו חזקה כדין אולם מחזיקים ערבות בנקאית או בטוחה אחרת, ורוכשי דירות ששילמו את התמורה או חלקה ולא קיבלו חזקה, ערבות או בטוחה אחרת. לדבריו, לכלל רוכשי הדירות, רצוי שמישהו יקנה את קבוצת חפציבה או חלק מהקבוצה במסגרת הקפאת ההליכים ויעשה הסדר נושים. זאת, בין היתר, בשל העובדה שבמסגרת הסדר נושים שייעשה, ניתן יהיה להציע פתרון לרוכשי הדירות שאין להם ערבות, אולי גם בעזרה של המדינה. רוכשים שקיבלו חזקה כדין צריכים להגיש תביעת חוב, כאשר יש חובות והתחייבויות, כגון רישום הזכויות בטאבו, תיקון ליקויי בנייה או פיצוי חוזי. על רוכשים בעלי ערבות בנקאית שלא קיבלו חזקה לבדוק קודם כל את הערבות עצמה, ובהמשך לבדוק מי הוא כונס הנכסים על הפרויקט שלהם. לגבי הקבוצה של הרוכשים ללא ערבות, ניתן יהיה למצוא פתרון במסגרת הסדר נושים. מי שפלש לדירה שרכש עד יום 6.8.07 לעת עתה לא יפונה ממנה. מי שפלש לדירה לאחר יום 6.8.07, והדירה אינה שייכת לפרויקטים שבוצעו על ידי חברת חפציבה, צריך לקחת בחשבון שהוא אינו מוגן מפני פינוי.

 

עו"ד יעל פנקס, חברת ועדת קנין ומקרקעין של הלשכה, דיברה על הסיכונים הכרוכים ברכישת דירה מקבלן. לדבריה, כאשר רוכשים דירה מחברה קבלנית, בד"כ רוב הקבלנים נעזרים במימון בנקאי, המבטיח עצמו באמצעות הטלת שיעבוד על המקרקעין. הכספים שהרוכשים מעבירים לטובת הקבלן, מועברים לזכותו של חשבון הבנק המלווה. במצב זה יש לדרוש ערבות בנקאית או להעביר את הכסף באמצעות עורך הדין שלכם. "זכרו, שאף אחד לא יכול לומר לכם לא להיעזר בעו"ד, ואם הדבר נעשה, אל תתקרבו לעסקה. אף אחד לא כופה עליכם לרכוש את הדירה !". עו"ד יצחק פרידמן, חבר ועדת קנין ומקרקעין של הלשכה, דיבר על הבדיקות והאמצעים להגנה על זכויות רוכשי דירות במסגרת הסכמי מכר במקרים של חדלות פרעון של הקבלן. לדבריו, סימני האזהרה בענין חפציבה היו ידועים מזה זמן רב.

 

עו"ד עדי קומרינר-פלד מהסיוע המשפטי של המדינה הסבירה, כי מי שנמצא זכאי על פי קריטריונים יוכל לקבל ייצוג משפטי ללא תשלום מטעם המדינה. לדבריה, הוציא מנכ"ל משרד המשפטים הנחייה ספציפית באשר לנפגעי חפציבה, לפיה כל נפגע זכאי לשיחה ראשונית עם עו"ד בתשלום אגרה על סך 28 ₪ בלבד. מדובר במתן ייעוץ ראשוני בלבד, ובהמשך, כאמור, מי שיימצא זכאי, יקבל סיוע וייצוג מהמדינה.

 

עו"ד שירי דביר, מנהלת תכנית "שכר מצווה" של הלשכה למתן סיוע וייצוג משפטי בהתנדבות הדגישה, כי ייעשו מאמצים במסגרת התכנית לסייע בהתנדבות לרוכשים שנפגעו, העומדים בקריטריונים, ושאינם זכאים לקבל את הסיוע מהמדינה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון