הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין פועלת להנצחת עורכי דין באוסטריה שרישיונם נשלל ב- 1938

23.08.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לשכת עורכי הדין בישראל פעלה במשך מספר שנים לשכנע את הלשכה האוסטרית ולשכת עורכי הדין של וינה לעקוב אחר הלשכה הגרמנית, ולפעול לכיבוד זכרם של עורכי הדין היהודים, שפעלו באוסטריה ושרישיונם נשלל בשנת 1938, עם עליית שלטון הנאצים במדינה.

התגובות הפושרות וההתחמקות של משרד המשפטים וארגוני עורכי הדין קיבלו תפנית, כאשר ד"ר בן-איבל נבחר להיות נשיא לשכת עורכי הדין באוסטריה. בכנס הלשכה באילת במאי 2007 השתתפה ד"ר אליקס פרנק-טומסר, חברת נשיאות הלשכה האוסטרית, והביאה עמה את רשימות עורכי הדין היהודים, שנמחקו מרשימת עורכי הדין בחודשים שבין 31.10.1938 ל- 31.12.1938 על פי צו ממשלתי;

 

בוינה היו עד אז 1754 עורכי דין יהודים, ובשאר ערי אוסטריה היו עוד 122 עורכי דין יהודים.

 

באמצעות רשימת עורכי הדין, שנבדקה ע"י ועדת היסטוריונים ובמיוחד ע"י דר' קלמנס יבלונר, נערכה בדיקה  במאגרי הנתונים ב"יד ושם", ובכללם רשימות גטו לודז', דפי עד, ספר הזיכרון של טרזין ורשימת קרבנות השואה באוסטריה. העדויות שהצטברו בארכיונים בישראל ובאוסטריה יאפשרו לערוך ספר זכרון, ובו פירוט תולדות חיים של עורכי דין יהודים אלה.

 

"לשכת עורכי הדין האוסטרית שמה לה ליעד לסיים את עבודת עריכת ספר הזיכרון והוצאתו לאור עד שנת   2009". כך מסר עו"ד יואל לוי, יו"ר ועדת יחסי ישראל-גרמניה של הלשכה.

 

לשכת עורכי הדין בישראל מברכת על היוזמה, ותפעל במרץ על מנת שהפעילות באוסטריה להנצחת עורכי הדין תימשך.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון