הודעות דוברות הלשכה

ראש לשכת עורכי הדין: להטיל עונש של עבודות שירות למשך זמן רב יותר במקום מאסר - במקרה של גרימת מוות ברשלנות

22.07.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

דברי ראש הלשכה נאמרו בתגובה לפס"ד של כבוד השופט אמינוף בו ציין כב’ השופט שהגיע העת להחמיר באופן דרמטי העונשים המוטלים על נאשמים, הגורמים למותם של בני אדם בנהיגה ברכב.

בתיק פלילי 1120/05 שהתנהל בבית המשפט המחוזי בנצרת התייחס כבוד השופט אמינוף בגזר הדין באופן כללי לרף הענישה בעבירות של גרימת מוות בתאונות דרכים. לדבריו, העונשים שהוטלו בעבר, לרבות בפסק הדין בענין עו"ד דורי קלגסבלד קלים יתר על המידה, והגיע העת להחמיר באופן דרמטי העונשים המוטלים על נאשמים, הגורמים למותם של בני אדם בנהיגה ברכב.

 

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, ציין כי מבלי להיכנס לפרטי המקרה הנדון, צר לו על דברים אלה ככל שהינם מתייחסים לעבירות של גרם מוות ברשלנות. "גישת ההרתעה כמרכיב מרכזי בענישה הנה שגויה ואנכרוניסטית. על הענישה להביא תועלת לחברה, לקורבן או לסביבתו ולעבריין המורשע. שום תועלת מסוג זה לא תצמח מקילוף ירקות משך זמן ממושך מאחורי סורג ובריח על ידי אדם נורמטיבי. רגש הנקמה המוצדק של משפחות הקורבנות אינו הגורם הדומיננטי בקביעת מרכיב הענישה".

 

ראש הלשכה הוסיף, כי בכוונתו להציע למוסדות לשכת עורכי הדין ליטול מחד, חלק פעיל יותר במלחמה בתאונות הדרכים, בין היתר, על ידי הקמת פורום מיוחד בנושא. "במקביל, הלשכה תיזום תיקון לחוק באופן שניתן יהיה להטיל על מורשעים בעבירות גרם מוות ברשלנות עונש של עבודות שירות למשך זמן רב יותר מהנהוג היום, בתוספת מגבלות נוספות על חייהם הנורמטיביים, ובכלל זה מעצר בית, שלילת רישיון למשך תקופה ארוכה, פעילות למשך זמן ממושך עבור הקהילה בנושאים של תאונות דרכים וכיוצא בזה, אולם, ללא מאסר בפועל, שהנו חסר תכלית בנסיבות אלה. מאסר בפועל נועד לעבריינים נושאי מחשבה פלילית ולא למורשעים בעבירות רשלנות".

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון