הודעות דוברות הלשכה

שופט בית הלורדים האנגלי הלורד הופמן: "בבית המשפט העליון שלנו רק השופטים ממנים את השופטים"

19.06.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הלורד ליאונרד הופמן, שופט בית הלורדים האנגלי – המקביל לבית העליון בישראל, אמר את הדברים בראיון בלעדי לבטאון לשכת עורכי הדין "עורך הדין" – יוני 2007, שרואה אור בימים אלה. את הראיון ערכו עוה"ד רון דרור ויואב כספי.

לדברי הלורד הופמן, בפועל, בכל פעם שמתפנה מקום בבית הלורדים, ה- Chief Justice מכנס את כל חבריו לבית הלורדים והם דנים במועמדים הפוטנציאליים ומגבשים החלטה, שהופכת להמלצה של ה- Chief Justice שראש הממשלה תמיד מכבד. כך שלמעשה אין שום מעורבות פוליטית בבחירה והבחירה נעשית על ידי חברי בית הלורדים. הנבחר לא עובר כל הליך של שימוע ולא בודקים את הדעות הפוליטיות שלו.

 

עוד הוסיף, שלמרות זאת, בקרוב תשתנה השיטה באנגליה לשיטה חדשה שתבטיח עוד יותר את אי המעורבות הפוליטית במינוי שופטים ותמנע גם את מראית פני הדברים לפיה ראש הממשלה ממנה את השופטים. לפי השיטה החדשה תקום ועדה מיוחדת שתכלול נציגים שונים של מערכת המשפט ואישי ציבור, שתבחר את השופטים "בלי מגע ידם של הפוליטיקאים".

 

הלורד הופמן הדגיש בראיון כי במסורת ממנה בא לא "הכל שפיט" ו"המשפט איננו בכל". לדבריו, הוא לא יכול לדמיין שבית משפט בבריטניה עוסק בנושא הלחימה בעיראק – אם לא מדובר בפשע מלחמה.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון