הודעות דוברות הלשכה

ועדת שלטון החוק של לשכת עורכי הדין לשר הפנים: "לבדוק שלא נשקפת סכנת חיים לפליטים מליבריה לפני שמחליטים לגרשם מישראל"

06.06.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

יו"ר ועדת שלטון החוק וזכויות האזרח של לשכת עורכי הדין, עו"ד מרדכי וירשובסקי, פנה לאחרונה לשר הפנים, רוני בר-און, וליו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה, חה"כ אופיר פינס, בבקשה לסייע ל-86 הפליטים הליברים השוהים בישראל.

עו"ד וירשובסקי ציין בפנייתו, שבישראל חיים כיום 86 פליטים ליברים, מתוכם 16 ילדים עד גיל 6 שנולדו כאן. "עד עתה, בשש עשרה השנים האחרונות, שהו הפליטים בארץ תחת חסות נציבות האו"ם לפליטים, אך לאחרונה החליטה זו שליבריה היא כעת מדינה בטוחה, ולכן מעמד הפליטים שלהם מבוטל".

 

"החלטה זאת מתעלמת מהמצב המסוכן שעדיין שורר בליבריה, במיוחד עבור פליטים שברחו בעקבות רדיפה אתנית, פוליטית או אחרת, ומקריאתה של נשיאת ליבריה לאומות העולם בבקשה שלא לשלוח, בשלב זה, את הפליטים בחזרה. ההחלטה מתעלמת גם מכך שבשנת 1997 הוכרזה בראשונה הפסקה בלחימה, ועם שובם של פליטים מכל העולם (כולל שניים מישראל) - הם היו הראשונים להרצח בעת חידוש הקרבות זמן מועט לאחר מכן. בעוד שמדינות רבות אחרות החליטו לאשר את המשך שהיית הפליטים בתחומן, משרד הפנים הישראלי הודיע לפליטים שעליהם לעזוב את גבולות המדינה עד 31.3.07, ואם לא – יגורשו".

 

לדברי עו"ד וירשובסקי, ועדת הפנים של הכנסת נדרשה לענין והחליטה לקרוא למשרד החוץ לבחון לעומק את מצב העניינים הפוליטי בליבריה, בהמליצה למשרד הפנים להאריך את אשרות השהייה של הפליטים עד סוף השנה. "מאז התכנסה ועדת הפנים עברו כ-3 חודשים. הליברים, שמצאו את עצמם במצב בו שהייתם עמדה להפוך ללא-חוקית, הגישו בקשות אינדיבידואליות לקבלת מעמד פליט אצל סוכנות האו"ם לפליטים, ופנייה זו זכתה אותם בשלושה חודשים נוספים של שהות חוקית בארץ, עד שוועדה של הסוכנות תכריע לגבי כל אחד ואחד מהם באופן פרטני".

 

עו"ד וירשובסקי ציין שועדת שלטון החוק של הלשכה דנה בנושא ושמעה הן את נציג הועד למען הפליטים, מר חגי מטר והן פליט המתגורר בישראל מזה כ-15 שנה. בעקבות הדיון החליטה הועדה, כי מן הראוי שבטרם תתקבל החלטה בדבר גירוש, אם בכלל, תתבצע בדיקה קפדנית לגבי כל אחד מהפליטים לוודא ששובו לליבריה לא יסכן את חייו.

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון