הודעות דוברות הלשכה

היועץ המשפטי לממשלה: "ללשכת עורכי הדין תפקיד חשוב בביקורת על מתקני המעצר"

02.05.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

לאחרונה פרסם צוות פיקוח בתי מעצר של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד בני שטיינברג דו"ח ממצאי ביקורות שנערכו בבתי מעצר ברחבי הארץ.

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שקיבל לידיו את הדו"ח, בקש לציין במכתב ששיגר ללשכה את התפקיד החשוב של לשכת עורכי הדין בביקורת על מתקני המעצר, הנוגע בסוגיה רגישה וחשובה של שמירת זכויות אדם בסיסיות.

 

לדבריו, דווקא כמי שגם עומד בראש מערכת התביעה הכללית, סבור הוא שמחובתם לעשות כל שניתן בכדי שהתנאים בהם מוחזקים אסירים ועצורים יעמדו בסטנדרטים מינימליים המתחייבים משמירה על כבוד האדם ועל צלם אנוש. "לא מעט נעשה בתחום זה בשנים האחרונות, אך המלאכה עוד רבה", ציין היועץ, והוסיף שהדו"ח יועבר לבחינת הגורמים המקצועיים במשרד המשפטים.

 

כזכור, הדו"ח מתייחס לביקורות שנערכו ב–18 בתי מעצר משטרתיים ברחבי הארץ, מנובמבר 2005 עד פברואר 2007, ועולה ממנו, שעדיין קיימת פגיעה בזכויות אדם בסיסיות של עצורים, והמשטרה ממשיכה להפר את הוראות החוק הנוגעות לתנאי המעצר.

 

בדו"ח צוין, שהליקוי השכיח במתקני מעצר רבים הוא החזקת עצורים מעל שבעה ימים, ולעיתים משך שבועות, בלא שניתנת להם אפשרות ליציאה יומית לאויר הפתוח. כמו כן, המענה הרפואי שניתן לעצורים הוא בלתי מספק, ובמיוחד בתחום הפסיכיאטרי והנפשי, ויש בכך להחמיר את התופעה של התאבדויות עצורים. בין השנים 2000 עד 2005 התאבדו בבתי מעצר של משטרת ישראל כחמישים עצורים. בשבע השנים האחרונות אירעו בבתי המעצר המשטרתיים קרוב לתשעה מקרי התאבדות בממוצע בכל שנה.

 

בנוסף, מצביע הדו"ח על בעיית הצפיפות הקשה. על פי התקנות, בתא המעצר לא יהיו יותר מ- 4 מיטות לעצורים, והשטח הממוצע לעצור בתא לא יפחת מ- 4.5 מ"ר. בבית המעצר בזכרון יעקב קיים תא בו משוכנים 10 עצורים. נמצאו גם בעיות בהיגיינה בחלק מהמתקנים (למשל בשל אי הפרדה בין המקלחת והשירותים), באופן הפוגע בכבוד העצורים ; בעיות באיוורור ; קשיים בגישה החופשית לטלפון (לגבי מי שזכאי לכך) ; עיכוב פגישתם של עורכי דין עם עצורים שבאו לבקר ועוד.

 

עורכי הדו"ח מטעם הלשכה, עו"ד בני שטיינברג ועו"ד חיים קנת, ציינו, שלשכת עורכי הדין נאבקת זה שנים על הבטחת זכויות יסוד לעצורים ולאסירים מתוך תפיסה כי איכותה של החברה הישראלית תיבחן דווקא בדרך התייחסותה למי שמצוי לכאורה בשולי החברה. ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, הציב את תנאי הכליאה בישראל בשורה הראשונה של הנושאים עליהם נאבקת הלשכה, כאחד מן הביטויים המובהקים של כבוד האדם.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון