הודעות דוברות הלשכה

ראשי הלשכות של ישראל וגרמניה מנציחים את זכרם של עורכי דין יהודים בגרמניה

17.04.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

בעקבות ביקור משלחת עו"ד מגרמניה בישראל בשנה שעברה וחתימת אמנת הידידות בין הלשכה הישראלית ללשכה הגרמנית, הוזמן ראש לשכת עורכי הדין בישראל, ד"ר שלמה כהן, לביקור פרידה בגרמניה.

ראש הלשכה ומשלחת של נציגים נוספים מהלשכה ביקרו בוילה על אגם ונזה בברלין שבה הוחלט על "הפתרון הסופי של השאלה היהודית", וכן סיירו במוזיאון היהודי ובפרלמנט הגרמני ובמיוחד בחלק שנשאר מהרייכסטאג לאחר שריפתו בשנת 1933.

 

במהלך הביקור נערכו דיונים עם חברי הלשכה הגרמנית על בעיות מעמדם של עורכי הדין, אתיקה מקצועית ותקנות שכר טרחת עו"ד. כמו כן, התקיים רב שיח בנושאי לחימה בטרור על ידי רשויות המדינה, שבמהלכו הובהר ההבדל הברור בין הבעיות בגרמניה שבה נזכרים "בקבוצת הצבא האדום" שפעלה ב- 1977 או בטייס תימהוני שאיים להתרסק עם מטוסו בבניין בנק בפרנקפורט לעומת אמצעי טרור שמופעלים מדי יום בישראל במטרה להשמיד את מדינת ישראל.

 

השופט, ד"ר רינהרד גאייר, מבית המשפט לחוקה בגרמניה הציג את המקרים בהם גוברת הגנת הפרטיות, על הסמכות של רשויות המדינה לבצע חיפושים ולהצליב מידע.

 

התובע הפדרלי, ד"ר גרינבאום תיאר את שיתוף הפעולה בין הרשויות בגרמניה, ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, הסביר את המבחנים שמפעיל בית המשפט העליון בישראל בעניין גדר ההפרדה ונושאי ביטחון אחרים, שבמסגרתה מחיל בית המשפט את עקרון המידתיות ומקפיד על איזון בין השמירה על זכויות אדם לבין ההגנה על בטחון הציבור.

 

ד"ר יורם דנציגר, יו"ר המכון להשתלמות עו"ד של הלשכה, סקר את פסק הדין בענין איחוד משפחות על רקע הפיגוע במלון פארק בנתניה ואירועי טרור אחרים שבוצעו ואף אלה שלא בוצעו, תוך דיון בחובה של המדינה להגן על אזרחיה.

 

יום מיוחד בביקור הוקדש לעיר המבורג בה נערך טקס גילוי הלוט מעל אבן זכרון (בגרמנית: "מכשול") לזכרו של עו"ד מנפרד הורוביץ, שהתאבד כאשר נאלץ להפרד מאשתו ובתו ולעזוב את גרמניה בשל היותו יהודי. המבורג הנהיגה אבני זכרון כאלה ליד בתיהם של יהודים שגרו בעיר עד תקופת השואה.

 

ראש הלשכה של המבורג, ד"ר אכסל פילגס, והסנטור לענייני משפט מר לודמן, ערכו קבלת פנים בבניין עיריית המבורג בהשתתפות 130 בכירים במערכת המשפט ואנשי ציבור.

 

העיתון הגדול בעיר "המבורגר אבנדבלאט" פירסם כתבה גדולה לרגל הביקור והסרת הלוט מעל אבן הזיכרון.

 

הביקור הסתיים בארוחת ערב בהשתתפות כל ראשי לשכות עורכי הדין בגרמניה. חלקם הגיע מרחוק לביקור זה. ראש הלשכה הגרמנית, ד"ר ברנהרד דומבק, וד"ר שלמה כהן, העלו על נס את אמנת הידידות, שבמסגרתה יבקרו בשנה הבאה חברי ועדים של לשכות עורכי הדין לביקור מיוחד שיתחיל בערב יום הזיכרון לשואה ביום 30.4.2008.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון