הודעות דוברות הלשכה

יו"ר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין למנהל בתי המשפט: "נדרש שיתוף פעולה עם השופטים במאבק ב"מאכערים" המסיגים את גבול מקצוע עריכת הדין"

05.04.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

יו"ר ועד מחוז חיפה של לשכת עורכי הדין, עו"ד רחל בן ארי, פנתה למנהל בתי המשפט, השופט משה גל, בבקשה לקדם שיתוף פעולה עם השופטים במאבק ב"מאכערים", המסיגים את גבול מקצוע עריכת הדין.

פנייתה של עו"ד בן ארי באה בעקבות פניות רבות, שהגיעו לועדה להגנת המקצוע של מחוז חיפה בראשות עו"ד חווה מרצקי, על  אנשים, שאינם בעלי הכשרה משפטית ורשיון לעסוק במשפטים, המגישים בשם אזרחים שונים בקשות לפשיטת רגל ואף מופיעים בפני שופטים כמייצגים. מדובר בהסגת גבול מקצוע עריכת הדין, דבר פסול לפי הוראות סעיף 20 לחוק לשכת עורכי הדין, האוסר על מי שאינו עורך דין מוסמך לעסוק בייצוג אדם אחר בפני גופים בעלי סמכות שיפוטית, לערוך מסמכים בעלי אופי משפטי ולתת ייעוץ וחיווי דעת משפטיים.

 

במכתבה למנהל בתי המשפט, ציינה עו"ד בן ארי, כי "לצערנו אנו עדים חדשות לבקרים לתופעות של הפרת סעיף 20 לחוק לשכת עורכי הדין בדמותם של אנשים שאינם עורכי דין המתדפקים על משרדי ההוצאה לפועל, מסתובבים במסדרונות בתי המשפט, עורכים מסמכים משפטיים עבור מתדיינים ואף נכנסים לאולמות ומופיעים בפני השופטים כמייצגים (המכונים בלשון העם "מאכערים")".

 

לדברי עו"ד בן ארי, "תופעה בלתי חוקית זו – של המאכערים – מעבר לפגיעתה הקשה בעורכי הדין ובפרנסתם, פוגעת גם בציבור המתדיינים אשר אינו מסוגל להבחין בטיב השירות ובמידת המקצועיות, מצוי במצוקה ונתון ללחצים והשפעות. האזרח לא בהכרח מודע לכך שהאיש שממנו הוא מקבל שירותים משפטיים ולו הוא משלם איננו עורך דין".

 

עו"ד בן ארי הדגישה, שהתופעה המדאיגה מחייבת התגייסות מלאה ושיתוף פעולה גם מצד הנהלת בתי המשפט והשופטים עצמם, "שכן אנו יכולים לטפל בתופעה באופן נקודתי ורק בידיכם האפשרות ליתן לה מענה במישור המערכתי והכולל".

 

בהקשר זה, הוסיפה עו"ד בן ארי, שנמסר לה, כי יש שופטים אשר מאפשרים ל"מאכערים" להופיע בפניהם, למרות שידוע להם שמדובר באנשים שאינם עורכי דין.

 

בתגובה לפנייה הודיע מנהל בתי המשפט, כי המכתב בענין הופץ בקרב השופטים, המזכירים הראשיים בבתי המשפט והמוציאים לפועל, וכי הוא מקווה שבכך יהיה כדי לשמור על מצוות הוראת סעיף 20 לחוק לשכת עורכי הדין.

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון