הודעות דוברות הלשכה

נציג לשכת עורכי הדין בועדה לבחירת שופטים, עו"ד יורי גיא-רון, בישיבת הפורום הפלילי: " מקרה אריה שרעבי גרם נזק. אני קורא לסנגורים להציע מועמדות לשפיטה"

29.03.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

נציג לשכת עורכי הדין בועדה לבחירת שופטים, עו"ד יורי גיא-רון, אמר אתמול, 27.3.07, בישיבת הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד רחל תורן, שבמשך 7 שנים הוא מנסה לאתר עו"ד מהמגזר הפרטי לשפיטה.

לדברי עו"ד גיא-רון, כיום 54% מהשופטים המכהנים הגיעו מהמגזר הפרטי, אולם רק שופטים בודדים מבין 560 שופטים הם סנגורים פליליים. "בהרבה מאוד מובנים אנו אשמים בכך. אנו לא מצליחים להעמיד מועמדים מתאימים".

 

עו"ד גיא-רון מנה את הגורמים המונעים מעו"ד פרטיים להציע מועמדות לשפיטה. "הבעיה הראשונית הקשורה בהפיכתו של אדם לשופט היא אובדן החופש שלו. זה לא קל להיות שופט ולעבוד תחת מערכת הירארכית מנהלתית – להפוך לפתע להיות עובד מדינה על כל המשתמע מכך. במשך השנים שוחחתי עם מאות רבות של עו"ד פרטיים בענין ואני רוצה לדווח לכם ברמה המחקרית שזו הבעיה המרכזית".

 

עוד הוסיף, שהשכר והתנאים הסוציאליים של שופטים, טובים פחות מתנאיו של עו"ד המצליח במשרד הפרטי, ופחות מאלה של מועמדים שמגיעים ממגזרים אחרים בשירות המדינה. מועמד באמצע שנות ה- 40 לחייו בעל ניסיון ורקורד רוצה להתמנות ישירות לבית המשפט המחוזי ולא לשפוט בבית המשפט לתביעות קטנות.

 

עו"ד גיא-רון הדגיש ש"אין לועדה נטייה לבחור מועמדים דווקא מקרב גורמי האכיפה כשופטים. אפילו להיפך. אלא מה, שעל המועמדים להיות טובים ומתאימים". לדבריו, במסגרת ועדת המשנה הנשיאה ביניש פסלה לא אחת מועמדות של מועמדים מגורמי האכיפה שלא היו מתאימים. לענין המקרה של השופט שרעבי, אמר עו"ד גיא-רון, שהמקרה גרם נזק במסגרת המאמצים לקדם סנגורים לשופטים. "ייתכן שאילו היה פונה ללשכה בזמן והיינו מנסים להתערב במחלוקת שנוצרה היו יכולות להיות לכך תוצאות אחרות".

 

במהלך הישיבה התקיים מפגש של חברי הפורום הפלילי עם כתבי המשפט הפליליים, ברוך קרא מערוץ 10, גיל סלומון מערוץ 1 וארז רותם מערוץ 2.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון