הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין: "העצורים מוחזקים בצפיפות קשה ולא מאפשרים להם יציאה לאוויר הפתוח"

28.03.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

מדו"ח על ביקורות שערכה לשכת עורכי הדין ב- 18 בתי מעצר משטרתיים ברחבי הארץ, מנובמבר 2005 עד פברואר 2007, עולה, שעדיין קיימת פגיעה בזכויות אדם בסיסיות של עצורים, והמשטרה ממשיכה להפר את הוראות החוק הנוגעות לתנאי המעצר.

בדו"ח צוין, שהליקוי השכיח במתקני מעצר רבים הוא החזקת עצורים מעל שבעה ימים, ולעיתים משך שבועות, בלא שניתנת להם אפשרות ליציאה יומית לאויר הפתוח – בבתי המעצר בזכרון יעקב, בכפר סבא, ברמלה ובקרית מלאכי. מניעת זכות יסוד זו פוגעת בכבוד האדם ומסכנת את בריאות העצורים, ואף מנוגדת לחוק ולפסק הדין של בג"צ שניתן בעתירת הלשכה בענין.

 

כמו כן, המענה הרפואי שניתן לעצורים הוא בלתי מספק, ובמיוחד בתחום הפסיכיאטרי והנפשי. במרבית המתקנים אין מרפאה: בראש פינה, בצפת, בבית שמש, במסובים, במעצר דן ובעירון. במקרה שיש בעיה במתקנים אלה נדרשים להסתמך על העברת העצור למקום אחר.

חוק המעצרים קובע כי עצור זכאי לטיפול רפואי הנדרש לשם שמירה על בריאותו ולתנאי השגחה מתאימים לפי דרישת רופא. עצור אינו חופשי לפנות לקבלת טיפול כפי שירצה וחובה על המשטרה להעניק לו טיפול שיענה על כל צרכיו.

מביקור בבית המעצר באבו כביר עולה כי המענה הפסיכיאטרי במקום אינו מתאים לצרכים, משום שהוא ניתן שעות מועטות יחסית בשבוע עבור כ- 300 עצירים. ואילו ביתר בתי המעצר בארץ אין בכלל מענה נפשי. מענה זה הכרחי גם לדעת גורמי הרפואה במשטרה, בהכירם את העובדה שעצורים מהווים קבוצת סיכון מובהקת לפגיעה עצמית (ראה דו"ח הלשכה בנושא התאבדויות עצורים).

 

מהדו"ח עולים ליקויים נוספים בבתי המעצר המשטרתיים. בראשם בעיית הצפיפות הקשה. על פי התקנות, בתא המעצר לא יהיו יותר מ- 4 מיטות לעצורים, והשטח הממוצע לעצור בתא לא יפחת מ- 4.5 מ"ר. בבית המעצר בזכרון יעקב קיים תא בו משוכנים 10 עצורים. במתקנים נוספים קיימים תאי כליאה של 6 עצורים (בראש פינה, עירון, דן) ו- 8 עצורים (חדרה, הרצליה). עדיין קיימים תאי מעצר רבים ששטח המחייה בהם לכל עצור הוא כ- 2 מ"ר !

 

כמו כן, נמצאו בעיות בהגיינה בחלק מהמתקנים (למשל בשל אי הפרדה בין המקלחת והשירותים), באופן הפוגע בכבוד העצורים; בעיות באיוורור; קשיים בגישה החופשית לטלפון (לגבי מי שזכאי לכך); עיכוב פגישתם של עורכי דין עם עצורים שבאו לבקר ועוד.

 

עורכי הדו"ח מטעם הלשכה, עו"ד בני שטיינברג, יו"ר צוות פיקוח בתי מעצר בלשכה, ועו"ד חיים קנת, חבר צוות פיקוח בתי מעצר, ציינו, שלשכת עורכי הדין נאבקת זה שנים על הבטחת זכויות יסוד לעצורים ולאסירים מתוך תפיסה כי איכותה של החברה הישראלית תיבחן דוקא בדרך התייחסותה למי שמצוי לכאורה בשולי החברה. ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, הציב את תנאי הכליאה בישראל בשורה הראשונה של הנושאים עליהם נאבקת הלשכה, כאחד מן הביטויים המובהקים של כבוד האדם.

 

מנגד, ציינו עורכי הדו"ח, שבחלק מן המתקנים חל שיפור בעקבות שיפוצים אשר נעשו בהם. כמו כן תופעת הלנת עצורים על הרצפה, שהיתה קיימת בעבר, כמעט ואינה קיימת כיום. במישור אחר מתייחס הדו"ח לממצאים חמורים ביותר בקשר לתנאי החזקתם של פליטים שברחו מרצח עם המתרחש בדארפור שבסודן (ומצויים באחריות שרות בתי הסוהר.

  • לדו"ח ביקורת בתי מעצר:        
  • לנספח לדו"ח (פסק הדין של בג"צ בעניין):    

 

קובץ להורדה
detention_center_report.doc detention_center_report.pdf appendix_detention_center_report.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון