הודעות דוברות הלשכה

הלשכה מברכת על דו"ח נציבות תלונות הציבור על שופטים לשנת 2006

20.03.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כאחת השושבינות להקמת מוסד נציבות תלונות הציבור על שופטים שמחה לשכת עורכי הדין לראות שמוסד הנציבות מכה שורש והפך להיות חלק חשוב בעיצוב מערכת המשפט. ניכר שהנציבה עושה מאמצים להעמיק את הטיפול בבירור התלונות ולשפר את תפקוד מערכת המשפט.

הלשכה שותפה למסקנת הנציבה בדבר העומס האובייקטיבי הכבד המוטל על בתי המשפט בארץ וקוראת למנות שופטים נוספים למערכת ולהקצות תקנים נוספים לכוח אדם. כמו כן, תומכת הלשכה בהמלצות הנציבה לתיקון החוק בדבר קבלת חומר שהוכן בנציבות כראייה בבית הדין המשמעתי לשופטים ובדיוני הוועדה לבחירת שופטים ואף בדיוני הוועדה לבחירת דיינים (על אף שהדבר לא צוין בהמלצות הנציבה). כמו כן, תומכת הלשכה בכל הנוגע להרחבת מסגרת הסנקציות שבסמכות הנציבות.

 

יחד עם זאת, בדו"ח מוזכרות דוגמאות לתלונות שנמצאו מוצדקות, בעיקר על התנהגות שופטים, אולם בפועל ניתנה המלצה להעמיד לדין משמעתי רק שופט אחד ודיין אחד, ורק במקרה אחד הומלץ על הפסקת כהונת שופט. באופן כללי הומלץ לנקוט צעדים, החל מנזיפה והתראה וכלה בהמלצה על הפסקת כהונה רק ב- 20 מקרים מתוך 198 תלונות, שנמצאו מוצדקות.

 

בנוסף, מצער שהנציבה בחרה להעיר על התנהגותם של עורכי הדין בבתי המשפט. מוטב היה לו הנציבה היתה פונה לוועדת האתיקה הארצית של הלשכה בתלונות ספציפיות נגד עורכי דין, דבר שכמעט לא נעשה עד כה, ולא להטיל דופי בציבור שלם של עורכי דין. הלשכה מקיימת סדנאות וימי עיון בנושא ייצוג והופעה בבתי המשפט ומזמינה שופטים להרצות במסגרת אירועים אלה במטרה לשפר ולהשביח את התנהלותם של עורכי דין בבתי המשפט.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון