הודעות דוברות הלשכה

לשכת עורכי הדין :"כ-60 פליטים מדרפור מוחזקים באוהל בתנאים קשים בקציעות" הלשכה תצטרף לעתירה שהוגשה בנושא

24.01.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

יו"ר צוות פיקוח בתי מעצר של לשכת עורכי הדין, עו"ד בני שטיינברג, ערך ביקור אצל הפליטים מסודן המוחזקים בכלא קציעות, והגיש לראש הלשכה דו"ח חמור על מצבם.

היום קיים הועד המרכזי של הלשכה דיון בדו"ח והחליט להצטרף לעתירה שהגישו בנושא מוקד הסיוע לעובדים זרים והתכנית לפליטים באוניברסיטת תל אביב. הלשכה תדרוש סעד ביניים של שיפור תנאי המעצר של הפליטים וכן להפסיק להחיל את החוק למניעת הסתננות על הפליטים ולהחיל עליהם את חוק הכניסה לישראל. כמו כן, תנקוט הלשכה את הצעדים המחייבים כדי לאפשר ביקורת אמצעי התקשורת בבית המעצר.

 

הדו"ח מהווה נדבך נוסף בפעילות לשכת עורכי הדין במהלך השנים האחרונות להבטחת זכויות עצורים ואסירים.

 

לדברי עו"ד שטיינברג, "מעבר לחומרה בעצם החזקה בכלא חודשים ארוכים, ואף שנה, של אנשים שכל פשעם שברחו מרדיפות המתרחשות בארצם, הרי שהתברר מהביקורת שרבים מהם מוחזקים באוהל, בתנאים בלתי אנושיים ובלתי מתקבלים על הדעת".

 

מהדו"ח עולה ש"כ- 60 מן הפליטים מוחזקים באוהל משותף אחד; כתוצאה מכך הם נתונים בצפיפות איומה, מיטה צמודה למיטה (ולעיתים מיטות קומותיים) בלא כל מרחב מחיה סביר; החזקתם באוהל חושפת אותם לתנאי חום קשים בקיץ וקור בחורף בלא אמצעי חימום סבירים; אין להם גישה לטלפון ורבים התלוננו כי לא הודיעו כלל לקרוביהם היכן הם מצויים; רבים התלוננו על בעיות בריאות".

 

"החזקת הפליטים באוהל במשך קרוב לשנה בצפיפות כה רבה פוגעת פגיעה קשה בכבוד האדם שלהם", ציין עו"ד שטיינברג.  עוד הוסיף, שהחזקתם המתמשכת בכלא של הפליטים מדרפור, אשר ברחו מאימת רדיפות ומסכנת חיים, מהווה כתם על מערכת המשפט הישראלית.

 

"תנאי ההחזקה הקשים של הפליטים, הרחק מעיני הציבור, מחמירים את הבעיה. הדרך הצודקת בה יש לנקוט היא שחרורם של הפליטים, ולו יהא זאת לפנים משורת הדין. ועד אז יש להעבירם לאלתר למתקן אחר בו יוענקו להם תנאי כליאה סבירים".

 

ראש הלשכה, ד"ר שלמה כהן, אמר, שמדינה המכריזה על עצמה יהודית ודמוקרטית לא יכולה להתייחס באופן מחפיר לפליטים שנמלטו מהג'נוסייד בדרפור. "לא ייתכן לשים אנשים כאלה במקום מרוחק ולהעלימם למעשה מעיני החברה הישראלית. מן הראוי לשחרר את הפליטים אלא אם הם מהווים סיכון בטחוני למדינה".

 

מצ"ב הדו"ח המפורט  

קובץ להורדה
Sudanese_refugees_visit_report.doc sudanese_refugees_visit_report.pdf
חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון